+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Tahiyyatı okurken işaret parmağının kaldırılması ve ezan okunurken tırnakları gözlere sürme konusunda bilgi verir misin? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tahiyyatı okurken işaret parmağının kaldırılması ve ezan okunurken tırnakları gözlere sürme konusunda bilgi verir misin?

  Reklam

 2. imam
  Üye

  Cevap: Tahiyyatı okurken işaret parmağının kaldırılması ve ezan okunurken tırnakları gözlere sürme konusunda bilgi verir


  Reklam  Cevap: Tahiyyatı okurken işaret parmağının kaldırılması ve ezan okunurken tırnakları gözlere sürme konusunda bilgi verir misiniz?

  Yazar: Sorularla İslamiyet

  Ezan okunurken tırnakların göze sürülmesi ile ilgili farklı görüşler olmakla birlikte, bu konuda İbni Abidin'de zayıf bir rivayet bulunmaktadır.

  İlk “Eşhedü enne Muhammeden ResüIullah” cümlesinde “salle’llahu aleyke Ya Resûlellah” yani “Allah sana af ve merhamet eylesin ey Allah’ın Resûlü” ;

  İkincisinde ise “Karret aynî bike ya Resûlellah” yani “Seninle mesut oldum, yüzüm gözüm aydınlığa erdi ey Allah’ın Resûlü” demek müstehaptır.

  Bunu söyleyen kimse sonra her iki baş parmağının tırnaklarını gözleri üzerine koyarak, “Allahumme metti’nî bi’s-sem’i ve’l-besar” yani “Allah’ım! İşitmekle ve görmekle nimetlendir, faydalandır.” derse, Efendimiz (s.a.s.), cennete doğru o kimsenin delili olur.

  Kitabu’l-Firdevs’de ise “her iki baş parmağının” ifadesinden önce, “Kim ezanda, Eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah cümlesini işitince ‘Allahumme metti’nî bi’s-sem’i ve’l-besar’ derse, onun önderi ve cennet saflarına koyanı ben olurum.” denilmektedir. [bk. İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar Ale’d-Dü’rri’l-Muhtar, (Trc. Ahmet Davudoğlu ), I/398]

  Ayrıca, baş parmakların göze sürülmeden önce öpülmesi de ifade edilmiştir. (bk. İbn. Abidin, Haşiyetü Reddül Muhtar, I/398)

 3. Misafir
  ezan okununca bazıları baş parmağını yüzüne gözüne sürerdi nedenini bilmiyordum

+ Yorum Gönder