+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Tarık bin Ziyad (ra) hayatı hakkında bilgi verirmisiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tarık bin Ziyad (ra) hayatı hakkında bilgi verirmisiniz?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: Tarık bin Ziyad (ra) hayatı hakkında bilgi verirmisiniz?


  Reklam  Cevap: İspanya Endülüs’ü fetheden büyük İslam kumandanı. Doğum yeri ve terihi hakkında çeşitli rivayetler bulunmakta, kaynaklarda Arab, Berberî ve İranlı olduğu zikredilmektedir.
  Tarık Bin Ziyad, Emevî halifesi Velîd bin Abdülmelik zamanında (705-715) Kuzey-batı Afrika’nın fethi için vazifelendirilen Mûsâ bin Nusayr’ın âzâdlı kölesi olup, maliyetinde Kuzey-batı Afrika fethine katıldı. Mûsâ bin Nusayr, onun kâbiliyet ve cesaretini dikkate alarak, emrindeki öncü birliklerin başına komutan tâyin etti. Sonra Berberîlerle yaptığı savaşı kazanınca, Tanca şehrine vâli yaptı.
  Mûsâ bin Nusayr, Târık bin Ziyâd’da görülen; sağlam bir karakter, şiddete dayanıklılık, kahramanlık, kuvvetli azîm ve irâde, kalb kuvveti, keskin ve isabetli karar verme, fasîh bir konuşma ve dinleyenlerede derin te’sirler uyandıracak kuvvetli bir hitâbet kâbiliyeti gibi güçlü komutanlık hasletleri sebebiyle onu Endülüs’ü (İspanya’yı) fethe me’mur etti.
  Târık bin Ziyâd, emrindeki dört gemi ve yedi bin mücâhid ile 711 (H.92) yılında Endülüs’e hareket etti. Kahraman kumandan, geminin güvertesinde Allahü teâlânın yarattıkları hakkında tefekküle dalmıştı. Bir ara kendini hafif bir uyku hali kapladı. O anda Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem efendimiz ile şanlı Eshâbını (r.anhüm) gördü. Her biri kılıçlarını kuşanmış, yaylarını germiş, oklarını düşmana fırlatmak için hazır bekliyorlardı. Peygamber efendimiz; “Ey Târık! Yoluna devam et!” buyurdular ve Eshâbı ile birlikte Târık bin Ziyâd’ın önünden Endülüs’e girdiler. Mes’ût komutan, büyük bir sürÛr içinde uykusundan uyandığında, burayı feth edeceğine inanmıştı.
  Mücâhidler İspanya’nın güneyindeki Buheyra denilen yerden karaya çıktılar. Aldığı müjde ile fethi kesin gören Târık bin Ziyâd, askerlerin geriye dönme ümîdini kırmak için gemileri yaktı. Kuzey Afrika’ya geri gönderdiği de rivâyet edilmektedir.
  O sırada İspanya’da hüküm veren Vizigot kralı Roterich kuzeyde; Meblûne şehrinde çıkan bir isyânı bastırmakla meşguldü. Müslümanların memleketine girdiklerini işitince, her şeyi bırakarak, sayısı 70-100 bini bulan büyük bir ordu ile derhâl güneye koştu. Ordusu her türlü imkâna sâhipti. Yiyecek ve içecekleri bol, her birinin üzerinde kalın zırhlar, yanlarında çeşit çeşit silahlar mevcuttu.
  tarık bin ziyad bu mübarek komutan burayı islamla tanıştırdı.Ancak sonrasında endülüste yaşayan müslümanlar günlük yaşantılarında aşırıya gittiler ve haçlı ordularına malup oldular ve çok zulümler görerek öldürüldüler. ve şu an dünya üzerinde islamın girip içerisinde islamiyet olmayan tek ülkesidir

  alıntı Entry Filed under:Biyografi

 3. abu ansar
  Üye
  Assalamu alaikum warahmatullahi wabarakatuhu

  Degerli karde§im,tarik bin ziyad hakkinda verdigim linke gidin,sali dersleri altinda muhammed emin yildirim hocamizin muhte§em sohbetiyle,tarik bin ziyad´in hayatini dinleyin in§aallah,

  http://www.hikmet-vakfi.org/


  dualarinizi eksik etmeyin

  wa alaikum salaam warahmatullahi wabarakatuhu

+ Yorum Gönder
tarık bin ziyad hakkında bilgi