Konusunu Oylayın.: Siyer kitabı hakkında bilgi

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Siyer kitabı hakkında bilgi
 1. 31.Mart.2012, 11:35
  1
  Misafir

  Siyer kitabı hakkında bilgi


  Siyer kitabı hakkında bilgi Mumsema Siyer ve Siyei nebi nedir Dinimizde Siyer kitabı hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz ?


 2. 31.Mart.2012, 11:35
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Siyer ve Siyei nebi nedir Dinimizde Siyer kitabı hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz ?

 3. 31.Mart.2012, 15:30
  2
  mumsema
  Administrator

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Ocak.2007
  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 10,122
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: Türkiye

  Cevap: siyer kitabı hakkında bilgi
  SİYER NEDİR?
  Sîre kelimesinin çoğulu olan siyer, sözlükte, iyi ya da kötü tutulan yol, hayat tarzı, gidişat anlamlarına gelir. Hz. Peygamberin doğumundan vefatına kadar hayatını konu alan ilmin adı "siyer" dir. Tarihin belli bir bölümünden bahsettiği için tarih ilmiyle; Hz. Peygamber (a.s.)'in söz, fiil ve takrirleriyle ilgilendiğinden dolayı da hadis ilmi ile alâkalıdır. Hadiste, Hz. Peygamber'in hayatı ile ilgili hadislere "siyer" dendiği gibi, bu hadisleri konu edinen hadis dalına da "siyer" denir. (A.G.) Ayrıca, fıkıh kaynaklarında, uluslar arası ilişkileri inceleyen bölüme de siyer ismi verilmiştir. (A.G.) 4. 31.Mart.2012, 15:30
  2
  Administrator  SİYER NEDİR?
  Sîre kelimesinin çoğulu olan siyer, sözlükte, iyi ya da kötü tutulan yol, hayat tarzı, gidişat anlamlarına gelir. Hz. Peygamberin doğumundan vefatına kadar hayatını konu alan ilmin adı "siyer" dir. Tarihin belli bir bölümünden bahsettiği için tarih ilmiyle; Hz. Peygamber (a.s.)'in söz, fiil ve takrirleriyle ilgilendiğinden dolayı da hadis ilmi ile alâkalıdır. Hadiste, Hz. Peygamber'in hayatı ile ilgili hadislere "siyer" dendiği gibi, bu hadisleri konu edinen hadis dalına da "siyer" denir. (A.G.) Ayrıca, fıkıh kaynaklarında, uluslar arası ilişkileri inceleyen bölüme de siyer ismi verilmiştir. (A.G.)

+ Yorum Gönder