+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Meni mezi vedi hakkında kısaca bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Meni mezi vedi hakkında kısaca bilgi

  Reklam
  Sual: arkadaşlar lütfen yardım edin vesveseden bir türlü kurtulamıyorum gü içindeyken sürekli cünup oluyomuş gibi bir hisoluyo içimde ve sonra iç çamaşırımda çook ama çok küçük zar zor ayırt edilen bir sarılık görünce hemen cünupoldum diye banyoya giriyorum bu durum günlük hayatımı çok zora sokuyor ve beni ibadettenn uzaklaştırıyor Allah rızası için lütfennnnnn yardım çıldırıcam ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: meni mezi vedi hakkında kısaca bilgi


  Reklam  Cevap: VEDÎ, MEZİ, MENİ


  Vedi; küçük abdestten sonra veya ağır bir şey kaldırmaktan dolayı gelen biraz kalınca yapışkan sıvıdır. Bu sıvı guslü gerektirmez. Çünkü insandan şehvetle gelen meni değildir. Fakat abdesti gerektirir. Yani kişi küçük abdest bozsa ve abdest alsa hemen akabinden de öyle bir sıvı gelse o kimsenin yeniden abdest alması gerekir (el-Merğınanî, el-Hidâye, I, 17; İbnü'l-Hümam, Şerhu Fethu'l-Kadîr I, 60; Ayn el-Binâye Şerhu'l-Kidâye, I, 290).

  Mezî; cinsel oynaşma, hayal etme ve "şakalaşma sonunda duyulan haz sebebiyle cinsel organdan gelen, ince, şeffaf ve kaygan sıvıdır. (Meydânî, Lübâb I/17; Hattâb es-Sübki, el-Menhel N/257) Geldiğinin farkına varılmayabilir. Erkekte de kadında da olur. Vedî"nin tersine bu, kadında daha çok bulunur. (Hattâb es-Sübki, agk.)

  Menî ise, şehvetin en üst düzeyinde (şehvetle) ve hızla (difk) gelen ve kendine has kokusu ve rengi olan bir sıvıdır. Kokusu yaşken hurma tomurcugu, kuru iken yumurta kokusunu andırır. (Meydânî age. I/16) Gusül sadece bundan dolayı gerekir. Ilk ikisinin gelmesiyle sadece abdest bozulur, geldiği yer yıkanır ve abdest alınır.

 3. Misafir
  Teşekkür ederim bu konu hakkında beni bilgilendirdiniz

+ Yorum Gönder
meni mezi kuruduktan sonra nasil ayirt edilir