+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Yesevilik nedir? Yesevilik hakkında bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yesevilik nedir? Yesevilik hakkında bilgi

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Yesevilik nedir? Yesevilik hakkında bilgi


  Reklam  Cevap: YESEVİLİK


  "Yesevîlik"; Türkistanlı Ahmet Yesevî'ye nispet olunan tarikatın adıdır. Ahmet Yesevî, şimdiki Çimkent'in doğusunda Sayram kasabasında doğdu. Babası İbrahim adında devrinin şeyhlerinden biri idi. Babasını yedi yaşında iken kaybetti, ablası ile birlikte Yesi şehrine gitti ve buraya yerleşti. İlk tahsilini burada yaptı. Devrinin en ünlü âlimlerinden şeyh Yusuf Hemedanî'ye intisap etti, eğitim ve öğretimini ondan aldı ve hocasının ilk üç halifesi arasına girdi, ilk iki halifeden sonra şeyhinin postuna oturdu. Yesevî, bilgin ve şair bir insandı. Ahmet Yesevî'nin "Divan-ı Hikmet" ve "Fakr-Nâme" adlı eserleri vardır. Ahmet Yesevî'nin genellikle milâdî 1166 veya 1167 yılında öldüğü kabul edilir.

  Nakşibendîlik gibi sahabeden Hz. Ali ve Hz. Ebu Bekir'e dayanan Yesevîlik tarikatı; Orta Asya'da ve Türkler arasında yayıldı, özellikle Türklerin manevî hayatı üzerinde asırlarca etkili oldu. Bu tarikatın esasları şunlardır: 1. Tevhidi esas alan tasavvuf anlayışı, 2. Kur'ân'a ve Sünnete bağlılık, 3. Şerîata dayanan tarikat, 4. Riyazet ve mücadele, 5 Halvet ve zikir.


 3. Misafir
  çok yardımcı oldu saolun

 4. Misafir
  gerçekten de çokkkk güzel çok yardımcı oldu saolun

 5. Misafir
  çok güzel tşk...

 6. Misafir
  çok güzelmiş çok yardımcı oldu sayesinde artı aldım

 7. Misafir
  çok beğendim

 8. Misafir
  cok yardımı oldu tesekkurler

 9. Misafir
  benim performans konumdu çok beğendim. öğretmende çok beğendi. 100 aldım.

 10. Misafir
  çok saolun çok teşekkür ederim

 11. Misafir
  sağol mum teşekürler

 12. Misafir
  çok güzeldi tşkr edrm ellerinize sağlık

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
yesevilik hakkında bilgi,  yesevilik hakkında kısa bilgi,  yesevilik hakkında kısaca bilgi,  yesevilik hakkında bilgi kısa,  yesevilik nedir,  yesevilik hakkında genel bilgi,  yesevilik hakkında çok kısa bilgi