+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusül abdesti duası Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusül abdesti duası

  Reklam

 2. Hüsran
  Hüsran`a Uğramak

  --->: gusül abdesti duası


  Reklam  Cevap: Gusül abdesti duasını yazar mısınız?

  Değerli Kardeşimiz;

  Abdestin âdabları, aynı zamanda guslün de âdâblarıdır. Ancak abdestte kıbleye karşı dönmek ve duaları okumak âdâbdan sayılır iken, gusülde bunlar yapılmaz. Avret yeri açık olabileceği için, kıbleye dönmek mekruh görülmüştür.

  Guslün en mühim âdâbı; yıkanırken avret yerlerini örtülü bulundurmaktır.Bütün peygamberler, utanmanın insanın en büyük meziyeti ve vasfı olduğunda ittifak etmişlerdir. Utanan insan, bedenini, bilhassa avret yerlerini başkalarına teşhir edip baktırmaktan hoşlanmaz. Terbiye ve edebi buna mâni olur. Beşeriyete örnek olan din büyüklerinden bir Sahâbe:

  "Gökten düşüp parça parça olmaya razıyım. Fakat avret yerimi açarak başkalarına göstermeye razı değilim" sözüyle, bizlere bu yolda örneklik etmişlerdir. Bu sebebledir ki, müslümanlar, gerek hususî ve gerekse umumî yerlerde yıkanırken dikkat etmeli, avret yerlerini daima örtülü bulundurmaya gayret göstermelidirler.

  Şu kadar var ki, evlerdeki şahsî banyolarda veya umumi hamamların tek kişilik banyo odalarında kısa bir süre için, insan, bedeninin tamamını açıp traş ve benzeri temizlikleri yapabilir. Kimse görmediği için bunda mahzur söz konusu değildir. Ama bu hâl, âdet hâline getirilmemeli, istenen temizlik yapıldıktan sonra, hemen avret yerleri örtülerek haya duygularının zedelenmesine meydan verilmemelidir.

  Abdestte olduğu gibi, guslü müteâkip iki rek`at namaz kılmak da âdâbdandır. Din büyükleri bu namazı hiçbir zaman ihmal etmezlerdi. Bu namaz Allah`a hamd ve şükür makamında yapılan bir nafile namazı olabileceği gibi, kaza namazı da olabilir.

  Mehmet Dikmen

 3. İsrâ
  İsrâ
  Konuyla ilgili hadis-i şerifte Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim güzelce/benim gibi abdest alıp ardından -içinde başka şeylerle meşgul olmaksızın- iki rekat namaz kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”(Buharî, Vudu, 24, 28; Müslim, Taharet, 3-4).

  Alimler bu gibi hadislere dayanarak abest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmanın sünnet oluğunu söylemişlerdir.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/64).

 4. Misafir
  gusül aptesinin duasını gerçek olarak bilen tek kişiyim gerçek gusül dış bedeni yıkamakla bitmiyor insan ruhunun okunan duayla iç ve dış bedenimizin kötülüklerden tamamen temizlenmesidir

 5. Misafir
  Bilgileriniz için çok teşekkür eder allah sizlerden razı olsun.
  (ERCAN GÜNDÜZ)

+ Yorum Gönder
gusül duası,  gusül abdesti duası,  Gusul duasi,  gusül abdestinin duası,  gusul abdest duasi,  gusul duası,  gusül abdesti duaları