+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Tövbe İle İlgili Ansiklopedik Bilgiler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tövbe İle İlgili Ansiklopedik Bilgiler

  Reklam
  Sual: Tövbe nedir Tövbe ne anlama gelmektedir Tövbe İle İlgili Ansiklopedik Bilgiler Paylaşabilir Misiniz ? ? 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Tövbe İle İlgili Ansiklopedik Bilgiler


  Reklam  Cevap: Tövbe Nedamet, pişmanlık. İnsanın, işlemiş olduğu günahlarına pişmanlık duyup, Allahü tealadan af edilmesini, bağışlanmasını istemesi. Tövbe; dinimizde haram ve günah olan şeyleri işledikten sonra, pişman olup, Allahü tealadan korkmak, bir daha yapmamaya azmetmek, karar vermektir. Dünyada zarar hasıl olmasından korkarak pişman olmak, tövbe olmaz. Çeşitli günah işleyen bunlardan bazısında ısrar ederken, bazısına tövbe edebilir. Tövbeden sonra günahı tekrar işleyenin, tekrar tövbe etmesi geçerlidir. Büyük günahın affolması için, tövbe etmek şarttır.

  Günahtan sonra hemen tövbe etmek, farzdır. Tövbeyi geciktirmek de büyük günahtır. Bunun için de, ayrıca tövbe etmek lazımdır. Allahü tealanın emirleri olan farzları ve vacibleri yapmamanın günahı, ancak kaza etmekle affolur. Her günahın affı için kalple tövbe etmek ve dille istiğfar etmek, yalvarmak ve bedenle kaza etmek lazımdır. Yüz kere tesbih etmek; yani “Sübhanallah-il-azim ve bihamdihi” demek, sadaka vermek ve bir gün oruç tutmak günahın tövbesi için çok iyi olur.


+ Yorum Gönder