+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Madımak Otu ve Madımak Otunun Faydaları hakkında bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Madımak Otu ve Madımak Otunun Faydaları hakkında bilgi

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Madımak Otu ve Madımak Otunun Faydaları hakkında bilgi


  Reklam  Cevap: Madımak Otu bahar aylarında sıkça rastlanan bir ot. Madımağın faydalarından en çok bilineni ise şeker hastalığı ve böbrek taşına karşı iyi geldiğidir.

  Madımak'ın doğranmış ve kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çay, mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılıyor, karın ağrısının giderilmesinde, ishal ve iltihaplara karşı etkili olduğu biliniyor. Çok yıllık, otsu bir bitki olan, bahar aylarında yağan yağmurla ortaya çıkan madımak, şeker hastalığı ve böbrek taşı rahatsızlığına da iyi geliyor.
  Damarları büzücü etkileri ile basur, doğum sonrası kanamalar ile aşırı adet kanamalarında faydalıdır. Kan şekerini düşürerek şeker hastalarına iyi gelir. İdrar arttırıcı ve idrar söktürücüdür. Antioksidan ve bitkisel bir antibiyotiktir.

  Madımak Otunun Taze yaprakları salata olarak yenebileceği ya da bitki kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanabilir.


+ Yorum Gönder
madımak bitkisi hakkında bilgi,  madımak otu,  Madimak bitkisi,  madımak bitkisi nedir