+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Hacca yada umreye gidenleri ziyaret etmek hakkında bilgi verir misiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hacca yada umreye gidenleri ziyaret etmek hakkında bilgi verir misiniz?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Hacca yada umreye gidenleri ziyaret etmek hakkında bilgi verir misiniz?


  Reklam  Cevap: Hacca gidecekleri ziyaret etmek ve uğurlamak faziletlidir. Hac yolculuğuna çıkan kişinin de ailesi, komşuları ve dostlarıyla vedalaşması, helalleşmesi müstehaptır. Vedalaşırken iki kimse birbirine şöyle demelidir: "Dinini, emanetini, işlerinin neticesini Allah'a havale edip ısmarlıyorum. Allah seni takva ile azıklandırsın, günahını bağıştasın, nerede olursan ol hayırları sana kolaylaştırsın!"

  Hac vazifelerini yerine getirip memleketlerine dönen hacıların eş, dost, komşu ve arkadaşları tarafından ziyaret edilmesi güzel olur. Ziyarete gelenler "Allah haccını kabul etsin, günahlardan korusun. Bu yolda yaptığın masrafların yerini doldursun..." gibi sözlerle hacıyı tebrik ederler. Hacı da onlar için dua edip Cenab-ı Hakk’ın onları affetmesini ve bağışlamasını diler, onlar için istiğfar eder. Peygamber Efendimiz: “Allah’ım hacıyı ve hacının bağışlanmasını dilediği kimseleri bağışla!”(Hakim, Müstedrek, I/441) buyurmuştur.

  Bu bakımdan hacının duasını almak güzel olur.
  Hacı, kendisini ziyarete gelenlere hacda şahit olduğu güzellikleri anlatmalıdır. Karşılaştığı bir takım olumsuzluklardan bahsetmemelidir. Hacının, kendisini ziyarete gelenlere imkânları ölçüsünde ikramda bulunması da dinen güzel olur.  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder
hacdan gelenleri ziyaret etmek,  rüyada hacıları ziyaret etmek,  ruyada umreden gelenleri ziyaret etmek,  ruyada umreden geleni ziyarete gitmek,  hacdan gelene ziyaret mesaj ,  hac umreden gelene ne denir,  hacdan geleni ziyaret