+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Yahudilerin peygamberlere eziyetleri, öldürmeleri hakkında bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yahudilerin peygamberlere eziyetleri, öldürmeleri hakkında bilgi

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Yahudilerin peygamberlere eziyetleri, öldürmeleri hakkında bilgi


  Reklam  Cevap: Kur’an-ı Kerim’de, Yahudilerin Peygamberleri öldürdüğünden çok açık olarak bahsedilir. Ancak hangi Peygamberi öldürdükleri hikmetine binaen açıklanmaz.

  Bakara Sûresi 91. ayet: (Onlara) De ki: "Eğer inanıyor idiyseniz, daha önce ne diye Allah'ın peygamberlerini öldürüyordunuz?" İşte Al-i İmran Sûresi 112. ayet: Onlar, Allah'tan bir gazaba uğradılar da üzerlerine aşağılanma (damgası) vuruldu. Bu, Allah'ın ayetlerini inkar etmeleri ve peygamberleri haksız yere öldürmeleri nedeniyledir. İşte Nisa Sûresi 155. ayet: Onların … peygamberleri haksız yere öldürmeleri …. nedeniyle (onları lanetledik.)


  Yahudilerin öldürdükleri Peygamberler var. Bir de öldürmeye teşebbüs ettikleri hâlde öldüremedikleri Peygamber var. Yahudilerin öldürdükleri Peygamberler olarak, âlimlerin üzerinde ittifak etikleri Zekeriyyâ (as) ve Yahyâ (as)’dır. Ayrıca, İşaya adlı Peygamber’in de Yahudilerce öldürüldüğü rivayet edilir. Bunların yanında, Yahudiler en büyük eziyeti Hz. İsa (as)’ya göstermişlerdir. Çeşitli zulüm ve eziyetten sonra, O’nu öldürmeye kalkışmışlardır. Ancak, Hz. İsa (as)’yı öldürmeye güçleri yetmemiş ve Allah’ın izniyle Hz. İsa (as) göğe yükseltilmiş, Yahudiler Hz. İsa (as)’ya benzetilen bir Havariyi çarmıha germişlerdir.

  Yahudilerin Peygamberlere eziyetinin son halkası Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) olmuştur. Peygamberimiz risaletini tebliğe başladığından karşısında en yaman husumeti gösterenler olarak müşrikleri ve Yahudileri bulmuştur. İslam Tarihi kitaplarında, Yahudilerin, Peygamber Efendimizi (sav) de öldürmeye kalkıştıkları bildirilir. Bunlardan birisi şu şekilde gerçekleşmiştir. Hayber savaşından sonra Haris kızı Zeyneb ismindeki bir Yahudi kadın peygamberimize hediye diye kızartılmış bir koyun ikram etti. Peygamber Efendimiz (sav) bundan bir lokma alır almaz: "Bu zehirlidir sakın yemeyiniz!" buyurdu. Sonra mübarek omuzları arasından kan aldırdı.
  Bu kadını da bu fiilinden dolayı cezalandırmayıp bağışladı.
  Ahmet Sandal+ Yorum Gönder