+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Temcid'in Tarihi Hakkında Bilgi Arıyorum? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Temcid'in Tarihi Hakkında Bilgi Arıyorum?

  Reklam

 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Temcid'in Tarihi Hakkında Bilgi Arıyorum?


  Reklam  Cevap: * Temcid nedir?
  Temcid, “ululamak, yüceltmek” anlamına gelir. Geleneğimizde müezzinlerimiz sahur vaktinde minarelerden ilahiler, kasideler, gazeller okuyarak Rabb’imizin mübarek ismini tatlı sesleriyle zikreder, mü’minleri evlerinde ruhen mesrur ederlerdi. Zamanla sahur yemeği ifadesi “temcid yemeği”ne dönüşerek kelime bir zaman dilimini tanımlamada kullanılmaya başlanmıştır.


  Temcîd, “Yüceltme, Onurlandırma” demektir. Peygamber Efendimiz’i öven kasîdelere “Temcîd” denir. Müezzinler, camilerinden, zikir, salavât, dua gibi metinlerden oluşan ve adına “temcîd” denilen bu kasîdeleri okuyarak halkı sahura kaldırırlardı. Bu o kadar yaygın hâle gelmişti ki, sahur yerine temcid, sahurda yenilen pilava da temcid pilavı denir olmuştu. Tembel hanımlar, sahura bir şey hazırlayamadığı zamanlar, akşam iftardan kalmış pilavı ısıtıp sofraya getirirlerdi. Bu hanımların tembellikleri sâyesinde, ev ahâlisine sahurda yine temcid pilâvına tâlim, bize de günümüze kadar gelmiş o meşhur tâbir, kaldı.

+ Yorum Gönder