+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Çay ile ilgili bilgiler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çay ile ilgili bilgiler

  Reklam
  Sual: Çay ile ilgili kısa bilgiler neler olduğu hakkında eğitici bir yazı örneği yazar mısınız ? ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Çay ile ilgili bilgiler


  Reklam  Cevap: Çay nedir?

  Diğer İsimleri : Transtraemiaceae, Thea chinensis, Tea

  Botanik Bilgi : Çaygiller familyasından, tropikal ve astropikal iklimi olan birçok yerde, değişik çeşitleriyle yetiştirilen bir bitkidir.Ülkemizde de Doğu Karadeniz bölgesinde, Rize ve çevresinde çay üretimi bolca yapılmaktadır.Kısa saplı, almaşık dizili, derimsi yapılı, uzunca ve sivri uçlu, kenarları dişli yaprakları vardır. Çiçekleri beyaz; bazı türlerde hafif sarı ya da pembemsi renkli ve hafif kokuludur. Bitkinin tohumlarını taşıyan meyvesi odunsu yapılı, üç gözlü ve kapsül biçimlidir.

  Dünyada en çok tüketilen içitlerden biri olan çay, bitkinin yapraklarının elle toplanıldıktan sonra çeşitli işlemler sonucu mayalanmadan kavrulması, soldurulması, kıvrılması ve kurutulması sonucu elde edilen ürünün demlendirilmesiyle hazırlanır. Kara ve yeşil çay adları verilen, iki önemli türü vardır. Kara çay daha çok sevilerek tüketilir.

  Bilinen Birleşimi : Çay yapraklarında kafein, tein, teofillin, teobromin alkolitleri, tanen, uçucu yağ ve az da olsa B vitamini bulunur, insanda tutkunluk derecesinde çay içme isteği yaratan, çayın içerdiği kafein ve tein adlı maddelerdir.

  Faydaları :

  Damarlardaki kan dolaşımını düzene sokar.

  Göz kızarmalarında, çapaklanmalarında demlenmiş çay suyuna pamuk batırılarak kompleks yapılırsa iyi gelecektir.

  Aşırı miktarda olmamak şartıyla içilecek olursa bedeni ve zihni yorgunluğu giderir.

  Sinirleri uyarır.

  Mide tembelliğini giderir. Hazmı kolaylaştırır.

  İdrar söktürür.

  İshal ve dizanteriyi keser.

  Damar kireçlenmesini önler.

  Damar sertliği, kalp yetersizliği, kan kanseri, guatr, nefrit, kolera ve bağırsak hastalıkarında koruyucu ve tedavi edicidir.

  UYARI : Fazla içilecek olursa çarpıntı, göğüs anjini, sinir bozukluğu, baş ağrısı, sıkıntı, mide bulantısı, el titremesi ve uykusuzluğa sebep verir. Şişmanlar, kalp, sinir, mide ve karaciğer hastaları, romatizma ve nikristen şikayet edenler, böbreklerinde kum veya taş olanlar, kabızlık ve yüksek tansiyondan yakınanlar, üremi veya albüminüri olanlar, mümkün olduğu kadar az çay içmelidirler.

 3. R'80'
  Üye
  Akşamları fazla içip uyumaya kalktğımda sıcak basıyo . Eline sağlık

 4. imam
  Üye
  Çaysız hayat, Cansız hayat

 5. Misafir
  çayı çok severim. çay sız bır dünya dünya deyıldır. bılıyor musunuz dünyada en fazla çay tüketen ülkeler arasında turkıye 3. sırada

 6. Misafir
  Teşekkürler ödevim vardı çok yardımcı oldun.

+ Yorum Gönder
çay ile ilgili bilgiler,  çay hakkında kısa bilgi,  çay hakkında bilgi,  çay ile ilgili bilgiler kısa,  çay nedir kısa bilgi