+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Kin ve düşmanlık hakkında bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kin ve düşmanlık hakkında bilgi

  Reklam
  Sual: Kin ve düşmanlık nedir Kin ve düşmanlık ne anlama gelmektedir Kin ve düşmanlık ile ilgili bilgiler paylaşabilir misiniz ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: kin ve düşmanlık hakkında bilgi


  Reklam  Cevap: BUĞZ
  Birisi hakkında gizli ve kalbî düşmanlık beslemek, başkasına kin duymak, nefret etmek. Kur'an-ı Kerîm' de yan anlamda "bağzâ" kelimesi kullanılır. (Ali İmrân, 3/118; Mâide, 5/14, 64, 91; Mümtehine, 60/4).
  Buğz, İslâm'a göre kötü huylardandır. Buğz, müslümanlar arasındaki kardeşlik hislerini zayıflatır, gevşekliğe yol açar. İslâm toplumunun çözülmesine neden olur. Halbuki insanlar arasında sevgi ve bağlılığı devam ettirmek esastır. Onun için müslümanların birbirlerine kin beslemeleri, kin ve düşmanlığı, hiddet ve kırgınlığı meydana getirebilecek söz ve hareketlerden kaçınmaları gerekir. Müslümanlar kendi aralarında edeble ölçü ve hesapla hareket etmelidirler. Bunlar gözetildiği takdirde, karşılıklı sevgi doğar ve insanlar arasında kin vücuda gelmez.
  Enes b. Malik (r.a.) Hz. Peygamber (s.a.s.)'den rivayet ettiği bir hadiste şöyle buyrulur:
  "Birbirinize karşı kin doğuracak hareketlerde bulunmayın, birbirinize haset etmeyin, birbirinize darılıp arka çevirmeyin. Ey Allah'ın kulları birbirinizle kardeş olunuz. (Kardeş sevgisi gösteriniz)". (Buharî, Edeb, 57-58; Müslim, Birr, 24-28, 30; Ebû Davûd, Edeb, 47).
  Müslüman müslümana asla buğzetmez. Buğzetmek ancak Allah rızası için, Allah düşmanlarına yapılabilir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyururlar: "Allah için buğzetmek ve Allah için sevmek imanın alâmetlerindendir." (Buhârî, İman, 1; Ebû Davûd, Sünnet, 2; İbn Hanbel, V,146). Ayrıca müslümana karşı sevgi beslerken de ölçüyü kaçırmamak gerektiği gibi, buğzederken de bu ölçüyü korumak gerekir. Yine Rasûlullah (s.a.s.):
  "Sevdiğini ölçülü sev, olur ki bir gün ona kızarsın, buğz ettiğine de ölçülü buğz et olur ki bir gün onu seversin. " buyurmaktadır. (Tirmizi, Birr, 60).
  Sezaî ÖZEL

  ACİLSERVİS hocadan alıntı...

 3. @Burcu
  Devamlı Üye
  Enes b Malik (ra) Hz Peygamber (sas)'den rivayet ettiği bir hadiste şöyle buyrulur:
  "Birbirinize karşı kin doğuracak hareketlerde bulunmayın, birbirinize haset etmeyin, birbirinize darılıp arka çevirmeyin Ey Allah'ın kulları birbirinizle kardeş olunuz (Kardeş sevgisi gösteriniz)" (Buharî, Edeb, 57-58; Müslim, Birr, 24-28, 30; Ebû Davûd, Edeb, 47)
  Amenna Efendim .. Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammed ..
  Buradan anlıyoruz ki birine buğz etmek kadar birisine karşı kendimize buğz ettirecek hareketler yapmamız da sakıncalı ve kötüdür ..
  Daha dikkatli olacağım inşaAllah
  Paylaşım için Allah (celle celaluhu) Razı olsun İnşaAllah ,
  bilgi iyi bir silkelenme sebebi oldu ..

+ Yorum Gönder