+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Kayın ve Baldız ile ilgili hadisler ve ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kayın ve Baldız ile ilgili hadisler ve ayetler

  Reklam

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Kayın ve Baldız ile ilgili hadisler ve ayetler


  Reklam  Cevap: Kayın ile ilgili hadis

  Peygamber Efendimizin, kocanın erkek akrabalarının, kadın için "ölüm" olduğunu ifade ederek, sakınılmasını tavsiye etmişlerdir. Hadisi şerif şöyledir: Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bir defasında, şöyle buyurmuştur: "Kadınların yanına girmekten kaçının." Bir adam: "kocasının (kardeş, amca, amca oğlu gibi) yakınları da mı?" diye sordu. Aleyhissalâtu vesselâm: "Yakını ölümdür" buyurdu."( (Tirmizî, Radâ, 16; Ahmed b. Hanbel, IV, 149, 153).


  Baldız le ilgili hadis

  Peygamberimiz (s) bir defasında, "Kadınların bulunduğu yere girmekten sakının." buyurdu. Ensardan bir zat, "Yâ Resulallah, kayınlar (erkeğin akrabaları) hakkında ne buyurursunuz?" şeklinde sorması üzerine,"Kayın ölümdür." buyurdular. (bk. Buharî, Nikah, III; Müslim, Selam, 20)
  Bu hadisin şerhinde İmam Nevevi der ki:
  "Bir kimse âdet ve geleneğe göre, kardeşinin hanımıyla baş başa kalır, işte ölüm budur. Söyleşinin yasaklanması yabancı erkeklerden daha lâyıktır. Hadisin doğru mânâsı da budur."
  Baldız için de aynı şekilde mahremiyet sınırlarına çok iyi dikkat etmek gerekir.+ Yorum Gönder
kayın ile ilgili hadisler,  kayın ateştir hadisi,  kayin ile ilgili hadisler,  kayınla ilgili hadis,  kayın ateştir ayeti,  kayın ölümdür hadisi,  kayın ölümdür hadis