+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Peyagamberimizin soyu ile ilgili bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peyagamberimizin soyu ile ilgili bilgi

  Reklam
  Sual: Peygamber efendimizin soyu hakkında bilgi veriniz? Hz. Muhammed s.a.v soyunun devamı hakkında bilgiler verir misiniz ? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Peyagamberimizin soyu ile ilgili bilgi


  Reklam  Cevap: Hz. Peygamber’in Soyu

  Hz. Peygamber’in soyu yirmi birinci kuşaktan atası olan Adnân vasıtasıyla Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’e dayanmaktadır. Bu sebeple Hz. Peygamber’in soyunun da mensup olduğu Kuzey Araplar’ına İsmâilîler veya Adnânîler gibi isimler de verilmektedir (Araplar’ın diğer ana kolu, anayurdu Güney Arabistan olan Kahtânîler’dir). Hz. Peygamber’in Adnân’a kadar soy kütüğü kesin olarak bilinmekte olup şöyledir: Muhammed b. Abdullah b. Abdülmuttalib (Şeybe) b. Hâşim b. Abdümenâf b. Kusay b. Kilâb b. Mürre b. Kâ‘b b. Lüey b. Gâlib b. Fihr (Kureyş) b. Mâlik b. Nadr b. Kinâne b. Huzeyme b. Müdrike b. İlyâs b. Mudar b. Nizâr b. Mead b. Adnân. Bu tabloya göre Hz. Peygamber, Araplar’ın, Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in soyundan gelen Adnânîler kolundan, Kureyş kabilesinin Hâşimoğulları sülâlesine mensup Abdullah b. Abdülmuttalib’in oğludur.

  efendimizin soy agaci.jpg

+ Yorum Gönder
haşimoğulları,  hz.ibrahim in soyu