+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusül alırken ezan okunması Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusül alırken ezan okunması

  Reklam




  Sual: selamün aleyküm.

  ben akşam dan sonra cünüp oldum ve yatsıya 1 saat vardı 20 dakika kala gusletmeye başladım ancak bitiminde birazda erkenden ezan okundu. şimdi ben vakti geçirmiş mi oldum? yani günaha girmiş miyimdir? şimdiden sağolun teşekkürler. ?







 2. Misafir

  Cevap: Gusül alırken ezan okunması


  Reklam



  Cevap: cünüp olmak günah degil, cünüplükten dolayı namazı kacırmak günah ama tabi cünüplüğün rahmet meleklerinin cünüp olan yere girmemesi gibi bazı zararları var.

 3. jerusselam
  Devamlı Üye
  Cünüp durmakla ilgili diğer rivayetler de göz önünde bulundurulduğunda; Hz. Ali (radıyallahu anh)'den Ebû Dâvud ve başka kitaplarda rivayet edilen: اِنَّ المََئِكَةَ َ تَدْخُلُ بَيْتاً فِيهِ كَلْبٌ وََ صُورَةٌ وََ جُنُبٌ "İçinde köpek, resim ve cünüb bulunan eve (rahmet getiren) melekler girmez" (Ebû Dâvud Libas,129; Nesâî, Tahare,167)hadisinin zayıflığı -veya bazı te'villerle kabul edilmesi gerektiği- anlaşılmaktadır.
  Nitekim, Hattâbî, bu hadisin de sıhhatine kaildir ve ma'nâyı şöyle tevcih eder:"Buradaki cünübten murad yıkanmaktan hoşlanmayan ve terketmeyi âdet haline getiren kimsedir, yıkanmayı tehir eden kimse değildir."


  Hattâbî hadisle ilgili açıklamasına devam eder: "...Köpekten de murad beslenmesine izin verilen köpek olmamalıdır, resim de ayak altına atılmış canlı resmi olmalıdır."

  Cünüpken yapılan işlerden kazanılan para helaldir. Ancak bir müminin her zaman abdestli bulunması işlerinde hayır ve berekete vesiledir. Bu sebeple bir namaz vaktinden fazla cünüp durmak işlerde bereketsizliğe de sebep olabilir.
  (bk. Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-ü Sitte Tercüme ve Şerhi)


 4. Misafir
  cevaplar için teşekkürler de ben bunları sormadım. yani ben 1 namaz vaktini geçirmiş mi oldum?

 5. halilcan
  Devamlı Üye
  akşam namazını kıldıktan sonra gusul aldıysan vakti geçirmemisin, akşam namazı kılmadıysan vakti geçirmişsin

+ Yorum Gönder