+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Hakkında Bilgi Nedir Kategorisinden Vaaz kürsüsü ile ilgili bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vaaz kürsüsü ile ilgili bilgi

  Reklam
  Sual: Vaaz kürsüsü ile ilgili bilgiler bunu bulmam lazı lütfen yardım edersen sevinirim. ? 2. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  --->: vaaz kürsüsü ile ilgili bilgi


  Reklam  Cevap: 1-
  Üzerinde hutbe okunan, merdivenli yapı.
  Minber (Arapça:منبر), genel olarak mimari açıdan cami içerisinde mihrabın sağ tarafına denk gelecek şekilde inşa edilmektedir. İmamın, özellikle cemaate yüksekçe bir yerden hitap edebilmesi için merdivenli biçimde tasarlanmış cami içi bütünleyici yapıdır. Minber; ahşap, mermer, tuğla gibi maddelerden yapılabilir.
  İmam hutbeyi merdivenin basamakları üzerinde okur. Merdivenli yapıda, imamın sesini cemaate duyurabilmesi amaçlanmıştır. İmamın minberden cemaate o güne ilişkin olarak hitap etmesine hutbe denilmektedir.
  Bazı camilerde minberin karşısına denk gelecek biçimde veya caminin sol kısmında bulunacak şekilde müezzin mahfili bulunmaktadır.


  2-

  Camide hatibin hutbe okumasına mahsus kürsü. Arapça, yüksek olmak, anlamındaki "nebr" kökünden ism-i âlettir. Minber, Cuma veya bayram hutbelerini okumak üzere çıkılan, genellikle mihrâbın hemen sağında bulunan merdivenli yapının adıdır.
  Hz. Peygamber'in Medine'de inşa ettirdiği Mescid-i Nebevi'de, önceleri bir minber bulunmuyordu. Cemaatin çoğalması nedeniyle Hz. Peygamber (s.a.s)'in ders ve hutbelerinin daha rahat duyulabilmesi için, Hicretten yedi yıl kadar sonra ilk minber yapıldı. Hz. Peygamber o zamana kadar bir hurma kütüğüne yaslanarak ve kerpiçten yapılmış bir set üzerine çıkararak hitap ediyordu (Semhûdî, Vefâü'l Vefâ, Mısır 1326, I, 281-282).
  İlk minber Hz. Peygamber'in ashabıyla istişaresinden sonra isteği üzerine bir kadının marangoz olan kölesi tarafından yapılmıştır. Ustanın adıyla ilgili farklı rivayetlerden, minber yapımıyla bir kaç kişinin ilgilendiği anlaşılmaktadır.

 3. Misafir
  bana acil yardım edin.vaaz kürsüsünün açıklaması

+ Yorum Gönder
vaaz kürsüsü ile ilgili yazı,  vaaz kürsüsü hakkında bilgi,  vaaz kürsüsü hakkında ansiklopedik bilgi,  vaaz kürsüsü ile ilgili bilgiler,  camii,  vaaz kürsüsü ile ilgili kısa bilgi,  vaaz kürsüsü ile ilgili bilgi