+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden İsot nedir ? hakkında bilgi veririmisiniz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İsot nedir ? hakkında bilgi veririmisiniz

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: İsot nedir ? hakkında bilgi veririmisiniz


  Reklam  Cevap: İsot

  İsot Şanlı Urfa”ya özgü yetiştirilen bir biber türünün adıdır. Aynı zamanda Şanlı Urfa ili ile özdeşleşmiş kurutulmuş bibere yörede verilen isimdir.Şanlı Urfa dışında Adana”da da çiğ köfte ile beraber oldukça tercih edilen bir baharattır. Çiğ köftenin olmazsa olmaz malzemelerindendir. Çiğköftenin yanı sıra lahmacun ve bir takım sulu yemeklere de acı ve renk verici olarak eklenmektedir. Kelimenin eski Türkçe kökenli olduğu ve ”ısı” ve ”ot” (ısı+ot=ısıtan ot) kelimelerinin birleşmesinden geldiği söylenmektedir.
  Yaz aylarında Urfa biberi güneş gören düz alanlarda içindeki tohumu çıkarılarak temiz bir zemin üstünde kurumaya bırakılır. En fazla üç gün bekletilebilir. Birinci gün toplanan kurutulmuş biber kırmızı, 2. gün toplanan biber mor, 3. gün ise siyah renğini alır. Daha sonra kurumuş biberler dövülerek, zeytin yağı ve bir miktar tuz ilave edilerek isot haline getirilir. Şanlıurfa isotunun en büyük özelliği yakıcı acı olmamasıdır. Doğal olduğu için önce ağıza tatlı bir tat gelir, bir müddet sonra acı gelip geçicidir.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Sabahları doğranmış domates salatalık ve biberin üzerine İSOT serpiştirilince güzel oluyor tavsiye ederim
  zeytin yağını unutmayın tabi...

+ Yorum Gönder
isot nedir,  isot ne