+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Kabe İmamı Sudeysinin hayatı hakkında bilgiler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kabe İmamı Sudeysinin hayatı hakkında bilgiler

  Reklam

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Kabe İmamı Sudeysinin hayatı hakkında bilgiler


  Reklam  Cevap:

  Şeyh Abdurrahmanın tüm ismi Abdurrahman bin Abdul Aziz bin Abdullah bin Muhammed bin Abdul Aziz bin Muhammed bin Abdullah’dır. Künyesi „es sudeys“ Anzah’dan gelen tanınmış bir kabileden gelen atalarindan gelir.
  Şeyh Sudais 1382’de (Miladi: 1962/3) Riyad’da doğdu. 12 yaşında iken Şeyh Abdurrahman al Faryan’ın imamlık yaptığı camide hafız oldu. Öğretmenlerinin arasinda Şeyh Muhammed Ali Hussan, Şeyh Muhammed Abdul Majid Zakir ve başka ünlü alimlerde vardır.
  Şeyh Abdurrahman Riyad’da büyüdü ve `Mathna bin Hartha` ilk okulu ve Scientific Academy of Riyad’a (Riyad Fen Akademisi) gitti. Ordada Şeyh Abdullah Munaif ve Şeyh Abdullah bin Abdurrahman al Tawayjari gibi alimlerden ders aldı.
  Dr. Abdurrahman bu Akademiden 1389 (1969) yılında takdir ile mezun olup “Şeriat Koleji“ne devam etti. Burada ders aldığı alimlerin arasında şu alimler vardır :
  Şeyh Saleh Ali Nasir (Rahimullah)
  Şeyh Abdullah bin Abdurrahman bin Cibrain.
  Şeyh Abdul Aziz el Şeyh (Suudi-Arabistan Büyük Müftüsü)
  Şeyh Abdullah bin Abdurrahman al Duwaiş.
  Şeyh Ahmed bin Ai Mubaraki.
  Buradan sonra Şeyh al Allam Abdul Razzaq Afifi camisinin İmam-Hatibi oldu ve ayrıca
  Imam al Dawa Al Almy akademisinde ders vermeye başladı. (1984) senesinde Mekke Mescid-i Haram’ın (Kabe’nin) İmam-Hatibi oldu.
  İlk olarak (24.05.1984)’de sabah namazını kıldırdı.
  İlk hutbesini 15 Ramazan (15.06.1984)’de verdi.
  Aynı yılda Dr. Abdurrahman Imam Muhammed Bin Saud üniversitesinin Şeriat akademisinde mastırını takdir ile bitirdi.
  (1996) Mekke’nin Ümmül Kura üniversitesinde asistan olarak görev aldi ve yine takdir ile doktorasını bitirdi.
  Buradan sonra Ümmül Kura üniversitesinde Ögretim görevlisi olarak görev aldi ve hala orda devam ediyor  Anasının bedduası Sudeys

  Sudeys'i dinlediniz mi hiç? Kabe'nin imamı Sudeys'i. Ne güzel bir tecelli imiş o!


  Sudeys akşam namazını kıldırıyor, Sudeys yatsı namazını… Sudeys tekbir getiriyor, Sudeys euzu besmele çekiyor, Sudeys Fatiha okuyor. Sudeys Fatiha okurken susabiliyorum sadece. Sudeys Fatiha okurken ağlıyorum. Sudeys Fatiha okurken kalbi titremeyen bizden olabilir mi? Sudeys anlamını da söylüyor sanki Fatiha’nın. Ağlıyor Sudeys. ‘İyyake na'büdü ve iyyake nesteiyn’ ayetine hıçkırıkları karışıyor Sudeys’in: “Yalnız Sana ibadet eder, yalnız Senden yardım dileriz.” Bir adım daha gitse yanacak sanki. Kâbe’nin imamı Sudeys.
  Kâbe’nin imamı Sudeys
  22 yaşındaydı henüz Kâbe’ye imam olduğunda. 1984’ün Şubat’ıydı. İlk kıldırdığı namaz, sabah namazıydı. Heyecanlanmış olmalı elbet. 27 yıl geçmiş aradan, 27 yıldır Kâbe’de namaz kıldırıyor Sudeys hep aynı aşkla. 27 yıldır namaz kıldırırken inancını tazeliyor ümmetin.
  Anacığının bedduası Sudeys
  Umreden gelen babam anlatıyor. Sudeys, kendisine, nasıl Kâbe’ye imam olduğunu soranlara: “Ben anamın bedduasıyım” diyormuş. Kâbe’nin imamı bir anne bedduası; ama nasıl yani? Merak etmez mi insan? Merak etmiş bunu duyan insanlar da. Sormuşlar Sudeys’e: “Ey Sudeys sen nasıl beddua olabilirsin?” Sudeys anlatmış. Sudeys anlatırken yeniden annesinin ona beddua ettiği günlere gitmiş.
  “Kâbe’ye imam olasın Sudeys’’
  Sudeys küçükken yaramazlık yaptığında annesi ona kızıp “Kâbe’ye imam olasın Sudeys” dermiş. Bir anne bedduası Sudeys. Bir anne ne kadar kızabilirse o kadar kızmış anası, bir anne ne kadar beddua edebilirse öyle beddua etmiş. Bir ananın bedduası bile en güzel dua olmuş. Sudeys büyümüş, Sudeys Kâbe’ye imam olmuş.
  Sudeys, Kâbe’nin imamı Sudeys, anasının bedduası Sudeys. Sanki hiç çocuk olmadı Sudeys, hep Kâbe imamıydı sanki. Sudeys
  Sudeys Fatiha’yı okuyor, bir adım daha atsa yanacak sanki. Sudeys ‘İyyake na'büdü ve iyyake nesteıyn’ diyor, devam edemiyor. Ağlıyor. Sudeys yutkunup tekrar deniyor. Sudeys kadar güzel Fatiha okuyan var mı?


 3. Misafir
  Sudeysinin hayatı ile ilgili verdiğinin bilgi için teşekkür ederim azda olsa öğrenmiş oldum

 4. Misafir
  değerli kardesim tesekkürler hayatı hakkında bilgi edindim

 5. Misafir
  o imamlara canım kurban olsun

 6. Misafir
  ALLAH Sudeys hocamızın arkasında namaz kılmamı nasip etsin...

 7. Misafir
  Birazda olsa öğrendim Allah ondan da bizdende razi olsun

 8. Misafir
  İnşallah bende onun arkasından namaz kılacağım amin

 9. Misafir
  Her dinlediğim zaman kendimi kabe de; o muazzam atmosferde hissediyor,duygulanıyorum. O davudi ses sanki kabe ile aynileşmiş. Ne büyük bir lutuf bağışlamış rabbim ona.

+ Yorum Gönder
sudeysi kimdir,  abdurrahman es sudeys kimdir,  sudeysi,  kabe imamı Sudeys,  sudeys kimdir,  kabe imamı sudeys kimdir,  abdurrahman sudeys kimdir