+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Hz. Osman’ın Hristiyan bir eşi var mıydı? Hz. Osman’ın evlilikleri ve eşleri hakkında bilgi verir mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Osman’ın Hristiyan bir eşi var mıydı? Hz. Osman’ın evlilikleri ve eşleri hakkında bilgi verir mi

  Reklam
  Sual: s.a arkadaşlar lütfen yardımcı olun soru ve cevaplara bir türlü ulaşamıyorum

  Hz. Osman’ın Hristiyan bir eşi var mıydı? Hz. Osman’ın evlilikleri ve eşleri hakkında bilgi verir mi ? 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Hz. Osman’ın Hristiyan bir eşi var mıydı? Hz. Osman’ın evlilikleri ve eşleri hakkında bilgi ve


  Reklam  Cevap: ve aleykumusselam ve rahmarullah..

  Hz. Osman'ın Hıristiyan biriyle evlendiği konusunda bir bilgimiz yoktur.

  Bilindiği üzere, Hz. Osman müslüman olduktan kısa bir süre Hz. Peygamber’in kızı Rukiye ile Mekke’de evlenmiş, nübüvvetin beşinci yılında onunla Habeşistan’a hicret etmişti. Hz. Osman daha sonra Medine’ye hicret etti ve yerleşti. Hanımı Rukiye Bedir savaşı sırasında kızamık yüzünden vefat edince, yaklaşık bir yıl sonra da baldızı Ümmü Gülsüm ile evlenmişti.

  Ümmü Gülsümle altı yıl kadar evlilik hayatı yaşadı. Bu hanımı da hicretin dokuzuncu yılında 630) vefat edince, o sonraki yıllarda altı evlilik daha yapmıştı.

  Hanımlarından Naile bint-i Ferasife, Remle bint-i Şeybe ve Ümmü’l-Benin bint-i Uyeyne o şehit edildiğinde hayattaydılar. Onun bu evliliklerinden dokuz oğlu, altı veya yedi kızı oldu. Onun oğullarından en meşhuru âlim olan Eban b. Osman’dı. Ayrıca Ömer ve Said adında oğullarının olduğunu da bilmekteyiz. (bk. İbn-i Hacer, el-İsabe, IV, 379; TDV. İslam Ansiklopedisi, Osman md.)

  Prof. Dr. Murat Sarıcık

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder
hz osmanın eşleri,  hz osman evlilikleri,  hz osmanın evlilikleri,  hz.osmanın eşleri,  hazreti osmanın eşleri,  hz osman ın eşleri ,  hz osmanın eşi