+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Tırnak kesme adabı hakkında bilgi arıyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tırnak kesme adabı hakkında bilgi arıyorum

  Reklam
  Sual: Sünnete göre tırnak nasıl kesilir? Tırnak kesme adabı hakkında bilgi arıyorum yardımcı olur musunuz ? ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Tırnak kesme adabı hakkında bilgi arıyorum


  Reklam  Cevap: El ve ayak parmaklarının uçlarında bulunan, parmakları dış etkilerden koruyan boynuzsu maddeler olan tırnaklar zamanla uzar. Uzayan kısımların kesilmesi fıtratın (insan yapısının) gereği olan sünnetlerdendir. Hz. Peygamber fıtrattan olan beş temizlikten birinin de tırnakların kesilmesi olduğunu belirtmiştir. Tırnaklar uzayınca etle tırnak arasına pis, mikroplu şeyler girer. Bilhassa el parmakları vücudun hemen her yerine, özellikle yemek yerken ağza değeceğinden, buralara mikropları bulaştırır. Koruyucu hekimlik açısından da tırnakların kesilmesi çok önemlidir. Abdest ve gusül esnasında suyun tırnak altlarına (uzayan kısmın altına) ulaşması şarttır. Pislik dolu olduğu için buralara su ulaşmazsa temizlik olmaz. Güzellik niyetiyle, temiz tutulsa da tırnak uzatmak yanlıştır,sünnete aykırıdır.

  Tırnak kesmek sadece,
  Hac veya Umre ihramı süresince yasaktır. Bunun dışında her zaman kesilebilir. Halk arasında bazı gün ve zamanlarda, meselâ geceleyin tırnak kesilmez şeklinde yanlış bir inanç vardır. Elektriğin olmadığı zamanlarda, kesilen tırnağın nereye sıçradığının görülemediği düşüncesinden kaynaklanan bu kanaat, böyle durumlar için geçerli olabilir. Fakat bugün, elektriğin aydınlattığı ortamlarda gece tırnak kesmenin hiç bir sakıncası yoktur. Kesilen tırnaklar gelişi güzel bir şekilde bırakılmamalı, uygun bir şekilde ortadan kaldırılmalı, yok edilmelidir.

  Akif KÖTEN


 3. Misafir
  ercan güzel yazmışsında arkadaşın istediği cevap bu değil galiba bende merak ettim sünnete göre nasıl kesilir en küçük parmaktanmı en sağdanmı önce sağ mı solmu ortanca parmakmı küçük

 4. Ercan
  Devamlı Üye
  İmamı Azamın bir eserinde sağ el şehadet parmağından başladığına dair bir yazı okumuştum.


+ Yorum Gönder
tırnak kesme adabı