+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden İslam dininde farz olmayan ibadetler hakkında bilgi istiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslam dininde farz olmayan ibadetler hakkında bilgi istiyorum

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: İslam dininde farz olmayan ibadetler hakkında bilgi istiyorum


  Reklam  Cevap: [B-]Vâcip: [/B]Kur’ân-ı Kerimde lâfzen ifade edildiği halde mânâsı tam delâlet etmeyen hususlardır. Meselâ: “Kurban kes, namaz kıl” âyetinde hangi namaz kastedildiği kesin olmadığı için bayram namazı farz değil, vaciptir. Kurbanın da hangi kurban olduğu ve zamanı tam kastedilmediği için kurban şartları uyana vaciptir. Vacibin ifası Allah’a yakınlık ve büyük sevap, terki de büyük günahtır; ama haram değildir.(Vitir namazı gibi.)

  -Sünnet:Peygamberimizin emrettiği, uyguladığı ve din âlimlerinin ibadet olarak ele aldığı hususlardır. Yoksa sünnet peygamberimizin (asm) yaptığı her şey değildir. Bunların da dereceleri vardır. Her biri bir ölçüdür. Sünneti işlemek fazilet ve sevaptır; terk etmek ise sevap ve faziletten mahrumiyettir; ama günah değildir.

  -Mendub: Sevilen, yapılması uygun olan, işlenmesi teşvik edilen iş. Dinen yapılması iyi sayılmakla birlikte yapılmamasında sakınca olmayan ve Resulullah (s.a.v)'ın bazan yapıp, bazan terkettiği işler. Güzel bir iş sayıldığı için mendubu işleyen sevap alır, terkeden ceza görmez. Bu değerlendirme Hanefi mezhebine göredir. Sünnet ve müstehab terimlerinide içine alır.
  alıntı.


 3. Misafir
  sünnet ve mendup farz olmayan ibadetlerdir.

 4. Misafir
  Allah razı olsun ibadetleri öğrendim

+ Yorum Gönder
farz olmayan ibadetler,  farz dışındaki ibadetler,  farz olan ibadetler,  farz olmayan şeyler,  farz ve vacip olmayan ibadetler,  islamda farz olmayan ibadetler