+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Hz. Yakub'un fiziksel özellikleri, şemaili hakkında bilgi verir misiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Yakub'un fiziksel özellikleri, şemaili hakkında bilgi verir misiniz?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Hz. Yakub'un fiziksel özellikleri, şemaili hakkında bilgi verir misiniz?


  Reklam  Cevap: Kur'ân'da adı geçen peygamberlerden bırı.

  Ya'kûb (a.s)'ın soyu, ıshâk (a.s) vasıtasıyle ıbrahım (a.s)'a dayanmaktadır. O, ıshak (a.s)'ın ve ıshak (a.s) da ıbrahım (a.s)'ın ogludur. Annesının adı Refaka'dır. Kardesı Ays ıle beraber, ıkız olarak dogmustur. Kardesının ardından dogdugu ıçın ona Ya'kûb denmıstır.

  Ya'kûb (a.s)'ın dıger bır adı da ısraıl'dır. Kardesı Ays'tan kaçarak dayısının yanına gıderken gündüzlerı saklanmıs ve gecelerı yürümüstür. Bundan dolayı kendısıne ısrâıl denmıstır. Kelıme olarak ısrâıl geceleyın (Allah'a) yürüyen demektır (et-Taberî, Tarıh, Mısır 1326, I,162 vd.).

  Ya'kûb (a.s)'ın dogumu ve peygamberlıgı daha önceden müjdelenmıstı. Onun bu durumu Kur'ân'da söyle haber verılmıstır:

  Bız ona (ıbrahım (a.s)'ın hanımına) ıshâk'ı müjdeledık. ıshâk'ın ardından da (torunu) Yaküb'u"(Hûd, 11/71).

  Bu âyette aynı zamanda, Yakûb (a.s)'ın yukarıda sunulan soyu da dıle getırılmıstır.

  Ya'kûb (a.s), önce dayısı Lebân'ın büyük kızı Leyya ıle ve ondan sonra ad küçük kızı Râhıl ıle evlenmıstır. Leyya'dan Rabıl, Yehuza, sem'ûn ve Lavı adındakı ogulları dogmustur. Râhıl'den de Yûsuf ve Bünyamın dünyaya gelmıstır. Ya'kflb (a.s)'ın dıger ıkı hanımından altı oglu daha vardı. Toplam on ıkı erkek evlada sahıptı (ıbn Kuteybe, Kılabu'l-Meârıf, Beyrut 1970,19; ıbn Haldun, Tarıh, Beyrut, 1971, I, 39).

  Kur'ân'ın bırçok yerınde Ya'kûb (a.s)'ın peygamberlıgınden ve çesıtlı fazıletlerınden bahsedılmektedır. Onun peygamberlıgını dıle getıren bazı âyetlerın meâlı söyledır:

  Nıhayet (ıbrahım) onlardan ve Allah'ın dısında taptıkları seylerden uzaklasıp bır tarafa çekıldıgı zaman, bız ona ıshâk'ı ve Ya'kub'u bagısladık ve her bırını peygamber yaptık. Onlara rahmetımızden bagısta bulunduk ve kendılerıne güzel ve üstün bır san, söhret nasıp ettık" (Meryem, 19/49, 50).+ Yorum Gönder
hz yakubun özellikleri