+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Topluluk halinde yaşamanın getirdiği hak ve sorumluluklar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Topluluk halinde yaşamanın getirdiği hak ve sorumluluklar

  Reklam
  Sual: Toplu yaşamanın sorumlulukları yazar mısınız? Toplum içinde yaşamanın sorumlulukları nelerdir yazar mısınız ? ? 2. Efdal
  Kıdemli Üye

  Cevap: Topluluk halinde yaşamanın getirdiği hak ve sorumluluklar


  Reklam  Cevap: Topluluk halinde yaşamanın getirdiği sorumluluklar.

  İnsanoğlu tüm yaşamı boyunca bir toplumun içinde yaşamıştır ve o toplumun parçası olmuştur. Toplumun bir parçası olan insan sosyal bir varlıktır. Gereksinimlerinin hepsini tek başına karşılayamayacağı için belirli topluluklar içerisinde yaşamına devam eder. Her insanın içerisinde bulunduğu toplulukta belirli görev ve sorumlulukları vardır. İnsanlar topluluk halinde yaşayarak birbirleri ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma içerisinde oldukları gibi aynı zamanda yapmaları ve yapmamaları gereken birtakım görevleri vardır. Bu sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirmemeleri halinde toplumda sorunlara yol açmış olurlar. Topluluk halinde yaşamanın gerektirdiği bazı sorumluluklar şunlardır:

  - Bir yakınımız hastalandığında ya da sağlık konusunda yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek.

  -Yaşamını yitiren bir yakınımızın cenaze törenine katılmak.

  -Paraya ihtiyacı olan bir yakınımıza veya muhtaç insanlara destekte bulunmak.

  -Bir kimsenin görüşüne katılmasak bile ona saygı göstermek.

  -Toplum içerisinde yüksek sesle konuşmamak, yerlere tükürmemek, insanlara kötü sözler sarf etmemek, onları rahatsız edici davranışlardan kaçınmak.

  -Ilımlı bir ortam oluşturmaya çalışmak ve en iyi çözüm yolunu bulmak.

+ Yorum Gönder