Konusunu Oylayın.: Parsim (Pers Yahudileri) hakkında bilgi

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Parsim (Pers Yahudileri) hakkında bilgi
 1. 06.Mart.2012, 16:32
  1
  Misafir

  Parsim (Pers Yahudileri) hakkında bilgi


  Parsim (Pers Yahudileri) hakkında bilgi Mumsema Parsim (Pers Yahudileri) hakkında bilgiler içeren bir yazıya ihtiyacım var ? Parsim (Pers Yahudileri) ile ilgili bilgiler yazar mısınız ?


 2. 06.Mart.2012, 16:32
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Parsim (Pers Yahudileri) hakkında bilgiler içeren bir yazıya ihtiyacım var ? Parsim (Pers Yahudileri) ile ilgili bilgiler yazar mısınız ?

 3. 06.Mart.2012, 20:40
  2
  ebuturab
  Site Doktoru

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Mart.2007
  Üye No: 74
  Mesaj Sayısı: 1,711
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 20
  Bulunduğu yer: vuslat-ı nur

  Cevap: Parsim (Pers Yahudileri) hakkında bilgi
  Alıntı
  Parsim (Pers Yahudileri) hakkında bilgi
  Parsim ya da İran Yahudileri eskiden Pers İmparatorluğu ya da İran'da yaşamış veya hâlen İran'da yaşamakta olan Yahudiler'e denir.Yahudilik, İran'da var olan en eski dinlerden biridir. Çeşitli Tanah kitaplarında Pers İmparatorluğu'ndaki Yahudilerin yaşamı ve deneyimleri ile ilgili hikâyeler bulunur.
  İran'ın aksine, bugün en çok İran Yahudisi İsrail ve ABD'de yaşar. 1993'teki sayıma göre İsrail 75.000ve ABD 100.000 Parsime ev sahipliği yapmaktadır İran'daki Yahudi sayısı 25.000 civarındadır.[
  Başta Tahran, İsfahan ve Şiraz olmak üzere İran'ın çeşitli şehirlerinde yaşarlar ve İran anayasasınca koruma altındadırlar.[En kalabalık Yahudi nüfusu barındıran iki Müslüman ülkeden biridir (diğeri Türkiye'dir).

  İran'da İslam veya Bahailik'e geçen Yahudiler de bulunur.


  İran, Kürt ve İslam kaynaklarının bilgi nezaket] [Perisan Yahudilerin haksız predjudice ve ayrımcılık ve nefret suçları yaşadı]
  İranlı Yahudilerin tarihsel Pers İmparatorluğunun ya da İran ile ilişkili. Yahudilik İran'da uygulanan en eski dinlerden biridir ve geç İncille kez uzanır. İncil'deki İşaya, Daniel, Ezra, Nehemya, Tarihler, ve Esther kitap İran'da yaşam ve Yahudiler deneyimleri referans içerir.
  Bugün vadeli İranlı Yahudilerin çoğu ülke İran Yahudileri ifade etmek için kullanılır, ancak çeşitli bilimsel ve tarihsel metinlerin terimi, çeşitli İran dilleri konuşan Yahudiler başvurmak için kullanılır. İsrail'de Persler (hemen hemen hepsi Yahudi) Parsim (anlamı "Persler") olarak adlandırılır. İran Yahudileri (ve genel olarak Yahudi halkının) dört ortak tarafından adlandırılır: Kalimi en uygun dönem olarak kabul edilir, Yahudi ya da daha az resmi, ancak doğru olduğunu Pejmani, İsrail'in Yahudiler kendileri için bakın hangi terim, Jood veya Johood, saldırı gibi birçok Yahudi tarafından kabul olumsuz çağrışımları olan bir terim.
  İran Yahudi nüfusu tahminler değişebilir rağmen, 25.000, 11.000 gibi düşük ve 40.000 gibi yüksek olması en kaynaklar tarafından tahmin edilmektedir. Kayda değer nüfus merkezleri, Tahran, İsfahan (1200), ve Şiraz içerir. Tarihsel olarak, Yahudilerin daha çok İran kentlerinde varlığını korudu ve Yahudiler İran anayasasında korunmaktadır. Herhangi bir çoğunluğu Müslüman bir ülke en büyük Yahudi nüfusu barındıran İran ve Orta Doğu'da İsrail'den sonraki en büyük Yahudi nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır.
  Geç İncille kez tarih İran Yahudi tarihinin başlangıcı. İncil'deki İşaya, Daniel, Ezra, Nehemya, Tarihler, ve Esther kitap İran'da yaşam ve Yahudiler deneyimleri referans içerir. Ezra kitabında, İran kralları izin ve Yahudilerin Kudüs'e dönmek ve Tapınağı yeniden sağlayarak yatırılır; yeniden yapılanma "Cyrus ve Darius'un kararına göre, Pers Kralı Artahşasta'nın" (Ezra 6 etkilendi : 14). Yahudi tarihinin bu büyük olay Pers köklü ve nüfuzlu bir Yahudi cemaati vardı, hangi zaman geç altıncı yüzyılda M.Ö. gerçekleşti.
  Antik İran'a göç eden Yahudiler çoğunlukla kendi toplumları içinde yaşadı. İran Yahudi cemaatleri, antik (ve 20. yüzyılın ortalarına kadar Ayaktaki) toplulukları İran, ama şimdi, Afganistan, Azerbaycan, kuzeybatı Hindistan'da, Kırgızistan'da, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan parçaları değil sadece. Bazı topluluklar, "İran Yahudileri" olarak sınıflandırılması, dil veya coğrafi kolaylık olsun ziyade birbirleriyle gerçek tarihsel ilişki olduğu ölçüde, diğer Yahudi cemaatleri izole edilmiştir. Pers İmparatorluğu'nun zirve sırasında, Yahudi nüfusunun% 20 kadar oluşmaktadır olduğu düşünülmektedir.
  Britannica Ansiklopedisi göre: "Yahudiler İran'da M.Ö. 6. yüzyılda, Babil Sürgün miraslarına iz ve, Ermeniler gibi, onların, etnik, dilsel, ve dini kimliği muhafaza var." Ama İran devletlerinin Kongre'nin ülkedeki çalışma Kütüphanesi ki "Yüzyıllar boyunca İran Yahudileri, kültürel, fiziksel oldu ve Yahudi olmayan nüfusun dilbilimsel ayırt edilemez. Yahudilerin ezici çoğunluğu, kendi ana dili ve küçük bir azınlık, Kürt gibi Farsça konuşurlar. "
  Bugün, Pers Yahudilerin en büyük gruplarından İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bulundu. Özellikle Los Angeles ve Great Neck, New York - İsrail, 1993 yılında ikinci nesil Israelis.The Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere 75.000 Fars Yahudileri, ev, yaklaşık 100.000 Fars Yahudileri ev sahipliği yapıyor. Los Angeles, Beverly Hills, Brentwood, Santa Monica Westside üst sınıf mahallelerde çoğunlukla yerleşmiş, Westwood, Tarzana ve Batı LA Beverly Hills yerleşik nüfusu en az bir beşinci, ve üçüncü bir öğrenci vücut makyaj yerel yüksek okulda. Batı Avrupa, Avustralya ve Kanada'da küçük topluluklar da vardır. Pers Yahudiler gruplar bir dizi antik çağlardan beri bölünmüş var. Onlar şimdi Bukharan Yahudiler ve Dağ Yahudileri gibi ayrı topluluklar olarak kabul edilmektedir. Buna ek olarak, birkaç bin, ya da İran, İslam ve Bahai İnanç çevirdim Yahudi soyundan kim vardır.
  Diller:
  En çok Fars Yahudileri standart Farsça konuşurlar, ama zaman içinde toplumun çeşitli Yahudi dilleri ile ilişkili olmuştur. Bunlar şunlardır: Dzhidi (Judeo-Farsça); Bukhori (Judeo-Bukharic); Judeo-Golpaygani; Judeo-Şirazi, Judeo-Hamedani Juhuri dil (Judeo-Tat)
  İran Yahudi eğitim
  1996 yılında, Yahudilerin çoğunluğu, ancak Yahudi müdürlerinin yerini Tahran'da üç okul vardı. Okul müfredatı İslam ve Tanah yerine daha İbranice, Farsça öğretilir. Özar Hatorah organizasyonu Cuma günü İbranice dersleri yürütmektedir.
  Prensip olarak, ancak bazı istisnalar dışında, küçük kısıtlama veya Yahudi dini pratik müdahale vardır; Ancak, Yahudi çocukların eğitimi, son yıllarda daha da zor hale gelmiştir. Hükümet bildirildi Yahudi dini uygulama için gerekli olduğunu kabul ederek, İbranice talimat sağlar. Ancak, pratikte zor bir dil öğretmek için, İbranice metinler dağıtım etmemektedir. Ayrıca, Hükümet, birçok Yahudi okulları okul sistemine diğer okulların programı ile uygun olarak, Yahudi Sabbath, cumartesi açık kalmasını gerektirmiştir. Belirli çalışma türlü (Şabat Yahudi kanunu ihlal eden elektrikli aletler kullanarak veya yazılı olarak), okulların işletilmesi için bu gereksinimi zor dindar Yahudilerin okula ve dinlerinin temel bir ilkesi uymak hem de yaptı. Cumartesi artık resmen Yahudi Şabat ve Yahudi öğrenciler, o gün okula gitmek zorunda olarak kabul edilmektedir.
  Büyük Kiros ve Yahudiler
  6. yüzyılda antik Yahuda Krallığı'nın M.Ö., Yahudiler (İbraniler) sırasında üç kez Nebuchadnezzar tarafından Babil'e sürgün edildi. Yeremya (52:28-30) Bu üç ayrı kez söz edilmektedir. Ilk sürgünde 597 M.Ö., Kudüs Tapınağı kısmen yağmalanmıştır ve önde gelen vatandaşlar bir dizi kaldırıldı Jehoiachin zaman oldu. On bir yıl sonra (Zedekiya zamanında), Judaeans yükselen taze oluştu, şehir yerle bir oldu ve bir daha da sınırdışı izledi. Son olarak, beş yıl sonra, Yeremya, üçüncü bir esaret kaydeder. Babil, Fars (İran) Ahameniş İmparatorluğu tarafından devrilmesinden sonra, Büyük Kiros Yahudilerin, kendi ülkesine (M.Ö. 537) geri dönmek için izin ve kırk binden fazla, yani Yehoyakim yapmış olduğu söylenir; Ezra; Nehemya ve Yahudiler). Cyrus aynı zamanda onları önceki Asur ve Babil hükümdarları aksine özgürce dinlerini izin
  Cyrus, ilk olarak aynı yerde İkinci Tapınak'ın yeniden emretmişti; Ancak, tamamlanmadan önce öldü. Darius (Cambyses kısa ömürlü kural sonra) Büyük Fars imparatorluğu iktidara geldi ve tapınağın tamamlanması emrini verdi. Bu ciddi öğütlerini ve Hagay ve Zekeriya peygamberler ikaz uyaran altında yapıldı. Yirmi yıldan fazla esaretinden döndükten sonra, MÖ 515 ilkbaharında kutsama için hazır.
  Haman ve Yahudiler
  Esther Kitabına göre, Tanah, Haman, genellikle muhtemelen M.Ö. 6. yüzyılın Xerxes I (Büyük Darius Oğlu) olarak İncil alimleri tarafından tespit İran Şahı Ahasuerus altında imparatorluğun bir Agagite asil ve veziri oldu. Haman ve eşi Zeresh, eski Pers tüm Yahudileri öldürmek için bir komplo öngörüyordu. Kraliçe Ester, Queen of Persia tarafından arsa folyolu ve bir sonucu olarak, Haman ve onun on oğlu asıldı. Esther Kitap olaylar Purim tatil olarak kutlanır.
  Part dönemi
  Yahudi kaynaklarına Part etkisi söz içerir; çok adı "Partlar" oluşmaz. Arsacides kraliyet evin Ermeni prensinin Sanatroces, İskender'in halefleri biri (diadochoi) olarak "Küçük Chronicle" bahsedilmektedir. Diğer Asyalı prensler arasında Roma, Yahudilerin lehine ferman (. Macc xv 22) yanı sıra Arşak'ın ulaştı; Ancak, bu belirtilmemişse hangi Arşak'ın. Bir süre sonra, Partho-Babil ülkenin ordusu tarafından bir Yahudi prens trodden; (129 ve müttefik orduları Partlar yendi; Suriye kralı Antiokhos Sidetes, Partlar karşı Hyrcanus'un I. eşliğinde yürüdü BC) Nehri Zap (Lycos), kral Yahudi Sabbath ve Haftalar Bayramı hesabına iki gün durdurulmasına karar verdi. M.Ö. 40 Yahudi kralı, Hyrcanus'un II, geleneklere göre, ona uygun olmayan bir liderlikle kılmak için onun kulakları kesilmiş, Partların eline düştü.
  Yahudiler Babil, öyle görünüyor ki, İsrail Kara oldukça bağımsız olurdu sürgün Hyrcanus'un, yüksek rahip kurucu niyeti yoktu. Ama ters hakkında gelmek: Judeans Babil Yahudileri zevk önemini belirtir yüksek rahip olarak, isim, Ananel bir Babil aldı. Hala dini konularda Babilliler, aslında bütün diaspora olarak, İsrail Kara bağımlı birçok açıdan. Bu festivaller için Kudüs'e giden hacıların gitti.
  Pers İmparatorluğu vasal krallar gevşek yapılandırılmış bir sistem dayalı kalıcı bir imparatorluktu. Kesinlikle Nehardea Yahudi bir soyguncu-devletin yükselişi (bkz. Anilai ve Asinai) olarak çizmek sırtları, imparatorluğun üzerinde katı merkeziyetçi bir kural bu eksikliği vardı. Ancak hoşgörü, Arsacid hanedanın ilk Fars hanedanı, Achaemenids gibi efsanevi oldu. Yahudiliğe Adiabene'in Part vasal krallar az sayıda dönüşüm gösteren bir hesabı bile var. Bu örnekler ve diğerleri Part krallarının sadece hoşgörü göstermek değil, aynı zamanda Partlar Büyük Cyrus önceki imparatorluğun varisi olarak gördüler hangi ölçüde bir kanıtıdır.
  Babil Yahudileri Vespasian karşı Judean kardeşleri ile ortak neden savaşmak istiyordu; ama Romalılar Trajan altında Partlara karşı savaşıyordu kadar onların nefret hissettirmiştir değildi, bu yüzden, büyük bir ölçü nedeniyle isyan olduğunu Romalılar da Babil efendileri haline olmadığını Babil Yahudileri. Philo Kudüs'ün yıkılmasından sonra yeni göçmenler tarafından oldukça kabarıyor, hiç kuşku yok ki bir nüfus ikamet, o ülkedeki Yahudilerin çok sayıda konuşuyor. Kudüs'te Roma procurator Petronius olarak Babil Yahudileri hüküm yardım render olabilir, farkında yardım için doğuya bakmak ve erken kez Alışıldık, Babil, Kudüs Yahudiliğin çok siper sonbaharında oldu. Bar Koçba isyan çöküşü, hiç şüphesiz Babil'de Yahudi mültecilerin sayısı ekledi.
  Partlar ve Romalılar arasında sürekli mücadeleler, Yahudiler Partlar ile Romalılar nefret etmek için her türlü sebebi, onların kutsal destroyer ve yan vardı: onların koruyucuları. Muhtemelen böylece Babil Yahudileri tarafından verilen hizmetlerin tanınması, ve özellikle Davidic ev, o zamana kadar sadece gelir koleksiyoncular biraz daha fazla olmuştur Sürgün prensleri, onurunu yüceltmek için Part krallarının uyarılan gerçek prensler, Reş Galuta çağırdı. Böylece, daha sonra, çok sayıda Yahudi konularda kendi iç işlerine bozulmamış bir gelişme sağlayacak bir merkezi otorite ile verilmiştir.
  Sasani dönemi (226-634CE)
  Üçüncü yüzyılın başlarında, Farsça etkiler tekrar yükselişte. Ardeşir 226 CE kış, ben, son Part kralı (Artabanus IV) deviren Arsacids bir kural yok ve Sasaniler şanlı hanedanı kurulmuştur. Helenistik etkisi dini hoşgörülü Partlar arasında hissedilir iken, Sasaniler, yaşam İran tarafında yoğunlaştı Pehlevi dili tercih ve restore edilmiş, resmi devlet dini haline geldi Zerdüştlük, eski tek tanrılı din. Bu, diğer dinlerin bastırılması sonuçlandı. Kral Bahram II (276-293 CE) zamanında bir rahip Zerdüşt yazıt Sasani kural, "ezilmiş" iddia dinlerin (Yahudilik, Hıristiyanlık, Budizm vb. Dahil olmak üzere) bir listesini içerir.
  Şapur I (adı Aramice şeklidir Shvor Malka) Yahudilerin dostu oldu. Shmuel ile arkadaşlığı Yahudi cemaati için pek çok avantaj sağlamıştır. Şapur II'nin annesi Yahudi idi ve bu Yahudi cemaatinin din göreli özgürlük ve pek çok avantaj verdi. O da arkadaşı olan Babil, Talmud adında Raba (Talmud) bir haham, Raba Şapur II ile dostluğu ona Pers İmparatorluğu Yahudilere karşı baskıcı yasaları yürürlüğe giren bir rahatlama sağlamak için etkin. Buna ek olarak, Raba terimi Shvur Malka, çünkü onun parlak ve hızlı bir akıl "Şapur [the King" anlamına bazen onun iyi öğrenci Abaye anılacaktır.
  Erken İslam dönemine (634-1255)
  Dhimmis durum, İslami imparatorluğun Müslüman olmayan konular, Hıristiyanlar ve Zerdüştler ile birlikte İran, Yahudiler, İslam fethinden sonra ayrıldı. Dhimmis, kendi dinine inanma ve uygulama için izin verildi, ancak Müslüman nüfusun ödemesi gereken zekat, bir yerde (cizye, anket vergi, başlangıçta da kharaj, arazi vergisi) vergi ödemeyi istendi. Diğer Dhimmis gibi, Yahudiler, zekât vergi, zorunlu tasarruflarını% 2.5 'ye eşit Müslüman konularda bir vergi ödemek için gerekli, ve askeri taslak muaf değildi. Zamanda cetvel bağlı olarak farklı tedavi edildi olsa da, onlar adam Tevhide olarak tedavi edildi "Kitap Ehli" olarak bulunamadı. Bir yandan Avrupa dindaşları kıyasla, Yahudiler önemli ekonomik ve dini özgürlükler verildi. Birçok doktor, akademisyen ve usta olarak görev yapmış ve toplum içinde etkisi pozisyonlar kazandı. Diğer taraftan, ne yazık ki, onlar olmayan diğer Müslümanlar gibi, genellikle siyasi ilerlemesi için kendi imkanları sınırlayarak, yürütme organı pozisyonları dışında idi.
  Moğol hakimiyetinin (1256-1318)
  Hülagü Han liderliğindeki Moğollar, 1255 yılında, Pers bölümlerini işgal etti ve 1258 yılında Bağdat Abbasi hilafeti sona koyarak ele geçirdi. İran ve çevresindeki alan, Moğollar, İlhanlılar olarak bilinen Moğol İmparatorluğu bir bölümü kurdu. İlhanlılar, bütün dinlerin eşit kabul edildi Çünkü, Moğol hükümdarları dhimmis eşitsizlik kaldırıldı. İlhanlı hükümdarları, Arghun Han, idari pozisyonlar için bile tercih Museviler, Hıristiyanlar ve onun veziri, bir Yahudi, Sa'd'ın al-Daula atadı. Atandı ancak, Müslüman din adamlarının kızgınlık kışkırttı ve Arghun 1291 yılında ölümünden sonra, el-Daula öldürüldü ve Fars Yahudileri Müslüman halk şiddetli zulümler bir süre yaşadı din adamları tarafından başlatılan.
  Gazan Han, dhimmis durumunu bir kez daha küme olduğu gibi, Farsça Yahudilere kötü belirgin bir dönüş habercisi 1295 İslam dönüşüm. Öljeitü, Gazan Han'ın halefi birçok sinagog yıkıldı ve Yahudilerin başlarına bir ayırt edici işaretini giymek olduğunu karar; Hıristiyanlar benzer zulüm dayandı. Baskısı altında, bazı Yahudilerin İslam'ı. En ünlü gibi dönüştürmek Rashid al-Din, İslam Öljeitü mahkeme kariyerine ilerlemek için kabul edilen bir hekim, tarihçi ve devlet adamı idi. Ancak, 1318 yılında o zehirlenmesi Öljeitü ve birkaç gün kalabalıklar Bu Tanrı'nın adını kötüye Yahudi başkanı "ilahi, Tebriz memleketi şehir etrafında başını taşıyan olmuştu için sahte suçlamalarla idam edildi olabilir Allah'ın laneti ona! "Yaklaşık 100 yıl sonra, Miranshah Rashid al-Din mezarı yıkılmış ve onun kalıntılarına Yahudi mezarlığına gömüldüğüne.
  1383 yılında, Timur Lenk Pers askeri fetih başladı. O, 1385, Herat, Horasan ve bütün doğu Pers yakalandı ve hemen hemen tüm sakinleri Neishapur ve diğer İran şehirlerindeki katledildi. Isyanlar Pers patlak verdiğinde, o acımasızca bütün şehirlerin nüfusu katleden, onlara bastırıldı. Timur Pers talan, sanatçılar ve zanaatkarlar, Timur'un başkenti Semerkand süslemek için sınırdışı edildiler. Nitelikli Farsça Yahudilerin imparatorluğun tekstil sektörü geliştirmek için ithal edilen
  Safevi ve Kaçar hanedanları (1502-1925)
  Farsça Yahudilerin tedavisinde daha fazla bozulma Şii İslam'ın devlet dini ilan Safeviler döneminde oluştu. Şiiliğin atar ritüel saflık konulara büyük önem - Tahara, ve [Yahudiler de dahil olmak üzere gayrimüslimler, ritüel kirli sayılır najis böylece onlarla fiziksel temas Shi'as düzenli yapıyor önce ritüel arınma üstlenmek gerektirecektir dualar. Böylece, Farsça cetveller ve daha büyük bir ölçüde halk, Müslümanlar ve Yahudiler arasındaki fiziksel temas sınırlamak için çalıştı. Yahudiler bile Müslümanlara ya da görünüşte, yağmur ya da kar dışarıda gitmek için bazı safsızlık bir Müslüman üzerine onlardan yıkanmış olabilir çünkü hamam katılmak için izin verilmiyordu.
  Şah Abbas I (1588-1629) saltanatı başlangıçta iyi huylu; Yahudiler Pers boyunca zenginleşti ve hatta yeni bir sermaye yapıldı İsfahan, yerleşmeye teşvik edildi. Ancak, onun kural sonuna doğru, Yahudilerin tedavi sert oldu; bir Yahudi dönüştürmek ve Şii din adamlarının tavsiyesi üzerine, Şah, giysi ve şapka belirgin bir rozet giymek Yahudiler zorladı. 1656 yılında, bütün Yahudiler kendi safsızlık ortak inanç nedeniyle İsfahan atıldı ve İslam'a dönüştürmek zorunda. Ancak, oldu, dönüştürür gizlice Yahudiliği uygulamaya devam etti ve hazine 1661 Yahudiliğe dönmek için izin verildi, Yahudiler toplanan cizye kaybı yaşadı, çünkü, ama yine de belirgin bir yama üzerine giymek için gerekli olduğu bilinmektedir kendi giyim.
  Şii kutsal Meşhed kentinde yerleşmesine izin verilmiştir Nadir Şah (1736-1747) göre, Yahudiler, göreceli bir tolerans dönemini yaşadı. Ancak, 1794 yılında bir Şii Kaçar hanedanı gelişiyle önceki zulüm geri getirdi.
  3700 olarak söyleniyor, "İsfahan ve başka Pers göre nispeten daha iyi bir durum işgal nerede, onlar kolah veya Farsça giymek için izin verilmez: Lord Curzon, 19. yüzyılda İranlı Yahudilerin durumu bölgesel farklılıklar açıklanan başlık, çarşı mağazaları var gibi yüksek bir Müslüman komşusu olarak evlerinin duvarları inşa etmek, ya da sokakta binmek. Tahran ve Keşan çok sayıda bulunan ve adil bir pozisyonda zevk. Shiraz onlar çok kötü durumda. Bushire yılında müreffeh ve zulüm karşısında "Lord Curzon, 19. yüzyılda İranlı Yahudilerin durumda bölgesel farklılıkları tarif etti:" onlar başka bir yerde daha görece daha iyi bir durum işgal nerede 3700 olduğu söyleniyor ve nerede, İsfahan olarak İran, onlar, kolah ya da Farsça başlıklı giymek için çarşı içinde dükkan var, evlerinin bir Müslüman komşusu gibi yüksek duvarlar inşa etmek, ya da sokakta binmek için izin verilmez. Tahran ve Keşan çok sayıda bulunan ve adil bir pozisyonda zevk. Shiraz onlar çok kötü durumda. Bushire müreffeh ve zulüm ücretsiz. "
  Başka bir Avrupalı ​​gezgin, Yahudiler toplu eğlence için maruz kaldıkları aşağılayıcı bir ritüel bildirdi:
  Her kamu festivali - ve kraliyet ise selam [selam], Kralın yüzü önce Yahudilerin toplanan vardır, ve bunların sayısı, hauz veya tankı, o Kral içine fırlattı olan ve mafya onları yarım dışarı tarama görmeye eğlenmiş olması olabilir -boğuldu ve çamur ile kaplıdır. Il valisi yüksek festival düzenlemektedir zaman aynı nazik törenine tanık: havai fişek ve Yahudiler vardır.
  Genellikle Şii din adamları tarafından ilham zorla dönüşümleri ve katliamlar, 19. yüzyılda pek çok örneği vardı. 1894 yılında Tahran Alliance Israelite Universelle, bir Yahudi, insani ve eğitim organizasyonu, bir temsilci yazdı: "... bir rahip, karanlığa ortaya ve dindarlık için bir itibar kazanmak için istediği her zaman, Yahudilere karşı savaş vaaz". 1830 yılında Tebriz, Yahudiler katledildi; Şiraz Yahudiler aynı yıl zorla dönüşüm gördüm. 1839 yılında Meşhed birçok Yahudi katledildi ve ölüm zorla dönüştürülmüştür. Ancak, Avrupalı ​​gezginler daha sonra Tebriz ve Şiraz Yahudileri daha fazla zulüm korkusu rağmen gizlice Yahudiliği uygulamaya devam ettiğini bildirdi. Molla Davud Chadi gibi ünlü İranlı Yahudi öğretmenler, ülke çapında Yahudilik ilham Yahudiler öğretmek ve vaaz devam etti. Barforush, Yahudiler, 1866 yılında zorla dönüştürülür; Fransız ve İngiliz elçileri tarafından bir müdahale Yahudilik sayesinde geri dönmek için izin verildi, bir çete ikisi ayakta yanma, Barforush, 18 Yahudi öldürüldü.
  19. yüzyılın ortasında, JJ Benjamin Farsça Yahudilerin hayatı hakkında yazdı:
  "... Şehrin ayrı bir parçası yaşamak zorundadırlar ...; kirli yaratıklar olarak kabul edilir için ... onların kirli olma bahanesi altında, onlar, en büyük şiddeti ile tedavi edilir ve bir sokak girmelidir, Mussulmans yaşadığı taşlar ve kir ile erkek ve çetelerin ... Aynı nedenden ötürü yağmuruna, yağmur yağdığında dışarı çıkmak yasaktır; yağmur, onları kir yıkama söylenir, Mussulmans Sully ayakları ... Yahudi sokaklarda gibi kabul edilir, o en büyük hakaretlere maruz kalır. Yoldan geçenler tarafından yüzüne tükürmek ve bazen onu yenmek ... acımasız ... Yahudi bir şey için bir mağazaya girerse, o mal incelemek için ... elini incautiously mal dokunmatik mi yasak olduğu, herhangi bir fiyat satıcı onları almak gerekir Bazen Persler konutların Yahudilerin içine davetsiz ... onlar için ve onları memnun etmek ne olursa olsun ele geçirmek için seçer. Sahibi olarak mal ve mülkünden savunma en az muhalefet yapmak gerekir, o, hayatının kefaretini tehlike doğurur ... ... Katel (Muharrem), üç gün boyunca sokakta bir Yahudi kendini gösterir ..., o emin katledilmesine. "
  1910 yılında, Şiraz Yahudi bir Müslüman kız ritüel öldürmekle suçlandılar. Şehrin Müslüman sakinleri bütün Yahudi Mahallesi talan, yağma Yahudilerin öfkeli kalabalığa karşı savunmak için vali tarafından gönderilen askerlerin başlatmak için ilk. Mülklerini korumak için çalıştı Oniki Yahudiler, öldürüldü, ve diğerleri yaralandı. İttifak Israelite Universelle temsilcileri Farsça Yahudiler zulüm ve debasement diğer sayısız örneğini kaydetti.
  20. yüzyılın başlarında zulüm tarafından Driven, Farsça Yahudilerin binlerce 19. şu anda İsrail ne göç etti.
  Pehlevi hanedanı (1925-1979)
  Pehlevi hanedanı, büyük ölçüde Yahudilerin yaşam gelişmiş modernleştirici reformlar uygulanmaktadır. Şii din adamlarının etkisi zayıflamış ve Yahudilere ve diğer dini azınlıklara kısıtlamalar kaldırıldı. Charles Recknagel ve Radio Free Europe Azam Gorgin, Rıza Şah döneminde göre, "Yahudilerin siyasi ve sosyal koşullar temelden değiştirdi. Rıza Şah, Yahudilerin kitle dönüşüm yasak ve Müslüman olmayanların uncleanness Şii kavramı ortadan kaldırdı. Modern İbranice Yahudi okullarının müfredat ve Yahudi gazeteler basıldı dahil. Yahudiler de hükümet işleri tutmak için izin verildi. Rıza Şah'ın tırmanış Yahudilere geçici bir rahatlama getirdi, ancak 1920'lerde, Yahudi okulları kapatıldı. Eliz Sanasarian göre, 1930'larda, "Rıza Şah'ın Nazi yanlısı sempati İran Yahudilerinin ciddi tehdit. Diğer azınlıklar gibi, Yahudi karşıtı yazılar medyada yayınlanan, Yahudilerin hiçbir zulüm, ama. Dini motivasyonlu önyargının aksine, Yahudi karşıtı duyguları bir ethnonational karakter doğrudan ithalat, Almanya `dan satın aldı."
  Yahudi karşıtı duyguları bir yükselme meydana geldi ve 1948 yılında İsrail Devleti'nin kurulmasından sonra, merkezi hükümet ve başbakanı Muhammed Musaddık, Şah arasındaki siyasi mücadeleler sırasında din adamları güçlendirilmesi ve zayıflaması nedeniyle 1953 yılına kadar devam etti. Eliz Sanasarian 1948-1953 İranlı Yahudiler, en yoksullar da, yaklaşık üçte biri, İsrail'e göç etmiş olduğunu tahmin etmektedir. David Littman 70.000, 1948-1978 yılında İsrail'e göçmenlerin toplam rakam koyar.
  Saltanatı, Musaddık, 1953 yılında birikimi sonra Şah Muhammed Rıza Pehlevi, İran Yahudiler için en müreffeh bir dönemdi. 1970'li yıllarda, İranlı Yahudilerin sadece yüzde 10 fakirleşmiş olarak sınıflandırıldı, yüzde 80'i orta sınıf ve zengin yüzde 10 idi. Yahudiler 1979 İran Bilimler Akademisi 18 üye, 80, 4000 üniversite öğretim elemanı ve İran'da 10.000 doktorların 600 Yahudilerin iki rağmen, İran nüfusunun sadece küçük bir yüzdesini oluşturmaktadır. 1979 yılında İslam Devrimi öncesinde, 80.000 Tahran'da konsantre İran'da Yahudiler, (60.000), Şiraz (8.000), Kermanşah (4000), İsfahan (3.000), Khuzistan şehirlerin yanı sıra Keşan, Tebriz, Hamedan.
  İslam Cumhuriyeti (1979 sonrası)
  1948 yılında İsrail devletinin kurulması zamanda, İran'da yaşayan yaklaşık 140,000-150,000 Yahudiler, İran Yahudilerinin tarihi merkezinde vardı. % 85'in üzerinde beri ya İsrail ya da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. 1979 İslam Devrimi zamanda, 80.000 hala İran kaldı. Bundan sonra İran itibaren, Yahudilerin büyük ölçüde İslam Devrimi'nden sonra birkaç ay içinde yaklaşık 20.000 Yahudi olarak arttı. Orta ve geç 1980'li yıllarda, İran Yahudi nüfusu 20.000-30.000 olarak tahmin edilmiştir. Tahran'da yaşayan yaklaşık 25.000 raporlar, 1990'ların ortalarında ve günümüzde 40.000 'den az, yaklaşık 35.000 rakam koymak. Ancak, İran'ın Yahudi cemaati Müslüman ülkeler arasında hala büyük kalır.
  Ayetullah Humeyni, Paris'teki sürgünden döndükten sonra, Yahudi cemaati ile bir araya geldi ve Yahudiler korunacak olduğunu emirler okuma bir fetva yayınladı. İslam cumhuriyeti Yahudileri daha dindar hale gelmiştir. 1970'lerde laik olmuştu Aileler kosher tutmaya başladınız ve Şabat sürüş karşı kesinlikle kurallara uymayı. Onlar, restoranlar, kafeler ve sinemalar ve perforce onların sosyal hayatımızın odak noktası oldu sinagog olacak durdu. Haroun Yashyaei, bir film yapımcısı ve İran Merkez Yahudi Cemaati eski başkanı kote olduğu gibi: "Humeyni İsrail ve Siyonizm ile topluluk karıştırmak değildi - o İranlılar olarak bizi gördü"
  16 Mart 1979, Habib Elghanian, Yahudi cemaatinin onursal lideri, "yolsuzluk", "İsrail ve Siyonizm ile temas", "Allah'ın düşmanları ile dostluk", "Tanrı ve onun elçi ile savaşan suçundan tutuklandı "ve" ekonomik emperyalizm ". İslami bir devrim mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldı çalıştı ve 8 Mayıs'ta idam edildi. 2000 yılında, bir grup güneyindeki Şiraz kenti 13 Ortodoks Yahudiler, İsrail için casusluk yapmakla suçlanmışlardır. Dava sessiz diplomasi yıl sonra Yahudi esirler nihai sürüm liderliğindeki uluslararası bir haykırış istenir.
  Ahmedinejad, İsrail ve İbranice Göçmen Yardım Derneği karşı sert bakış açıları vardır ve İsrailli yetkililer ve bazı Amerikan Yahudi cemaat liderlerinin, İranlı Yahudilerin terk etmeye çağırdılar bile olsa da, İranlı Yahudilerin kaldı. Yurtdışına göç izin veriliyor olsa da, onlar hakkında suspiscion yükseltir ve onlar için hayatı zorlaştırır. Oradaki Yahudiler yaşam da serbestçe İsrail'e gitmek için izin verilmez, ve onlar bile sorguya. Aynı dönemde bir önceki yıl boyunca aşağı 297 ve 183 yıl önce - Ekim 2005 ve Eylül 2006 arasında 25.000 Yahudi, 152 HIAS tarafından derlenen istatistiklere göre, İran bıraktı. Kaynaklar, son yıllarda sol olanların büyük çoğunluğu, siyasi kaygılarla değil, bırakmak için ana teşvik olarak, ekonomik ve ailevi nedenleri gerekçe gösterdi dedi. Hatta her iki Maurice Motamed, İran parlamentosunun Yahudi üyesi ve Haroun Yeshayaei, Tahran'ın Yahudi Merkez Komitesi eski başkanı, halka Ahmedinecad için alışılmadık bir mektup, 2006 yılı Şubat ayında gönderilen başkanının görüşlerini kınadı.
  2007 Haziran ayında yeni bir fenomen değil İsrail beş bin dolar incentive.The İranlı Yahudi diasporası sunarak İranlı Yahudilerin İsrail'e göç etmeye teşvik etmek için başarısız bir çaba söyledi raporları vardı. Aslında, 1990'lı yılların başında İsrail'de yaşayan İranlılar yüzde 41, 1948 yılında İsrail devletinin kuruluşundan önce göç, sadece yüzde 15'i, büyük ölçüde dini zulüm bir sonucu olarak, 1975 ve 1991 yılları arasında kabul edildi.
  İran'da Mevcut durum
  ABD ve İran arasında ve İran ile İsrail arasındaki gerginlikler ortasında, İran-Yahudi Amerikalılar ve İsrailliler onlara Kaliforniya ve / veya İsrail taşınmaya yardım etmek amacıyla İran'da kalan Yahudiler için para teklif etti. 2007 yılı Ağustos ayında, İranlı Yahudilerin İran, onlar söyleyerek yanıt "gibi şeffaf siyasi teşviklerle resent."
  İran Yahudi cemaatinin dini bir azınlık grubu olarak hükümet tarafından resmen tanınan ve Zerdüştler gibi, İran Parlamentosu'nda bir koltuk tahsis edilir. Ciamak Moresadegh Maurice 2008 seçim Motamed yerine, parlamentonun mevcut Yahudi üyesidir. 2000 yılında, eski Yahudi MP Manuçehr Eliasi İran'da 30,000-35,000 Yahudiler o zaman hala orada olduğunu tahmin, diğer kaynaklardan 20,000-25,000 gibi düşük rakam koymak.
  Bugün Tahran, İbranice okullar ile bunların çoğu 11 işleyişi sinagog vardır. Bu iki kosher restoranlar, yaşlılık bir ev ve bir mezarlık vardır. 20.000 başlıkları ile Yahudi bir kütüphane vardır. İranlı Yahudilerin Tahran'ın "Yahudi Birliği Merkez Kütüphanesi" Yahudi araştırma yapan Yahudi bilim adamları kendi gazetesi ("Ofogh-e-Bina" olarak da adlandırılır). "Dr. Sapir Yahudi Hastanesi ", ülkedeki herhangi bir dini azınlık topluluk, İran'ın en büyük hayır hastane; Ancak, hastaların ve personelin çoğu Müslüman olan.
  Hahambaşı Yusuf Hamadani Cohen, İran Yahudi Cemaati için mevcut ruhani lideri. Ağustos 2000 yılında, Baş Haham Cohen, ilk kez İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile bir araya geldi. 2003 yılında, Baş Haham Cohen ve Morris Motamed, İran Cumhurbaşkanı İslam devriminden bu yana bir sinagog ziyaret etti ilk kez Yusef Abad Sinagogu Başkanı Katami ile bir araya geldi. Haroun Yashayaei İran'ın Yahudi topluma karşı Ocak 26, 2007, dünya çapında medyanın ilgisini hakkında getirilen Holokost inkârı yorum ilişkin Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Yashayaei mektubu, Tahran ve lider Yahudi Komitesi başkanıdır.
  İran Anayasası, Yahudilerin Müslümanlara eşit diyor. İmam Humeyni, Yahudi cemaati üyeleri ile ziyaret ve korunmak için Yahudilik ve diğer İlahi dinlerin mensupları sipariş bir kararname yayınladı. Yahudiler, kendi kendini yönetim hakkı ve 290 kişilik Meclis kendi temsilcisi seçme. Yahudi mezar ayin ve boşanma kanunları İslami mahkemeler tarafından kabul edilmektedir. Tahran üzerinde 20 sinagog var. İran, dünyada sadece dört Yahudi hayır hastanelerin birine sahiptir. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın da dahil olmak üzere üst İranlı yetkililer, hastaneye bağış aldı. İran'da Kosher kasap dükkanları mevcuttur. İbranice okulları ve karma izin verilir.
  İranlı Yahudilerin İran tüm vatandaşlar gibi Ordu içine askere. Birçok İranlı Yahudilerin hazırlanan askerlerin İran-Irak savaşı sırasında (1980-1988) savaştı. Yaklaşık 15 öldürüldü. İran'da Yahudiler kendi miras gurur duyuyoruz bildirilmiştir. Böylece, bazı gruplar tarafından teşvik olmasına rağmen İsrail'de yerleşmiş değil. ABD Dışişleri Bakanlığı, İranlı Yahudilerin karşı ayrımcılık iddiaları yaptı. Yahudiler araştırmaya göre, hükümetin üst düzey pozisyonlarda işgal etmez ve yargı ve güvenlik hizmetleri, hizmet ve kamu okul müdürleri haline engellenir.
  Bu çalışma, Yahudi vatandaşlarının pasaport almak ve ülke dışına seyahat izin verilir, ancak genellikle normal, diğer vatandaşlar için verilen çoklu-çıkış izinleri reddedilen diyor. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan iddiaları İranlı Yahudilerin tarafından mahkûm edilmiştir. Tehrani Yahudilerin Derneği, "Biz İranlı Yahudilerin, ABD Dışişleri Bakanlığı, İran dini azınlıkların iddiaları kınıyoruz biz dini vazifelerini yerine getirmek için tamamen ücretsiz olduğunu duyurdu ve biz dini ritüelleri ilgili herhangi bir kısıtlama hissediyorum." ", Yaptığı açıklamada, ABD Hükümeti, İran gerginliği oluşturmak için çalışmakla suçlandı.
  İsrail'e seyahat Ancak son yıllarda içinde Motamed Maurice göre, İran'ın tüm vatandaşlar için yasak pasaport son sayfasında çok açıkça belirtilen, İran hükümetinin Yahudi İranlılar İsrail kendi aile üyelerini ziyaret etmek için izin ve sahip Hükümet ayrıca, İsrail'de yaşayan İranlılar bir ziyaret için İran'a geri dönmek için izin verdi. En az 13 Yahudi, İsrail'e iddia edilen bağlantıları için İslam devrimi, bunların çoğu bu yana İran'da idam edildi. Mayıs 1998 yılında Musevi işadamı Ruhullah Kadkhodah-Zadeh görünüşte Yahudilerin göç etmeye yardımcı olmak için, halka açık bir ücret ya da yasal işleme olmadan cezaevinde idam edildi.
  İran, Temmuz 2007'de, Yahudi cemaatine, İran'ı terk etmek, mali göç teşvikler reddetti. İsrail hükümetinin de desteği ile, zengin bir gurbetçi Yahudi tarafından finanse 5,000-30,000 İngiliz Sterlini arasında değişen Teklifler, İran'ın Yahudi liderleri tarafından geri çevrildi. Ancak, 2007 yılının sonlarında en az kırk İranlı Yahudilerin İsrail'e göç için bir Siyonist hayır kurumları tarafından sunulan mali teşvikler edilir. 2007 İran'ın Yahudi nüfusu gibi, İsrail'in yanı sıra Orta Doğu herhangi bir ülkenin en büyük.
  İran Yahudi merkezleri
  Tahran, sermaye Yahudilerin çoğu günümüzde yaşıyoruz. Geleneksel Ancak, Şiraz, Hemedan, İsfahan, Nahawand, Babol ve İran'ın diğer bazı şehirlerinde Yahudilerin büyük bir nüfusa ev sahipliği var. Şu anda İran'da 25 sinagog var. İran dışında Fars Yahudi cemaatleri, İran içinde çok daha büyük düşüşler var. Afganistan'da, çoğu İranlı Yahudiler, 1979 yılında, Sovyet işgalinden sonra ülkeden kaçtı. Sadece tek bir Yahudi, Zablon Simintov, başkent Kabil kalır.
  Kendilerini Lakhloukh ve Aramice konuşan arama Kazakistan'da yaşayan yaklaşık dört düzine Fars Yahudi ailelerin olduğu tahmin edilmektedir. Onlar hala İran kimlik belgeleri, neredeyse 80 yıl önce atalarının topluca kaçtı ülke tutun. Devletin dini İslam olan Pakistan, topluluk az 200 inmiştir. Öte yandan bugün Hindistan olarak ne İran Yahudi cemaatleri, bu zulüm kaçınılması ve Bağdadi Yahudilerin toplumun bir parçası olarak kabul edilir. Kutch bölgenin yanı sıra, Bombay, Rann Yahudiler yüzyıllar boyunca ikamet etmiş ama çoğu 1948 yılından bu yana İsrail'e göç etmek seçtiniz: Hint Yahudileri görmek.
  İsrail'de, İran Yahudileri Mizrahim olarak sınıflandırılır. İsrail eski Cumhurbaşkanı ve eski savunma bakanı (şimdi Bakanı Ulaştırma) Her iki İranlı Yahudi kökenli, 140.000 sayısıyla ilgili, (milletlerin nüfusunun% 2). Birçok Fars Yahudileri, özellikle California ve New York State, Amerika Birleşik Devletleri vardır. Los Angeles'ta pek çok Fars Yahudileri, Beverly Hills yaşıyor. Diğerleri (yarım veya daha fazla yakın) daha yüksek yerde iken tahminleri, Farsça topluluk nüfus Beverly Hills% 25 gibi yüksek bir yer. "... Yaklaşık 8.000 Beverly Hill yaklaşık 35.000 sakinleri, İran kökenli": 2007 tarihli bir makalesinde belirtti.
  Ünlü Fars Yahudileri
  Dan Ahdoot - Stand-up komedyeni.
  Jonathan Ahdout - Aktör.
  Sa'ad el-devle - Hekim ve devlet adamı.
  Rashid al-Din - Doktor, yazar ve tarihçi.
  David Alliance, Baron Alliance - İran doğumlu bir Yahudi-İngiliz işadamı ve Liberal Demokrat politikacı.
  Habibollah Asgaroladi - 1980'li yıllarda İranlı politikacı (Ataları 20. yüzyılın ilk yarısında İslam'ı).
  Behram V-Pers Kralı (421-438). Yahudi anne.
  Shaul Bakhash - Tarih Clarence J. Robinson Profesör nerede George Mason Üniversitesi Fars çalışmalarının duayeni hükümdarlık.
  Soleyman Binafard - güreşçi.
  Yusuf Hamadani Cohen - İranlı Yahudilerin ruhani lideri.
  Daniel - Daniel Susa gömülü bir peygamber Kitap İncil karakter.
  Richard Danielpour - Besteci.
  Habib Elghanian - İşadamı.
  Manuçehr Eliasi - İran Meclisi (TBMM) İran Eski Yahudi üyesi.
  Saeed Emami - İran istihbarat subayı ve siyasi aktivistler iddia edilen katil.
  Esther - Esther Kitap İncil kahraman.
  Hacham Uriel Davidi - Dini lider.
  Jimmy Delshad - Beverly Hills Belediye Başkanı.
  Habakuk - Hz Tooyserkan gömüldü.
  Soleiman Haim - Fars dilinin ilk sözlük yazarlarından biri.
  Roya Hakakian - Yazar.
  Nouriel Roubini - Ekonomist
  Dan Halutz - İsrail Savunma Kuvvetleri Kurmay eski başkanı.
  Jonathan Kashanian - Grande Fratello Şampiyonu (İtalyan versiyonu Big Brother) (İran ebeveynlerin).
  İsrail eski Cumhurbaşkanı Moşe Katsav.
  Janet Kohan-Sedq - pist ve alan atlet.
  Isaac Larian - MGA Entertainment CEO'su.
  İsrail Ulaştırma Bakanı Shaul Mofaz.
  Mordechai - Esther İncil karakter Kitap.
  Maurice Motamed - İran Meclisi Eski Yahudi üyesi.
  Ciamak Moresadegh - İran Meclisi Yahudi üyesi.
  Benjamin Nahawandi erken Orta Çağ Karaite bilgin.
  Sam Nazarian - Otel, Gece Kulübü Girişimci & Film Yapımcı.
  Joseph Parnes - Yatırım Danışmanı.
  Samadi David B. - Ünlü robot onkoloji uzman.
  Meulana Şahin Şirazi - Erken İranlı şair.
  Yedidia Shofet - İran Eski haham ve dünya çapında İran Yahudilerinin ruhani lideri.
  Bahar Soomekh - Oyuncu.
  Elie Tahari - High-end moda tasarımcısı.
  Shaun Toub - Aktör.
  Bob Yari - Film yapımcısı.
  Haroun Yashayaei - İran Yahudi Cemaati Tahran Yahudi Komitesi ve lider kurulu Başkanı.
  Mashallah -
  Rita Kleinstein, Pers asıllı İsrailli bir pop-star,
  İran Yahudi Eski Eserler
  İran'ın hemen hemen her şehirde bir Yahudi cazibe, türbe, ya da tarihsel site var. Bunlardan önde gelenler arasında Esther ve Mordechai ve Habakkuk türbelerin Hemedan, Susa Daniel mezarı ve Kazvin "Peighambariyeh" Türbe. Genellikle Müslümanlar pilgrimage.There Daniel türbe aynı zamanda, İran'ın Yazd ve de Müslüman hacılar tarafından ziyaret Keşan Hakham Molla Moşe Halevi (Moşe-Ha-Lavi), Harav Ohr Shraga birçok seçkin Yahudi bilim adamlarının mezarları bulunmaktadır. 4. 06.Mart.2012, 20:40
  2
  Site Doktoru  Alıntı
  Parsim (Pers Yahudileri) hakkında bilgi
  Parsim ya da İran Yahudileri eskiden Pers İmparatorluğu ya da İran'da yaşamış veya hâlen İran'da yaşamakta olan Yahudiler'e denir.Yahudilik, İran'da var olan en eski dinlerden biridir. Çeşitli Tanah kitaplarında Pers İmparatorluğu'ndaki Yahudilerin yaşamı ve deneyimleri ile ilgili hikâyeler bulunur.
  İran'ın aksine, bugün en çok İran Yahudisi İsrail ve ABD'de yaşar. 1993'teki sayıma göre İsrail 75.000ve ABD 100.000 Parsime ev sahipliği yapmaktadır İran'daki Yahudi sayısı 25.000 civarındadır.[
  Başta Tahran, İsfahan ve Şiraz olmak üzere İran'ın çeşitli şehirlerinde yaşarlar ve İran anayasasınca koruma altındadırlar.[En kalabalık Yahudi nüfusu barındıran iki Müslüman ülkeden biridir (diğeri Türkiye'dir).

  İran'da İslam veya Bahailik'e geçen Yahudiler de bulunur.


  İran, Kürt ve İslam kaynaklarının bilgi nezaket] [Perisan Yahudilerin haksız predjudice ve ayrımcılık ve nefret suçları yaşadı]
  İranlı Yahudilerin tarihsel Pers İmparatorluğunun ya da İran ile ilişkili. Yahudilik İran'da uygulanan en eski dinlerden biridir ve geç İncille kez uzanır. İncil'deki İşaya, Daniel, Ezra, Nehemya, Tarihler, ve Esther kitap İran'da yaşam ve Yahudiler deneyimleri referans içerir.
  Bugün vadeli İranlı Yahudilerin çoğu ülke İran Yahudileri ifade etmek için kullanılır, ancak çeşitli bilimsel ve tarihsel metinlerin terimi, çeşitli İran dilleri konuşan Yahudiler başvurmak için kullanılır. İsrail'de Persler (hemen hemen hepsi Yahudi) Parsim (anlamı "Persler") olarak adlandırılır. İran Yahudileri (ve genel olarak Yahudi halkının) dört ortak tarafından adlandırılır: Kalimi en uygun dönem olarak kabul edilir, Yahudi ya da daha az resmi, ancak doğru olduğunu Pejmani, İsrail'in Yahudiler kendileri için bakın hangi terim, Jood veya Johood, saldırı gibi birçok Yahudi tarafından kabul olumsuz çağrışımları olan bir terim.
  İran Yahudi nüfusu tahminler değişebilir rağmen, 25.000, 11.000 gibi düşük ve 40.000 gibi yüksek olması en kaynaklar tarafından tahmin edilmektedir. Kayda değer nüfus merkezleri, Tahran, İsfahan (1200), ve Şiraz içerir. Tarihsel olarak, Yahudilerin daha çok İran kentlerinde varlığını korudu ve Yahudiler İran anayasasında korunmaktadır. Herhangi bir çoğunluğu Müslüman bir ülke en büyük Yahudi nüfusu barındıran İran ve Orta Doğu'da İsrail'den sonraki en büyük Yahudi nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır.
  Geç İncille kez tarih İran Yahudi tarihinin başlangıcı. İncil'deki İşaya, Daniel, Ezra, Nehemya, Tarihler, ve Esther kitap İran'da yaşam ve Yahudiler deneyimleri referans içerir. Ezra kitabında, İran kralları izin ve Yahudilerin Kudüs'e dönmek ve Tapınağı yeniden sağlayarak yatırılır; yeniden yapılanma "Cyrus ve Darius'un kararına göre, Pers Kralı Artahşasta'nın" (Ezra 6 etkilendi : 14). Yahudi tarihinin bu büyük olay Pers köklü ve nüfuzlu bir Yahudi cemaati vardı, hangi zaman geç altıncı yüzyılda M.Ö. gerçekleşti.
  Antik İran'a göç eden Yahudiler çoğunlukla kendi toplumları içinde yaşadı. İran Yahudi cemaatleri, antik (ve 20. yüzyılın ortalarına kadar Ayaktaki) toplulukları İran, ama şimdi, Afganistan, Azerbaycan, kuzeybatı Hindistan'da, Kırgızistan'da, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan parçaları değil sadece. Bazı topluluklar, "İran Yahudileri" olarak sınıflandırılması, dil veya coğrafi kolaylık olsun ziyade birbirleriyle gerçek tarihsel ilişki olduğu ölçüde, diğer Yahudi cemaatleri izole edilmiştir. Pers İmparatorluğu'nun zirve sırasında, Yahudi nüfusunun% 20 kadar oluşmaktadır olduğu düşünülmektedir.
  Britannica Ansiklopedisi göre: "Yahudiler İran'da M.Ö. 6. yüzyılda, Babil Sürgün miraslarına iz ve, Ermeniler gibi, onların, etnik, dilsel, ve dini kimliği muhafaza var." Ama İran devletlerinin Kongre'nin ülkedeki çalışma Kütüphanesi ki "Yüzyıllar boyunca İran Yahudileri, kültürel, fiziksel oldu ve Yahudi olmayan nüfusun dilbilimsel ayırt edilemez. Yahudilerin ezici çoğunluğu, kendi ana dili ve küçük bir azınlık, Kürt gibi Farsça konuşurlar. "
  Bugün, Pers Yahudilerin en büyük gruplarından İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bulundu. Özellikle Los Angeles ve Great Neck, New York - İsrail, 1993 yılında ikinci nesil Israelis.The Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere 75.000 Fars Yahudileri, ev, yaklaşık 100.000 Fars Yahudileri ev sahipliği yapıyor. Los Angeles, Beverly Hills, Brentwood, Santa Monica Westside üst sınıf mahallelerde çoğunlukla yerleşmiş, Westwood, Tarzana ve Batı LA Beverly Hills yerleşik nüfusu en az bir beşinci, ve üçüncü bir öğrenci vücut makyaj yerel yüksek okulda. Batı Avrupa, Avustralya ve Kanada'da küçük topluluklar da vardır. Pers Yahudiler gruplar bir dizi antik çağlardan beri bölünmüş var. Onlar şimdi Bukharan Yahudiler ve Dağ Yahudileri gibi ayrı topluluklar olarak kabul edilmektedir. Buna ek olarak, birkaç bin, ya da İran, İslam ve Bahai İnanç çevirdim Yahudi soyundan kim vardır.
  Diller:
  En çok Fars Yahudileri standart Farsça konuşurlar, ama zaman içinde toplumun çeşitli Yahudi dilleri ile ilişkili olmuştur. Bunlar şunlardır: Dzhidi (Judeo-Farsça); Bukhori (Judeo-Bukharic); Judeo-Golpaygani; Judeo-Şirazi, Judeo-Hamedani Juhuri dil (Judeo-Tat)
  İran Yahudi eğitim
  1996 yılında, Yahudilerin çoğunluğu, ancak Yahudi müdürlerinin yerini Tahran'da üç okul vardı. Okul müfredatı İslam ve Tanah yerine daha İbranice, Farsça öğretilir. Özar Hatorah organizasyonu Cuma günü İbranice dersleri yürütmektedir.
  Prensip olarak, ancak bazı istisnalar dışında, küçük kısıtlama veya Yahudi dini pratik müdahale vardır; Ancak, Yahudi çocukların eğitimi, son yıllarda daha da zor hale gelmiştir. Hükümet bildirildi Yahudi dini uygulama için gerekli olduğunu kabul ederek, İbranice talimat sağlar. Ancak, pratikte zor bir dil öğretmek için, İbranice metinler dağıtım etmemektedir. Ayrıca, Hükümet, birçok Yahudi okulları okul sistemine diğer okulların programı ile uygun olarak, Yahudi Sabbath, cumartesi açık kalmasını gerektirmiştir. Belirli çalışma türlü (Şabat Yahudi kanunu ihlal eden elektrikli aletler kullanarak veya yazılı olarak), okulların işletilmesi için bu gereksinimi zor dindar Yahudilerin okula ve dinlerinin temel bir ilkesi uymak hem de yaptı. Cumartesi artık resmen Yahudi Şabat ve Yahudi öğrenciler, o gün okula gitmek zorunda olarak kabul edilmektedir.
  Büyük Kiros ve Yahudiler
  6. yüzyılda antik Yahuda Krallığı'nın M.Ö., Yahudiler (İbraniler) sırasında üç kez Nebuchadnezzar tarafından Babil'e sürgün edildi. Yeremya (52:28-30) Bu üç ayrı kez söz edilmektedir. Ilk sürgünde 597 M.Ö., Kudüs Tapınağı kısmen yağmalanmıştır ve önde gelen vatandaşlar bir dizi kaldırıldı Jehoiachin zaman oldu. On bir yıl sonra (Zedekiya zamanında), Judaeans yükselen taze oluştu, şehir yerle bir oldu ve bir daha da sınırdışı izledi. Son olarak, beş yıl sonra, Yeremya, üçüncü bir esaret kaydeder. Babil, Fars (İran) Ahameniş İmparatorluğu tarafından devrilmesinden sonra, Büyük Kiros Yahudilerin, kendi ülkesine (M.Ö. 537) geri dönmek için izin ve kırk binden fazla, yani Yehoyakim yapmış olduğu söylenir; Ezra; Nehemya ve Yahudiler). Cyrus aynı zamanda onları önceki Asur ve Babil hükümdarları aksine özgürce dinlerini izin
  Cyrus, ilk olarak aynı yerde İkinci Tapınak'ın yeniden emretmişti; Ancak, tamamlanmadan önce öldü. Darius (Cambyses kısa ömürlü kural sonra) Büyük Fars imparatorluğu iktidara geldi ve tapınağın tamamlanması emrini verdi. Bu ciddi öğütlerini ve Hagay ve Zekeriya peygamberler ikaz uyaran altında yapıldı. Yirmi yıldan fazla esaretinden döndükten sonra, MÖ 515 ilkbaharında kutsama için hazır.
  Haman ve Yahudiler
  Esther Kitabına göre, Tanah, Haman, genellikle muhtemelen M.Ö. 6. yüzyılın Xerxes I (Büyük Darius Oğlu) olarak İncil alimleri tarafından tespit İran Şahı Ahasuerus altında imparatorluğun bir Agagite asil ve veziri oldu. Haman ve eşi Zeresh, eski Pers tüm Yahudileri öldürmek için bir komplo öngörüyordu. Kraliçe Ester, Queen of Persia tarafından arsa folyolu ve bir sonucu olarak, Haman ve onun on oğlu asıldı. Esther Kitap olaylar Purim tatil olarak kutlanır.
  Part dönemi
  Yahudi kaynaklarına Part etkisi söz içerir; çok adı "Partlar" oluşmaz. Arsacides kraliyet evin Ermeni prensinin Sanatroces, İskender'in halefleri biri (diadochoi) olarak "Küçük Chronicle" bahsedilmektedir. Diğer Asyalı prensler arasında Roma, Yahudilerin lehine ferman (. Macc xv 22) yanı sıra Arşak'ın ulaştı; Ancak, bu belirtilmemişse hangi Arşak'ın. Bir süre sonra, Partho-Babil ülkenin ordusu tarafından bir Yahudi prens trodden; (129 ve müttefik orduları Partlar yendi; Suriye kralı Antiokhos Sidetes, Partlar karşı Hyrcanus'un I. eşliğinde yürüdü BC) Nehri Zap (Lycos), kral Yahudi Sabbath ve Haftalar Bayramı hesabına iki gün durdurulmasına karar verdi. M.Ö. 40 Yahudi kralı, Hyrcanus'un II, geleneklere göre, ona uygun olmayan bir liderlikle kılmak için onun kulakları kesilmiş, Partların eline düştü.
  Yahudiler Babil, öyle görünüyor ki, İsrail Kara oldukça bağımsız olurdu sürgün Hyrcanus'un, yüksek rahip kurucu niyeti yoktu. Ama ters hakkında gelmek: Judeans Babil Yahudileri zevk önemini belirtir yüksek rahip olarak, isim, Ananel bir Babil aldı. Hala dini konularda Babilliler, aslında bütün diaspora olarak, İsrail Kara bağımlı birçok açıdan. Bu festivaller için Kudüs'e giden hacıların gitti.
  Pers İmparatorluğu vasal krallar gevşek yapılandırılmış bir sistem dayalı kalıcı bir imparatorluktu. Kesinlikle Nehardea Yahudi bir soyguncu-devletin yükselişi (bkz. Anilai ve Asinai) olarak çizmek sırtları, imparatorluğun üzerinde katı merkeziyetçi bir kural bu eksikliği vardı. Ancak hoşgörü, Arsacid hanedanın ilk Fars hanedanı, Achaemenids gibi efsanevi oldu. Yahudiliğe Adiabene'in Part vasal krallar az sayıda dönüşüm gösteren bir hesabı bile var. Bu örnekler ve diğerleri Part krallarının sadece hoşgörü göstermek değil, aynı zamanda Partlar Büyük Cyrus önceki imparatorluğun varisi olarak gördüler hangi ölçüde bir kanıtıdır.
  Babil Yahudileri Vespasian karşı Judean kardeşleri ile ortak neden savaşmak istiyordu; ama Romalılar Trajan altında Partlara karşı savaşıyordu kadar onların nefret hissettirmiştir değildi, bu yüzden, büyük bir ölçü nedeniyle isyan olduğunu Romalılar da Babil efendileri haline olmadığını Babil Yahudileri. Philo Kudüs'ün yıkılmasından sonra yeni göçmenler tarafından oldukça kabarıyor, hiç kuşku yok ki bir nüfus ikamet, o ülkedeki Yahudilerin çok sayıda konuşuyor. Kudüs'te Roma procurator Petronius olarak Babil Yahudileri hüküm yardım render olabilir, farkında yardım için doğuya bakmak ve erken kez Alışıldık, Babil, Kudüs Yahudiliğin çok siper sonbaharında oldu. Bar Koçba isyan çöküşü, hiç şüphesiz Babil'de Yahudi mültecilerin sayısı ekledi.
  Partlar ve Romalılar arasında sürekli mücadeleler, Yahudiler Partlar ile Romalılar nefret etmek için her türlü sebebi, onların kutsal destroyer ve yan vardı: onların koruyucuları. Muhtemelen böylece Babil Yahudileri tarafından verilen hizmetlerin tanınması, ve özellikle Davidic ev, o zamana kadar sadece gelir koleksiyoncular biraz daha fazla olmuştur Sürgün prensleri, onurunu yüceltmek için Part krallarının uyarılan gerçek prensler, Reş Galuta çağırdı. Böylece, daha sonra, çok sayıda Yahudi konularda kendi iç işlerine bozulmamış bir gelişme sağlayacak bir merkezi otorite ile verilmiştir.
  Sasani dönemi (226-634CE)
  Üçüncü yüzyılın başlarında, Farsça etkiler tekrar yükselişte. Ardeşir 226 CE kış, ben, son Part kralı (Artabanus IV) deviren Arsacids bir kural yok ve Sasaniler şanlı hanedanı kurulmuştur. Helenistik etkisi dini hoşgörülü Partlar arasında hissedilir iken, Sasaniler, yaşam İran tarafında yoğunlaştı Pehlevi dili tercih ve restore edilmiş, resmi devlet dini haline geldi Zerdüştlük, eski tek tanrılı din. Bu, diğer dinlerin bastırılması sonuçlandı. Kral Bahram II (276-293 CE) zamanında bir rahip Zerdüşt yazıt Sasani kural, "ezilmiş" iddia dinlerin (Yahudilik, Hıristiyanlık, Budizm vb. Dahil olmak üzere) bir listesini içerir.
  Şapur I (adı Aramice şeklidir Shvor Malka) Yahudilerin dostu oldu. Shmuel ile arkadaşlığı Yahudi cemaati için pek çok avantaj sağlamıştır. Şapur II'nin annesi Yahudi idi ve bu Yahudi cemaatinin din göreli özgürlük ve pek çok avantaj verdi. O da arkadaşı olan Babil, Talmud adında Raba (Talmud) bir haham, Raba Şapur II ile dostluğu ona Pers İmparatorluğu Yahudilere karşı baskıcı yasaları yürürlüğe giren bir rahatlama sağlamak için etkin. Buna ek olarak, Raba terimi Shvur Malka, çünkü onun parlak ve hızlı bir akıl "Şapur [the King" anlamına bazen onun iyi öğrenci Abaye anılacaktır.
  Erken İslam dönemine (634-1255)
  Dhimmis durum, İslami imparatorluğun Müslüman olmayan konular, Hıristiyanlar ve Zerdüştler ile birlikte İran, Yahudiler, İslam fethinden sonra ayrıldı. Dhimmis, kendi dinine inanma ve uygulama için izin verildi, ancak Müslüman nüfusun ödemesi gereken zekat, bir yerde (cizye, anket vergi, başlangıçta da kharaj, arazi vergisi) vergi ödemeyi istendi. Diğer Dhimmis gibi, Yahudiler, zekât vergi, zorunlu tasarruflarını% 2.5 'ye eşit Müslüman konularda bir vergi ödemek için gerekli, ve askeri taslak muaf değildi. Zamanda cetvel bağlı olarak farklı tedavi edildi olsa da, onlar adam Tevhide olarak tedavi edildi "Kitap Ehli" olarak bulunamadı. Bir yandan Avrupa dindaşları kıyasla, Yahudiler önemli ekonomik ve dini özgürlükler verildi. Birçok doktor, akademisyen ve usta olarak görev yapmış ve toplum içinde etkisi pozisyonlar kazandı. Diğer taraftan, ne yazık ki, onlar olmayan diğer Müslümanlar gibi, genellikle siyasi ilerlemesi için kendi imkanları sınırlayarak, yürütme organı pozisyonları dışında idi.
  Moğol hakimiyetinin (1256-1318)
  Hülagü Han liderliğindeki Moğollar, 1255 yılında, Pers bölümlerini işgal etti ve 1258 yılında Bağdat Abbasi hilafeti sona koyarak ele geçirdi. İran ve çevresindeki alan, Moğollar, İlhanlılar olarak bilinen Moğol İmparatorluğu bir bölümü kurdu. İlhanlılar, bütün dinlerin eşit kabul edildi Çünkü, Moğol hükümdarları dhimmis eşitsizlik kaldırıldı. İlhanlı hükümdarları, Arghun Han, idari pozisyonlar için bile tercih Museviler, Hıristiyanlar ve onun veziri, bir Yahudi, Sa'd'ın al-Daula atadı. Atandı ancak, Müslüman din adamlarının kızgınlık kışkırttı ve Arghun 1291 yılında ölümünden sonra, el-Daula öldürüldü ve Fars Yahudileri Müslüman halk şiddetli zulümler bir süre yaşadı din adamları tarafından başlatılan.
  Gazan Han, dhimmis durumunu bir kez daha küme olduğu gibi, Farsça Yahudilere kötü belirgin bir dönüş habercisi 1295 İslam dönüşüm. Öljeitü, Gazan Han'ın halefi birçok sinagog yıkıldı ve Yahudilerin başlarına bir ayırt edici işaretini giymek olduğunu karar; Hıristiyanlar benzer zulüm dayandı. Baskısı altında, bazı Yahudilerin İslam'ı. En ünlü gibi dönüştürmek Rashid al-Din, İslam Öljeitü mahkeme kariyerine ilerlemek için kabul edilen bir hekim, tarihçi ve devlet adamı idi. Ancak, 1318 yılında o zehirlenmesi Öljeitü ve birkaç gün kalabalıklar Bu Tanrı'nın adını kötüye Yahudi başkanı "ilahi, Tebriz memleketi şehir etrafında başını taşıyan olmuştu için sahte suçlamalarla idam edildi olabilir Allah'ın laneti ona! "Yaklaşık 100 yıl sonra, Miranshah Rashid al-Din mezarı yıkılmış ve onun kalıntılarına Yahudi mezarlığına gömüldüğüne.
  1383 yılında, Timur Lenk Pers askeri fetih başladı. O, 1385, Herat, Horasan ve bütün doğu Pers yakalandı ve hemen hemen tüm sakinleri Neishapur ve diğer İran şehirlerindeki katledildi. Isyanlar Pers patlak verdiğinde, o acımasızca bütün şehirlerin nüfusu katleden, onlara bastırıldı. Timur Pers talan, sanatçılar ve zanaatkarlar, Timur'un başkenti Semerkand süslemek için sınırdışı edildiler. Nitelikli Farsça Yahudilerin imparatorluğun tekstil sektörü geliştirmek için ithal edilen
  Safevi ve Kaçar hanedanları (1502-1925)
  Farsça Yahudilerin tedavisinde daha fazla bozulma Şii İslam'ın devlet dini ilan Safeviler döneminde oluştu. Şiiliğin atar ritüel saflık konulara büyük önem - Tahara, ve [Yahudiler de dahil olmak üzere gayrimüslimler, ritüel kirli sayılır najis böylece onlarla fiziksel temas Shi'as düzenli yapıyor önce ritüel arınma üstlenmek gerektirecektir dualar. Böylece, Farsça cetveller ve daha büyük bir ölçüde halk, Müslümanlar ve Yahudiler arasındaki fiziksel temas sınırlamak için çalıştı. Yahudiler bile Müslümanlara ya da görünüşte, yağmur ya da kar dışarıda gitmek için bazı safsızlık bir Müslüman üzerine onlardan yıkanmış olabilir çünkü hamam katılmak için izin verilmiyordu.
  Şah Abbas I (1588-1629) saltanatı başlangıçta iyi huylu; Yahudiler Pers boyunca zenginleşti ve hatta yeni bir sermaye yapıldı İsfahan, yerleşmeye teşvik edildi. Ancak, onun kural sonuna doğru, Yahudilerin tedavi sert oldu; bir Yahudi dönüştürmek ve Şii din adamlarının tavsiyesi üzerine, Şah, giysi ve şapka belirgin bir rozet giymek Yahudiler zorladı. 1656 yılında, bütün Yahudiler kendi safsızlık ortak inanç nedeniyle İsfahan atıldı ve İslam'a dönüştürmek zorunda. Ancak, oldu, dönüştürür gizlice Yahudiliği uygulamaya devam etti ve hazine 1661 Yahudiliğe dönmek için izin verildi, Yahudiler toplanan cizye kaybı yaşadı, çünkü, ama yine de belirgin bir yama üzerine giymek için gerekli olduğu bilinmektedir kendi giyim.
  Şii kutsal Meşhed kentinde yerleşmesine izin verilmiştir Nadir Şah (1736-1747) göre, Yahudiler, göreceli bir tolerans dönemini yaşadı. Ancak, 1794 yılında bir Şii Kaçar hanedanı gelişiyle önceki zulüm geri getirdi.
  3700 olarak söyleniyor, "İsfahan ve başka Pers göre nispeten daha iyi bir durum işgal nerede, onlar kolah veya Farsça giymek için izin verilmez: Lord Curzon, 19. yüzyılda İranlı Yahudilerin durumu bölgesel farklılıklar açıklanan başlık, çarşı mağazaları var gibi yüksek bir Müslüman komşusu olarak evlerinin duvarları inşa etmek, ya da sokakta binmek. Tahran ve Keşan çok sayıda bulunan ve adil bir pozisyonda zevk. Shiraz onlar çok kötü durumda. Bushire yılında müreffeh ve zulüm karşısında "Lord Curzon, 19. yüzyılda İranlı Yahudilerin durumda bölgesel farklılıkları tarif etti:" onlar başka bir yerde daha görece daha iyi bir durum işgal nerede 3700 olduğu söyleniyor ve nerede, İsfahan olarak İran, onlar, kolah ya da Farsça başlıklı giymek için çarşı içinde dükkan var, evlerinin bir Müslüman komşusu gibi yüksek duvarlar inşa etmek, ya da sokakta binmek için izin verilmez. Tahran ve Keşan çok sayıda bulunan ve adil bir pozisyonda zevk. Shiraz onlar çok kötü durumda. Bushire müreffeh ve zulüm ücretsiz. "
  Başka bir Avrupalı ​​gezgin, Yahudiler toplu eğlence için maruz kaldıkları aşağılayıcı bir ritüel bildirdi:
  Her kamu festivali - ve kraliyet ise selam [selam], Kralın yüzü önce Yahudilerin toplanan vardır, ve bunların sayısı, hauz veya tankı, o Kral içine fırlattı olan ve mafya onları yarım dışarı tarama görmeye eğlenmiş olması olabilir -boğuldu ve çamur ile kaplıdır. Il valisi yüksek festival düzenlemektedir zaman aynı nazik törenine tanık: havai fişek ve Yahudiler vardır.
  Genellikle Şii din adamları tarafından ilham zorla dönüşümleri ve katliamlar, 19. yüzyılda pek çok örneği vardı. 1894 yılında Tahran Alliance Israelite Universelle, bir Yahudi, insani ve eğitim organizasyonu, bir temsilci yazdı: "... bir rahip, karanlığa ortaya ve dindarlık için bir itibar kazanmak için istediği her zaman, Yahudilere karşı savaş vaaz". 1830 yılında Tebriz, Yahudiler katledildi; Şiraz Yahudiler aynı yıl zorla dönüşüm gördüm. 1839 yılında Meşhed birçok Yahudi katledildi ve ölüm zorla dönüştürülmüştür. Ancak, Avrupalı ​​gezginler daha sonra Tebriz ve Şiraz Yahudileri daha fazla zulüm korkusu rağmen gizlice Yahudiliği uygulamaya devam ettiğini bildirdi. Molla Davud Chadi gibi ünlü İranlı Yahudi öğretmenler, ülke çapında Yahudilik ilham Yahudiler öğretmek ve vaaz devam etti. Barforush, Yahudiler, 1866 yılında zorla dönüştürülür; Fransız ve İngiliz elçileri tarafından bir müdahale Yahudilik sayesinde geri dönmek için izin verildi, bir çete ikisi ayakta yanma, Barforush, 18 Yahudi öldürüldü.
  19. yüzyılın ortasında, JJ Benjamin Farsça Yahudilerin hayatı hakkında yazdı:
  "... Şehrin ayrı bir parçası yaşamak zorundadırlar ...; kirli yaratıklar olarak kabul edilir için ... onların kirli olma bahanesi altında, onlar, en büyük şiddeti ile tedavi edilir ve bir sokak girmelidir, Mussulmans yaşadığı taşlar ve kir ile erkek ve çetelerin ... Aynı nedenden ötürü yağmuruna, yağmur yağdığında dışarı çıkmak yasaktır; yağmur, onları kir yıkama söylenir, Mussulmans Sully ayakları ... Yahudi sokaklarda gibi kabul edilir, o en büyük hakaretlere maruz kalır. Yoldan geçenler tarafından yüzüne tükürmek ve bazen onu yenmek ... acımasız ... Yahudi bir şey için bir mağazaya girerse, o mal incelemek için ... elini incautiously mal dokunmatik mi yasak olduğu, herhangi bir fiyat satıcı onları almak gerekir Bazen Persler konutların Yahudilerin içine davetsiz ... onlar için ve onları memnun etmek ne olursa olsun ele geçirmek için seçer. Sahibi olarak mal ve mülkünden savunma en az muhalefet yapmak gerekir, o, hayatının kefaretini tehlike doğurur ... ... Katel (Muharrem), üç gün boyunca sokakta bir Yahudi kendini gösterir ..., o emin katledilmesine. "
  1910 yılında, Şiraz Yahudi bir Müslüman kız ritüel öldürmekle suçlandılar. Şehrin Müslüman sakinleri bütün Yahudi Mahallesi talan, yağma Yahudilerin öfkeli kalabalığa karşı savunmak için vali tarafından gönderilen askerlerin başlatmak için ilk. Mülklerini korumak için çalıştı Oniki Yahudiler, öldürüldü, ve diğerleri yaralandı. İttifak Israelite Universelle temsilcileri Farsça Yahudiler zulüm ve debasement diğer sayısız örneğini kaydetti.
  20. yüzyılın başlarında zulüm tarafından Driven, Farsça Yahudilerin binlerce 19. şu anda İsrail ne göç etti.
  Pehlevi hanedanı (1925-1979)
  Pehlevi hanedanı, büyük ölçüde Yahudilerin yaşam gelişmiş modernleştirici reformlar uygulanmaktadır. Şii din adamlarının etkisi zayıflamış ve Yahudilere ve diğer dini azınlıklara kısıtlamalar kaldırıldı. Charles Recknagel ve Radio Free Europe Azam Gorgin, Rıza Şah döneminde göre, "Yahudilerin siyasi ve sosyal koşullar temelden değiştirdi. Rıza Şah, Yahudilerin kitle dönüşüm yasak ve Müslüman olmayanların uncleanness Şii kavramı ortadan kaldırdı. Modern İbranice Yahudi okullarının müfredat ve Yahudi gazeteler basıldı dahil. Yahudiler de hükümet işleri tutmak için izin verildi. Rıza Şah'ın tırmanış Yahudilere geçici bir rahatlama getirdi, ancak 1920'lerde, Yahudi okulları kapatıldı. Eliz Sanasarian göre, 1930'larda, "Rıza Şah'ın Nazi yanlısı sempati İran Yahudilerinin ciddi tehdit. Diğer azınlıklar gibi, Yahudi karşıtı yazılar medyada yayınlanan, Yahudilerin hiçbir zulüm, ama. Dini motivasyonlu önyargının aksine, Yahudi karşıtı duyguları bir ethnonational karakter doğrudan ithalat, Almanya `dan satın aldı."
  Yahudi karşıtı duyguları bir yükselme meydana geldi ve 1948 yılında İsrail Devleti'nin kurulmasından sonra, merkezi hükümet ve başbakanı Muhammed Musaddık, Şah arasındaki siyasi mücadeleler sırasında din adamları güçlendirilmesi ve zayıflaması nedeniyle 1953 yılına kadar devam etti. Eliz Sanasarian 1948-1953 İranlı Yahudiler, en yoksullar da, yaklaşık üçte biri, İsrail'e göç etmiş olduğunu tahmin etmektedir. David Littman 70.000, 1948-1978 yılında İsrail'e göçmenlerin toplam rakam koyar.
  Saltanatı, Musaddık, 1953 yılında birikimi sonra Şah Muhammed Rıza Pehlevi, İran Yahudiler için en müreffeh bir dönemdi. 1970'li yıllarda, İranlı Yahudilerin sadece yüzde 10 fakirleşmiş olarak sınıflandırıldı, yüzde 80'i orta sınıf ve zengin yüzde 10 idi. Yahudiler 1979 İran Bilimler Akademisi 18 üye, 80, 4000 üniversite öğretim elemanı ve İran'da 10.000 doktorların 600 Yahudilerin iki rağmen, İran nüfusunun sadece küçük bir yüzdesini oluşturmaktadır. 1979 yılında İslam Devrimi öncesinde, 80.000 Tahran'da konsantre İran'da Yahudiler, (60.000), Şiraz (8.000), Kermanşah (4000), İsfahan (3.000), Khuzistan şehirlerin yanı sıra Keşan, Tebriz, Hamedan.
  İslam Cumhuriyeti (1979 sonrası)
  1948 yılında İsrail devletinin kurulması zamanda, İran'da yaşayan yaklaşık 140,000-150,000 Yahudiler, İran Yahudilerinin tarihi merkezinde vardı. % 85'in üzerinde beri ya İsrail ya da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. 1979 İslam Devrimi zamanda, 80.000 hala İran kaldı. Bundan sonra İran itibaren, Yahudilerin büyük ölçüde İslam Devrimi'nden sonra birkaç ay içinde yaklaşık 20.000 Yahudi olarak arttı. Orta ve geç 1980'li yıllarda, İran Yahudi nüfusu 20.000-30.000 olarak tahmin edilmiştir. Tahran'da yaşayan yaklaşık 25.000 raporlar, 1990'ların ortalarında ve günümüzde 40.000 'den az, yaklaşık 35.000 rakam koymak. Ancak, İran'ın Yahudi cemaati Müslüman ülkeler arasında hala büyük kalır.
  Ayetullah Humeyni, Paris'teki sürgünden döndükten sonra, Yahudi cemaati ile bir araya geldi ve Yahudiler korunacak olduğunu emirler okuma bir fetva yayınladı. İslam cumhuriyeti Yahudileri daha dindar hale gelmiştir. 1970'lerde laik olmuştu Aileler kosher tutmaya başladınız ve Şabat sürüş karşı kesinlikle kurallara uymayı. Onlar, restoranlar, kafeler ve sinemalar ve perforce onların sosyal hayatımızın odak noktası oldu sinagog olacak durdu. Haroun Yashyaei, bir film yapımcısı ve İran Merkez Yahudi Cemaati eski başkanı kote olduğu gibi: "Humeyni İsrail ve Siyonizm ile topluluk karıştırmak değildi - o İranlılar olarak bizi gördü"
  16 Mart 1979, Habib Elghanian, Yahudi cemaatinin onursal lideri, "yolsuzluk", "İsrail ve Siyonizm ile temas", "Allah'ın düşmanları ile dostluk", "Tanrı ve onun elçi ile savaşan suçundan tutuklandı "ve" ekonomik emperyalizm ". İslami bir devrim mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldı çalıştı ve 8 Mayıs'ta idam edildi. 2000 yılında, bir grup güneyindeki Şiraz kenti 13 Ortodoks Yahudiler, İsrail için casusluk yapmakla suçlanmışlardır. Dava sessiz diplomasi yıl sonra Yahudi esirler nihai sürüm liderliğindeki uluslararası bir haykırış istenir.
  Ahmedinejad, İsrail ve İbranice Göçmen Yardım Derneği karşı sert bakış açıları vardır ve İsrailli yetkililer ve bazı Amerikan Yahudi cemaat liderlerinin, İranlı Yahudilerin terk etmeye çağırdılar bile olsa da, İranlı Yahudilerin kaldı. Yurtdışına göç izin veriliyor olsa da, onlar hakkında suspiscion yükseltir ve onlar için hayatı zorlaştırır. Oradaki Yahudiler yaşam da serbestçe İsrail'e gitmek için izin verilmez, ve onlar bile sorguya. Aynı dönemde bir önceki yıl boyunca aşağı 297 ve 183 yıl önce - Ekim 2005 ve Eylül 2006 arasında 25.000 Yahudi, 152 HIAS tarafından derlenen istatistiklere göre, İran bıraktı. Kaynaklar, son yıllarda sol olanların büyük çoğunluğu, siyasi kaygılarla değil, bırakmak için ana teşvik olarak, ekonomik ve ailevi nedenleri gerekçe gösterdi dedi. Hatta her iki Maurice Motamed, İran parlamentosunun Yahudi üyesi ve Haroun Yeshayaei, Tahran'ın Yahudi Merkez Komitesi eski başkanı, halka Ahmedinecad için alışılmadık bir mektup, 2006 yılı Şubat ayında gönderilen başkanının görüşlerini kınadı.
  2007 Haziran ayında yeni bir fenomen değil İsrail beş bin dolar incentive.The İranlı Yahudi diasporası sunarak İranlı Yahudilerin İsrail'e göç etmeye teşvik etmek için başarısız bir çaba söyledi raporları vardı. Aslında, 1990'lı yılların başında İsrail'de yaşayan İranlılar yüzde 41, 1948 yılında İsrail devletinin kuruluşundan önce göç, sadece yüzde 15'i, büyük ölçüde dini zulüm bir sonucu olarak, 1975 ve 1991 yılları arasında kabul edildi.
  İran'da Mevcut durum
  ABD ve İran arasında ve İran ile İsrail arasındaki gerginlikler ortasında, İran-Yahudi Amerikalılar ve İsrailliler onlara Kaliforniya ve / veya İsrail taşınmaya yardım etmek amacıyla İran'da kalan Yahudiler için para teklif etti. 2007 yılı Ağustos ayında, İranlı Yahudilerin İran, onlar söyleyerek yanıt "gibi şeffaf siyasi teşviklerle resent."
  İran Yahudi cemaatinin dini bir azınlık grubu olarak hükümet tarafından resmen tanınan ve Zerdüştler gibi, İran Parlamentosu'nda bir koltuk tahsis edilir. Ciamak Moresadegh Maurice 2008 seçim Motamed yerine, parlamentonun mevcut Yahudi üyesidir. 2000 yılında, eski Yahudi MP Manuçehr Eliasi İran'da 30,000-35,000 Yahudiler o zaman hala orada olduğunu tahmin, diğer kaynaklardan 20,000-25,000 gibi düşük rakam koymak.
  Bugün Tahran, İbranice okullar ile bunların çoğu 11 işleyişi sinagog vardır. Bu iki kosher restoranlar, yaşlılık bir ev ve bir mezarlık vardır. 20.000 başlıkları ile Yahudi bir kütüphane vardır. İranlı Yahudilerin Tahran'ın "Yahudi Birliği Merkez Kütüphanesi" Yahudi araştırma yapan Yahudi bilim adamları kendi gazetesi ("Ofogh-e-Bina" olarak da adlandırılır). "Dr. Sapir Yahudi Hastanesi ", ülkedeki herhangi bir dini azınlık topluluk, İran'ın en büyük hayır hastane; Ancak, hastaların ve personelin çoğu Müslüman olan.
  Hahambaşı Yusuf Hamadani Cohen, İran Yahudi Cemaati için mevcut ruhani lideri. Ağustos 2000 yılında, Baş Haham Cohen, ilk kez İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile bir araya geldi. 2003 yılında, Baş Haham Cohen ve Morris Motamed, İran Cumhurbaşkanı İslam devriminden bu yana bir sinagog ziyaret etti ilk kez Yusef Abad Sinagogu Başkanı Katami ile bir araya geldi. Haroun Yashayaei İran'ın Yahudi topluma karşı Ocak 26, 2007, dünya çapında medyanın ilgisini hakkında getirilen Holokost inkârı yorum ilişkin Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Yashayaei mektubu, Tahran ve lider Yahudi Komitesi başkanıdır.
  İran Anayasası, Yahudilerin Müslümanlara eşit diyor. İmam Humeyni, Yahudi cemaati üyeleri ile ziyaret ve korunmak için Yahudilik ve diğer İlahi dinlerin mensupları sipariş bir kararname yayınladı. Yahudiler, kendi kendini yönetim hakkı ve 290 kişilik Meclis kendi temsilcisi seçme. Yahudi mezar ayin ve boşanma kanunları İslami mahkemeler tarafından kabul edilmektedir. Tahran üzerinde 20 sinagog var. İran, dünyada sadece dört Yahudi hayır hastanelerin birine sahiptir. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın da dahil olmak üzere üst İranlı yetkililer, hastaneye bağış aldı. İran'da Kosher kasap dükkanları mevcuttur. İbranice okulları ve karma izin verilir.
  İranlı Yahudilerin İran tüm vatandaşlar gibi Ordu içine askere. Birçok İranlı Yahudilerin hazırlanan askerlerin İran-Irak savaşı sırasında (1980-1988) savaştı. Yaklaşık 15 öldürüldü. İran'da Yahudiler kendi miras gurur duyuyoruz bildirilmiştir. Böylece, bazı gruplar tarafından teşvik olmasına rağmen İsrail'de yerleşmiş değil. ABD Dışişleri Bakanlığı, İranlı Yahudilerin karşı ayrımcılık iddiaları yaptı. Yahudiler araştırmaya göre, hükümetin üst düzey pozisyonlarda işgal etmez ve yargı ve güvenlik hizmetleri, hizmet ve kamu okul müdürleri haline engellenir.
  Bu çalışma, Yahudi vatandaşlarının pasaport almak ve ülke dışına seyahat izin verilir, ancak genellikle normal, diğer vatandaşlar için verilen çoklu-çıkış izinleri reddedilen diyor. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan iddiaları İranlı Yahudilerin tarafından mahkûm edilmiştir. Tehrani Yahudilerin Derneği, "Biz İranlı Yahudilerin, ABD Dışişleri Bakanlığı, İran dini azınlıkların iddiaları kınıyoruz biz dini vazifelerini yerine getirmek için tamamen ücretsiz olduğunu duyurdu ve biz dini ritüelleri ilgili herhangi bir kısıtlama hissediyorum." ", Yaptığı açıklamada, ABD Hükümeti, İran gerginliği oluşturmak için çalışmakla suçlandı.
  İsrail'e seyahat Ancak son yıllarda içinde Motamed Maurice göre, İran'ın tüm vatandaşlar için yasak pasaport son sayfasında çok açıkça belirtilen, İran hükümetinin Yahudi İranlılar İsrail kendi aile üyelerini ziyaret etmek için izin ve sahip Hükümet ayrıca, İsrail'de yaşayan İranlılar bir ziyaret için İran'a geri dönmek için izin verdi. En az 13 Yahudi, İsrail'e iddia edilen bağlantıları için İslam devrimi, bunların çoğu bu yana İran'da idam edildi. Mayıs 1998 yılında Musevi işadamı Ruhullah Kadkhodah-Zadeh görünüşte Yahudilerin göç etmeye yardımcı olmak için, halka açık bir ücret ya da yasal işleme olmadan cezaevinde idam edildi.
  İran, Temmuz 2007'de, Yahudi cemaatine, İran'ı terk etmek, mali göç teşvikler reddetti. İsrail hükümetinin de desteği ile, zengin bir gurbetçi Yahudi tarafından finanse 5,000-30,000 İngiliz Sterlini arasında değişen Teklifler, İran'ın Yahudi liderleri tarafından geri çevrildi. Ancak, 2007 yılının sonlarında en az kırk İranlı Yahudilerin İsrail'e göç için bir Siyonist hayır kurumları tarafından sunulan mali teşvikler edilir. 2007 İran'ın Yahudi nüfusu gibi, İsrail'in yanı sıra Orta Doğu herhangi bir ülkenin en büyük.
  İran Yahudi merkezleri
  Tahran, sermaye Yahudilerin çoğu günümüzde yaşıyoruz. Geleneksel Ancak, Şiraz, Hemedan, İsfahan, Nahawand, Babol ve İran'ın diğer bazı şehirlerinde Yahudilerin büyük bir nüfusa ev sahipliği var. Şu anda İran'da 25 sinagog var. İran dışında Fars Yahudi cemaatleri, İran içinde çok daha büyük düşüşler var. Afganistan'da, çoğu İranlı Yahudiler, 1979 yılında, Sovyet işgalinden sonra ülkeden kaçtı. Sadece tek bir Yahudi, Zablon Simintov, başkent Kabil kalır.
  Kendilerini Lakhloukh ve Aramice konuşan arama Kazakistan'da yaşayan yaklaşık dört düzine Fars Yahudi ailelerin olduğu tahmin edilmektedir. Onlar hala İran kimlik belgeleri, neredeyse 80 yıl önce atalarının topluca kaçtı ülke tutun. Devletin dini İslam olan Pakistan, topluluk az 200 inmiştir. Öte yandan bugün Hindistan olarak ne İran Yahudi cemaatleri, bu zulüm kaçınılması ve Bağdadi Yahudilerin toplumun bir parçası olarak kabul edilir. Kutch bölgenin yanı sıra, Bombay, Rann Yahudiler yüzyıllar boyunca ikamet etmiş ama çoğu 1948 yılından bu yana İsrail'e göç etmek seçtiniz: Hint Yahudileri görmek.
  İsrail'de, İran Yahudileri Mizrahim olarak sınıflandırılır. İsrail eski Cumhurbaşkanı ve eski savunma bakanı (şimdi Bakanı Ulaştırma) Her iki İranlı Yahudi kökenli, 140.000 sayısıyla ilgili, (milletlerin nüfusunun% 2). Birçok Fars Yahudileri, özellikle California ve New York State, Amerika Birleşik Devletleri vardır. Los Angeles'ta pek çok Fars Yahudileri, Beverly Hills yaşıyor. Diğerleri (yarım veya daha fazla yakın) daha yüksek yerde iken tahminleri, Farsça topluluk nüfus Beverly Hills% 25 gibi yüksek bir yer. "... Yaklaşık 8.000 Beverly Hill yaklaşık 35.000 sakinleri, İran kökenli": 2007 tarihli bir makalesinde belirtti.
  Ünlü Fars Yahudileri
  Dan Ahdoot - Stand-up komedyeni.
  Jonathan Ahdout - Aktör.
  Sa'ad el-devle - Hekim ve devlet adamı.
  Rashid al-Din - Doktor, yazar ve tarihçi.
  David Alliance, Baron Alliance - İran doğumlu bir Yahudi-İngiliz işadamı ve Liberal Demokrat politikacı.
  Habibollah Asgaroladi - 1980'li yıllarda İranlı politikacı (Ataları 20. yüzyılın ilk yarısında İslam'ı).
  Behram V-Pers Kralı (421-438). Yahudi anne.
  Shaul Bakhash - Tarih Clarence J. Robinson Profesör nerede George Mason Üniversitesi Fars çalışmalarının duayeni hükümdarlık.
  Soleyman Binafard - güreşçi.
  Yusuf Hamadani Cohen - İranlı Yahudilerin ruhani lideri.
  Daniel - Daniel Susa gömülü bir peygamber Kitap İncil karakter.
  Richard Danielpour - Besteci.
  Habib Elghanian - İşadamı.
  Manuçehr Eliasi - İran Meclisi (TBMM) İran Eski Yahudi üyesi.
  Saeed Emami - İran istihbarat subayı ve siyasi aktivistler iddia edilen katil.
  Esther - Esther Kitap İncil kahraman.
  Hacham Uriel Davidi - Dini lider.
  Jimmy Delshad - Beverly Hills Belediye Başkanı.
  Habakuk - Hz Tooyserkan gömüldü.
  Soleiman Haim - Fars dilinin ilk sözlük yazarlarından biri.
  Roya Hakakian - Yazar.
  Nouriel Roubini - Ekonomist
  Dan Halutz - İsrail Savunma Kuvvetleri Kurmay eski başkanı.
  Jonathan Kashanian - Grande Fratello Şampiyonu (İtalyan versiyonu Big Brother) (İran ebeveynlerin).
  İsrail eski Cumhurbaşkanı Moşe Katsav.
  Janet Kohan-Sedq - pist ve alan atlet.
  Isaac Larian - MGA Entertainment CEO'su.
  İsrail Ulaştırma Bakanı Shaul Mofaz.
  Mordechai - Esther İncil karakter Kitap.
  Maurice Motamed - İran Meclisi Eski Yahudi üyesi.
  Ciamak Moresadegh - İran Meclisi Yahudi üyesi.
  Benjamin Nahawandi erken Orta Çağ Karaite bilgin.
  Sam Nazarian - Otel, Gece Kulübü Girişimci & Film Yapımcı.
  Joseph Parnes - Yatırım Danışmanı.
  Samadi David B. - Ünlü robot onkoloji uzman.
  Meulana Şahin Şirazi - Erken İranlı şair.
  Yedidia Shofet - İran Eski haham ve dünya çapında İran Yahudilerinin ruhani lideri.
  Bahar Soomekh - Oyuncu.
  Elie Tahari - High-end moda tasarımcısı.
  Shaun Toub - Aktör.
  Bob Yari - Film yapımcısı.
  Haroun Yashayaei - İran Yahudi Cemaati Tahran Yahudi Komitesi ve lider kurulu Başkanı.
  Mashallah -
  Rita Kleinstein, Pers asıllı İsrailli bir pop-star,
  İran Yahudi Eski Eserler
  İran'ın hemen hemen her şehirde bir Yahudi cazibe, türbe, ya da tarihsel site var. Bunlardan önde gelenler arasında Esther ve Mordechai ve Habakkuk türbelerin Hemedan, Susa Daniel mezarı ve Kazvin "Peighambariyeh" Türbe. Genellikle Müslümanlar pilgrimage.There Daniel türbe aynı zamanda, İran'ın Yazd ve de Müslüman hacılar tarafından ziyaret Keşan Hakham Molla Moşe Halevi (Moşe-Ha-Lavi), Harav Ohr Shraga birçok seçkin Yahudi bilim adamlarının mezarları bulunmaktadır.

+ Yorum Gönder