+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Kadının avret yeri neresidir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadının avret yeri neresidir ?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kadının avret yeri neresidir ?


  Reklam  Cevap: Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre, kadınların avret yeri, el ve yüz dışında tüm vücududur.

  Hanefi mezhebine göre ayaklar da avretten sayılmaz.


 3. mum
  Administrator
  Setr-i Avret Bölümü

  S- Setr-i avret ne demektir?
  C- Başkalarının bakması haram olan yerlere "avret" (edep) yeri ve bu yerlerin örtülmesine "setr-i avret"denir.
  S- Namazda setr-i avret nedir?
  C- Namazda setr-i avret farzdır ve namazın ön şartlarından biridir.
  S- Erkeklerin avret (müstehcen) yeri neresidir?
  C- Göbeğin altından diz kapaklarının altına kadar olan yer erkeklerde avret yeridir ve örtülmesi farzdır.
  S- Yanlızca avret yerini örten bir erkek, bu şekilde namaz kılabilir mi?
  C- Başka giyecekleri varken, bu şekilde namaz kılması mekruhtur. Başka giyecekleri yoksa ya da tüm elbiseleri necâsete bulaşmış ise neciste olsa yanlız avret yerini örter ve namazını kılar.
  S- Kadınların avret yeri neresidir?
  C- Kadının yüzü, el ve ayaklarının bilekten aşağı kısımları avret değildir. Bunların dışında bütün bedeni avrettir ve örtünmesi farzdır.
  S- Kadınların dar ve ince elbiselerle namaz kılmaları câiz midir?
  C- Derinin rengini belirleyecek şekilde ince ve şeffaf giysi ve baş örtüsü ile namaz kılmaları câiz (geçerli) değildir. Dar ve sıkı pijama türü şeylerle namaz kılmaları mekruhtur.
  S-Namazın dışında setr-i avret (örtünme) farz mıdır?
  C- Bir kişi kapalı bir yerde ve yalnızca bulunduğu sürece, bu kişiye setr-i avret farz değildir. Eğer yanına biri gelir veya kendisi dışarı çıkacak olursa, o zaman setr-i avret farz olur.
  S- Bir erkeğe evinde ve en yakınlarının yanında setr-i avret farz mıdır?
  C- Evet, farzdır. Meşru nikâhlı eşinin dışında, annesinin, babasının, erkek ve kız kardeşlerinin ve yetişkin çocuklarının yanında kısa şortla dolaşması haramdır. Bir erkeğe kısa şortla dolaşmak, dizlerini ve dizlerinin üst kısımlarını açmak haram olduğu gibi, başkalarının bu yerlere bakması da haramdır.
  S- Kadınlara kaç çeşit setr-i avret (örtünme) farzdır?
  C-Kadınlara meşru nikâhlı eşlerinin dışında üç çeşit örtünme farzdır.
  1-Bir kadının, başka kadınlara göbeğinin altından, dizinin altına kadar olan yerlerini göstermesi haramdır. Bir genç kızın, yalnızca annesinin veya kız kardeşlerinin bulunduğu odada, dizinden yukarı kısa etekle, şortla dolaşması haramdır. Açan ve bakanlar günahta ortaktır.
  2- Kadınlar, mahremi olan (ebedi nikâhı düşmeyen)erkeklerin yanında, başlarını, kollarını ve dizden aşağı ayaklarını örtmeden oturabilirler.
  3- Kadınlar, mahremi olmayan erkeklere yüz ve avuçlarından başka yerlerini göstermezler ve onlarla yalnızca bir arada oturamazlar.
  S- Kadınlara mahrem olan erkekler kimlerdir?
  C- Öz baba, süt baba, kayın baba, üvey baba ve dedeler. Öz oğul, süt oğul, damat, üvey oğul ve torunlar. Öz kardeş, süt kardeş ve yeğenler. Öz amca, öz dayı, süt amca, süt dayı. Bu erkekler, kadının mahremidir. Kadın, mahremi olan erkeklerin yanında kısa kollu ve başı açık olduğu halde oturabilir, onlarla yalnız kalabilir, yolculuk yapabilir ve Hacc'a gidebilir.
  S- Amca oğlu, dayı oğlu, teyze oğlu, hala oğlu ve enişteler, kadına mahrem değil midir?
  C- Hayır, mahrem değildir. Bunlar şer'an (dînî açıdan)yabancı hükmündedirler. Kadının bunların yanında başını, boynunu açması, bileğini ve bileziklerini göstermesi ve bunlarla birlikte yalnızca birarada oturması haramdır.
  Çağdaş kadınlar, plajlarda yarı çıplak dolaşırken, yatak kıyafetleri ile sokaklarda dolaşırken, barlarda, pavyonlarda ve içkili gazinolarda erkeklerle kadeh tokuştururken, her türlü fuhuş serbest bırakılsın ve zînâ suç sayılmasın diye medyada yazılar çıkarken ve inançlı hanımlara baskı yapılıp başörtüsü yasaklanırken..
  İnanç, bilinç ve ihlâsla, İslâmî tesettüre bürünenler ve aile içi münasebetlerde mahrem ve gayr-i mahremi uygulayanlar, hiç kuşkusuz Allah'ın en sevgili kulları ve cennet bülbülleridirler.

+ Yorum Gönder
kadının avret yerleri,  kadınların avret yerleri,  kadınların avret yeri neresidir,  kadının avret yeri,  kadının avret yeri neresidir,  kadınlarda avret yerleri,  Avret yeri neresi