+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Araf ın var olup olmadığı hakkında bilgi almak istiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Araf ın var olup olmadığı hakkında bilgi almak istiyorum

  Reklam
  Sual: Hocam selamün aleyküm ben araf kelimesini biliyordum ama cennetle cehennem arasında bir yerin var olduğunu ilk defa bugün duydum çok şaşırdım ve kendime kızdım bu güne kadar neden haberim olmamış öğrenmemişim diye arkadaşım bulmaca yaparken bana sordu cennet ile cehennem arasındaki yerin adını biliyormusun diye yok bilmiyormuşum ki çok ta okuyan biriyim anladımki nekadar okursak okuyalım hepsini bilebilmemiz mümkün deyil miş ama böyle durum karşısında da arkadaşıma karşı mahçup oldum bana bazan bilmediklerini sorarlar bende cevaplardım bu durum karşısında kendimi daha fazla nasıl eğite bilirim bana yardımcı olabilirseniz çok sevinir duacınız olurum allah razı olsun*** ayrıca şunuda belirteyim 5 vakit namazımı kılar eski türkçe kuranı kerim okurum islami yaşamaya özen gösteririm***bilmem buları yazma ihtiyacı hissettim kusura bakmayın** hakkınızı helal edin********


  sizi ashabilyemin den hatırlıyorum yanlışım yoksa**** ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Araf ın var olup olmadığı hakkında bilgi almak istiyorum


  Reklam  Cevap: Araf, din ve inançların ahiret kavramlarında yer alan, kötüler ve iyilerin nihai ahiret mekanları arasında olduğuna inanılan yer, çoğunlukla dağ. İslam dininde bu kavramın adı Araftır. Diğer dinlerdeki benzer yerler için de, Türkçe'de anlam ve kullanımının oturmuş olması sebebiyle, bu adın kullanıldığı olur. Her inançta Araf anlayışı farklıdır. Sözcük olarak, Arapça "kum tepesi" anlamındaki "urf"un çoğul halidir. İslam'da Araf

  İslâmın kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerîm'de tanımı yapılan A'raf ile Ulema-i Rüsûm'un tarif ettiği A'raf arasında fark vardır. Ulema-i Rusûm A'raf'ı Muharref Tevratta betimlenen ve Dante'nin İlahi Komedya'sında vasıflandırılan bir çerçevede değerlendirmektedir. Ancak gerçekte A'raf arada kalanlar değildir. A'raf Arifler demektir Hem Cennet(Nur Ehli) Hem de Cehennem(Nar Ehli) nin hallerine vakıftırlar ve orada şefaatçı görüneceklerdir.
  İslam dininde Araf, İslam, Allah'ın insanlara Hz. Muhammed (sav) aracılığı ile gönderdiği son ilahi dindir. Arapçada seleme (Allah'a tamamen bağlanmak) kökünden gelen İslam sözcüğünün Türkçe anlamı "Allah'a ve onun buyruklarına kayıtsız şartsız inanan" demektir. Bu kelime aynı zamanda, Hz. Muhammed aracılığıyla ilkeleri bildirilen ve Müslüman adı verilen (Arapça İslamlığı kabul eden anlamına, müslim'den) 600 milyon insanı bünyesinde toplamış büyük bir dinin de adıdır.

  "46- İki taraf arasında bir engel ve burçlar (A'raf) üstünde hepsini yüzlerinden tanıyan adamlar vardır. Cennete gireceklere: 'Selam size' derler, ki bunlar, henüz girmeyen fakat (girmeyi) 'şiddetle arzu edip umanlardır.'

  47- Gözleri cehennem halkından yana çevrilince: 'Rabbimiz, bizi zalimler topluluğuyla birlikte kılma' derler.

  48- Burcun üstündeki adamlar, kendilerini yüzlerinden tanıdıkları (ileri gelen birtakım) adamlara seslenerek derler ki: 'Ne (güç ve servet) toplamış olmanız, ne büyüklük taslamanız (istikbarınız) size bir yarar sağlamadı.'

  49- 'Kendilerine Allah'ın bir rahmet eriştirmeyeceğine yemin ettiğiniz kimseler bunlar mıydı? (Cennettekilere de) Girin cennete. Sizin için korku yoktur ve mahzun olmayacaksınız. "

  Bu ayetler İslam dininin ana kurallarını insanlara bildiren Kur'an, Hz. Muhammet'in konuştuğu Arap dilinde inmiştir. Ancak, Arap diliyle bildirilmiş olması onun yalnız Arap ulusuna gönderildiğini göstermez. Kur'an'ın içinde de belirtildiği gibi Tanrı, kendi evrenselliğine uygun olarak onunla bütün insanlığa hitap eder. Kur'an'ın amacı bütün insanları iyiye, doğruya yöneltmek, kötülüklerden kurtarmaktır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Kur'an'da adını yine Araf mefhumundan alan İslam dininin ana kurallarını insanlara bildiren Kur'an, Hz. Muhammet'in konuştuğu Arap dilinde inmiştir. Ancak, Arap diliyle bildirilmiş olması onun yalnız Arap ulusuna gönderildiğini göstermez. Kur'an'ın içinde de belirtildiği gibi Tanrı, kendi evrenselliğine uygun olarak onunla bütün insanlığa hitap eder. Kur'an'ın amacı bütün insanları iyiye, doğruya yöneltmek, kötülüklerden kurtarmaktır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Araf suresindeki 46-49. ayetlerdir.

+ Yorum Gönder