+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Maaş promosyonu hakında bilgi verirmisiniz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Maaş promosyonu hakında bilgi verirmisiniz

  Reklam
  Sual: esselamün aleyküm bizim irademizin dışında yapılan anlaşmalarla ödenen maaş promosyonları hakkında bilgi verirmisiniz ? 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Bankaların maaş ödemesi yaptığı kurumlara promosyon amaçlı verdiği parayı kullanmak caiz midir?


  Reklam  Cevap: Bankaların memur ve çalışanlara verdiği promosyonları almak caiz midir?

  Çalıtığım kurum özel bir bankayla anlaştı. 4 yıl süresince maaşlarımızı o bankadan çekmemiz şartıyla banka kurumumuza 15 milyar lira promosyon veriyor. kurumumuzda bu parayı personele eşit olarak dağıtıyor. bu parayı alıp kullanmak caiz midir?

  Bankaların memur ve çalışanlara verdiği promosyonları almak caiz midir? Çalıtığım kurum bir bankayla anlaştı. Dört yıl süresince maaşlarımızı o bankadan çekmemiz şartıyla, kurumumuza on beş milyar lira promosyon veriyor. Kurum da personele dağıtıyor...

  Faizcilik yaparak para kazanan bankalara mecbur olmadıkça para yatırmak caiz değildir. Çünkü bu bankalar, mesela maaşlarınız onlara yatırıldığında, orada kaldığı sürece, sizin paralarınızla faizcilik yapar ve bundan para kazanırlar. Promosyon adıyla size verdikleri de bu faiz gelirinin küçük bir kısmıdır. Bu sebeple haram-helal kaygısı taşıyan Müslümanların maaşlarını, faizcilik yapmayan bankalara yatırmaları gerekir.

  Bilindiği gibi İslam faizin azını ve çoğunu ve bu arada faizli işlem ve akitleri haram kılmıştır.

  Bir grup memurun veya çalışanın maaşları faizci bir bankaya yatırıldığı zaman bu banka o parayı -çekilmediği sürece- sisteme sokmakta ve faizli işlemler yaparak para kazanmaktadır. Kazanılan faiz gelirinin bir kısmı bankaya kalmakta, bir kısmını da banka kurumlara ve memurlara vermektedir.

  Bu arada çalışanların ayaklarını bankalara alıştırmayı da hedeflemek söz konusudur.

  Maaşlar faiz sistemiyle çalışan bankalardan alındığı takdirde iki sakınca doğuyor:

  1. Bankaya paranızla faizcilik yapma imkanı vermiş oluyorsunuz.

  2. Gelirinin çok büyük bir bölümü faizden olan bir kurumdan hediye kabul etmiş oluyorsunuz. Aslında bu hediyenin de oraya yatırılan maaşlarınızın faizle işletilmesinden elde edildiğini yukarıda ifade etmiştim.

  Bu durumda ne yapalım?

  Mümkünse maaşlarımızı faizli işlem yapmayan katılım bankalarına yatırıp oradan çekelim.

  Bunun mümkün olmadığı yerlerde ve şartlarda ise, verilen promosyonları alalım, ama -yoksul değilsek- bunu yoksullara verelim.

+ Yorum Gönder