+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Mescidi nebevi mihrabı hakkında bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mescidi nebevi mihrabı hakkında bilgi

  Reklam
  Sual: Mescid-i Nebevî ilk yapıldığı zaman mihrabı yoktu, ancak Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin namaz kıldırdığı yer belirgindi. Ömer b. Abdülazîz Medine-i Münevvere valiliği sırasında Mescid-i Nebevî'yi imar ederken Resûl-i Ekrem (S.A.V.) efendimizin namazda durduğu yere niş tarzında bir mihrap ilave ettirmiş, burası Resûlullah (S.A.V.) efendimizin mihrabı olarak meşhur olmuştur. Emevîler ve Abbasîler döneminde mescidde yapılan düzenlemelerde mihraba giden revakın tezyinatına özel önem verilmiş, sağında imamın girmesi için bir kapısı bulunan mihrabın üstü altın tezyinatlı bir kubbe ile örtülmüştür. Memlûk ve Osmanlı sultanları da mihrabın korunması ve tezyin edilmesine büyük önem vermişlerdir. 1984'te mihrap tamamen yenilenmiştir. Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin gece namazı kıldığı yerde bulunan, Sultan Kayıtbay ve Sultan Abdülmecid devirlerinde yenilenen, üzerinde altın süslemeler ve teheccüd âyetlerinin yazılı olduğu diğer mihrap "Mihrâbüt-teheccüd" adıyla bilinmektedir.

  bunlar doğrumudur? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Mescidi nebevi mihrabı hakkında bilgi


  Reklam  Cevap: MİHRAPLAR

  Mihrabı Nebevi


  Peygamber Efendimizin mihrabıdır. Peygamberimizin zamanında mescitte mihrap yok idi. Hicri 91 yılında Emevi Halifesi Ömer Bin Abdülaziz, Peygamberimizin namaz kıldırdığı bu yere mihrapların en güzeli olan Mihrab-ı Nebevi’yi yaptırmıştır. Bu mihrapta yada yakınınında namaz kılmak, kılabilmek ne büyük bir heyecandır, ne büyük bir mutluluktur. Allah (CC) herkese nasip etsin İnşallah.

  Hz. Osman Mihrabı

  Mescidin kıble tarafındaki duvarında bulunmaktadır. Hz. Osman (R.A.) Mescidin genişletilmesinden sonra bu noktada namaz kıldırmaya başlamıştır. Ömer Bin Abdülaziz tarafından yapılmış olup günümüzde halen namaz kıldırılan yerdir.


  Hanefi Mihrabı


  Minberin sağ tarafından 2. ve 3. sütunun arasında kalan mihraptır. Hanefi İmamlarının namaz kıldırdığı mihrap olduğu için bu adla anılmıştır. Hicri 860 yıllarında Doğan Şehy tarafından yapılan mihrap daha sonra Hicri 938 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yenilenmiştir.

  Teheccüd Mihrab
  ı

  Hücre-i Saadet’in kuzey duvarına bitişik olan bölüm olup Peygamber Efendimizin teheccüd namazını kıldığı yerdir. İşte kutsal toprakları ziyaret edenler için bir fırsat daha, Sevgili Peygamberimizin teheccüd namazı kıldığı yerde sizde teheccüd namazı kılmak istemezmisiniz

  Eklenmiş Resimler Eklenmiş Resimler  

+ Yorum Gönder
mescidi nebevi,  mesci nebevide imamin namaz kildirdigi yer,  mescidi nebevide imamin namaz kildirdigi yer