+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Diyanet sendikaları hakkında bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Diyanet sendikaları hakkında bilgi

  Reklam
  Sual: Diyanet sendikaları ile ilgili eğitici bir yazı örneğine ihtiyacım var ? Diyanet sendikalarını anlatır mısınız ? ? 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  --->: Diyanet sendikaları hakkında bilgi


  Reklam  Cevap: Tarihçe

  Cumhuriyetin 75. yılında anlamlı bir adım olarak nitelendirilen TÜRKİYE DİYANET VE VAKIF GÖREVLİLERİ SENDİKASI'nın kuruluşu 1998 Ağustos'unda gerçekleşti. Dünyanın ilk müstakil Din görevlileri Sendikası olma özelliği taşıyan ve çok kısa sürede Pilot Bölge olarak seçtiği İstanbul'da teşkilatlanan DİYANET-SEN, tüm medya, sivil toplum örgütleri ve kamuoyunun ilgi odağı haline geldi.

  NİÇİN KURULDU?
  Hedeflere ulaşılması, beklentilerin gerçekleşmesi ve ihtiyaçların giderilmesi teşkilatla mümkündür. Sendika kuruluşu da memurlar için yetkili, etkili, anayasal ve demokratik bir haktır. Memurların sendikal faaliyet hakkı olmadığı için ücret ve diğer sosyal haklar bakımından işçilerin gerisinde kalması çarpıklıklara sebeb olmaktadır. İstanbul Din Görevlileri Dernekleri (İstişare Kurulu) tarafından umumi istek ve arzu üzerine yapılan bir dizi toplantılar sonucunda toplumumuzun manevi önderi ve mimarı olan Din görevlilerimizin hukuki çerçevede birlik oluşturmaları, daha etkili ve daha verimli hizmet sunabilmeleri amacıyla TÜRKİYE DİYANET VE VAKIF GÖREVLİLERİ SENDİKASI kurulmuştur.

  YURT ÇAPINDA TEŞKİLATLANMA
  Diyanet İşleri Başkanlığı merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatlarındaki İmam-Hatipler, Müezzin Kayyımlar, Kur'an Kursu Öğreticileri, Vaizler, Memurlar, Şefler, Hizmetliler, Sağlık Personeli, Şoför, Kaloriferci, Aşçı, Bahçıvan vb. görevlerde bulunanlar ile Diyanet İşleri Başkanlığı dışında görev yapan imam ve cenaze yıkayıcıları, fahri vaizler ve din hizmetleri koluna mensup diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan bütün memur ve kamu görevlileri sendikamıza üye olabileceklerdir.

  İlkelerimiz

  1- Siyasi ve ideolojik sendikacılık yerine, bağımsız ilkeli hizmet sendikacılığı yapmak,

  2- Düşünce, fikir ve inanç özgülüklerinin önündeki engellerin kaldırılmasını istemek,

  3- Ücretlerin yükseltilmesini istemenin yanında, hizmetin verim ve kalitesini yükseltmeye çalışmak,

  4- Servet düşmanlığı yapmak yerine, ücretlerde eşitlik ve adaleti savunmak,

  5- Toplantı, gösteri ve yürüyüş adına tahripkar hareketler yerine, sorunları diyalog ve kamuoyu desteğiyle çözmek,

  6- Ebedi muhalefet örgütü olmak yerine, doğrunun yanında yanlışın karşısında olmak,

  7- Kadınların her platformda kendilerini ifade edebilmelerini savunmak.

  DİYANET-SEN

+ Yorum Gönder