+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Topkapı Müzesi hakkında bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Topkapı Müzesi hakkında bilgi

  Reklam
  Sual: Topkapı Müzesi ile ilgili eğitici bilgilere ihtiyacım var bana Topkapı Müzesi hakkında bir yazı yazar mısınız ? ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Topkapı Müzesi hakkında bilgi


  Reklam  Cevap: Topkapı Sarayı dünyada günümüze gelebilmiş sarayların en eskisi ve genişiTopkapı Sarayıdır. İstanbul'da Sarayburnu sırtlarında yaklaşık 400 yıl Osmanlı Devletinin idare merkezi olan saray. Sultanahmed ile Haliç ve Boğaz sahilini kaplıyordu. Asıl alanı 700.000 m2 kadardı. İnşasına Fatih Sultan Mehmed (1451-1481) zamanında 1465 yılında başlandı. Osmanlı teşrifatında ilk adı “Saray-ı Cedîd-i Âmire” olup, “Yeni saray” demekti. Fatih, sarayın tek binadan değil, birçok köşk ve dairelerden meydana gelmesini istiyordu. Saray inşaatına bu istek üzerine başlandı. Osmanlılar devrinde devamlı ilave ve tadilat yapılıp, genişletilerek, ihtiyaca cevap verilecek hale getirildi.

  Sultan İkinci Mahmud zamanında, 1825 yılında ahşap olarak “Topkapı Sarayı” adıyla yeni bir saray yapıldı. Bütün yeni saraya“Topkapı Sarayı” denildi. Yangınlar ve demiryolu inşaatı sebebiyle pekçok köşk ve daire tahrip olup, yıkıldı.
  Atatürk'ün emri ile 3 Nisan 1924'den beri müze olarak kullanılmaktadır. Konumu

  Haliç'i ,
  Boğaziçi'ni ve
  Marmara denizi gören, çok gözel manzaralı,
  İstanbul'un ilk kuruluş yeri olan bilinen akropol tepesidir.
+ Yorum Gönder