+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Hz. Muhammed (s.a.v)in Ailesi İçindeki hayatı ailesine karşı davranışları hakkında bilgi verirmisiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Muhammed (s.a.v)in Ailesi İçindeki hayatı ailesine karşı davranışları hakkında bilgi verirmisiniz?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v)in Ailesi İçindeki hayatı ailesine karşı davranışları hakkında bilgi verirmisiniz?


  Reklam  Cevap: Peygamberimiz ailede sevgi ve saygıyı, merhameti, adaleti ve hoşgörüyü daima ön planda tutmuştur. Peygamberimizin ailesi de ona büyük bir sevgiyle bağlıydı. Peygamberimize yıllarca hizmet eden Enes bin Malik şöyle demiştir:
  "Ben Peygamberimiz kadar ailesine ve çocuklarına merhametli olan başka hiç kimse görmedim."
  Peygamberimiz aile halkından hiç kimseyi dözmez, azarlamaz, kötü söz söylemezdi. Onlarla sohbet eder, zaman zaman şakalaşırdı. Peygamberimizin aile halkı da onu küçük düşürecek davranışlarda bulunmaz, iyilikseverlik, hoşgörü, yardımlaşma konularında çevresindekilere örnek olurlardı.
  Onlar, Peygamberimizin en yakınlarıydı. Peygamberimize ilk vahiy geldiğinde, onu eşi Hz. Hatice anlayışla karşılamış, ona:
  "Endişe etmene gerek yok... Üzülme, Allah senin gibi bir kulunu utandırmaz. Çünkü sen, doğruyu söyler, emanetleri korursun; yoksula yardım eder, misafire ikramda bulunursun; başı darda kalana yardıma koşarsın.." diyerek sakinleştirmiştir.
  Hz. Hatice aynı zamanda çocuklarna karşı da çok şefkatliydi. Zengin bir kadın olmasına rağmen, son derece alçakgönüllü biriydi. Peygamberimizle birlikte İslam'ı yaymak uğruna pekçok sıkıntıya katlanmıştır.
  Hz. Aişe, bilgi öğrenme sevgisiyle bütün Müslüman kadınlara örnek olmuştur. Peygamberimizin damadı Hz. Ali, kızı Hz. Fatıma, bu ikisinden dünyaya gelen Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin, iyilikleri ve güzel davranışlarıyla insanların takdirlerini kazanmışlardır.
  Peygamberimiz ve onun ailesi hiçbir zaman, insanların onlara olan sevgi ve ilgilerini kötüye kullanmamış, onları kendilerine hizmet ettirmemiş, peygamberliği bir üstünlük aracı olarak kullanarak insanlara üstünlük taslamamışlardır. Ne Peygamberimiz ne de onun aile halkından biri, çok büyük toprakların hakimi oldukları dönemlerde bile, saraylar içinde yaşamamış, insanları kendilerine kul etmemişlerdir.

  Dr. Ali Kuzudişli

  _____________________
 3. Misafir
  Hz. MUHAMMED(SAV)'in ailesinde sevinçler ve sıkıntılar paylaşılırdı.
  Hz MUHAMMED(SAV)'in ailesinde misafire cömert olunurdu.
  Hz MUHAMMED(SAV)'in ailesinde israftan kaçınılırdı.
  Hz MUHAMMED(SAV)'in ailesinde komşuluk ve akrabalık ilişkisine önem verilirdi.
  Hz MUHAMMED(SAV)'in ailesinde öksüzler göz altına alınırdı.
  Hz MUHAMMED(SAV)'in ailesinde danışılarak işler yapılırdı.

 4. Misafir
  saolun werdiğiniz bilgiler çok işe yaradı Allah razı olsun

 5. Misafir
  sağ olun verdiğiniz bilgiler çok işe yaradı Allah razı olsun sizden.

 6. Misafir
  Çok teşekkürler Allah razı olsun Allah elinizdekini altın etsin

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin ailesine karşı davranışları,  adam gibi yazın hz muhammed s.a.v ailesi ve hayatı,  hz muhammedin ailesi ile ilgili bilgiler,  hz muhammedin aile hayati