+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Erkeğin, hanımının adeti bittikten sonra gusül abdesti almadan onunla beraber olması caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Erkeğin, hanımının adeti bittikten sonra gusül abdesti almadan onunla beraber olması caiz midir?

  Reklam

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Erkeğin, hanımının adeti bittikten sonra gusül abdesti almadan onunla beraber olması caiz mid


  Reklam  Cevap: Erkeğin, hanımının adeti bittikten sonra gusül abdesti almadan onunla beraber olması caiz midir?  Bir kadın eğer âdet günleri on gün ise on günün bitiminde gusül almadan ilişkide bulunabilir. Ancak âdet süresi on günden az ise kanama bittiğinde, ilişkide bulunabilmesi için ya gusül abdesti alması veya üzerinden tam bir namaz vakti (yani temizlenip bir namazın farzını kılacak kadar süre) geçmesi ya da bir özründen dolayı teyemmüm edip onunla nafile de olsa bir namaz kılması gerekir. Tabii ki en güzeli gusül abdesti aldıktan sonra birleşme olmasıdır ki diğer üç mezhep imamının nokta-i nazarı da budur.

  Bahsettiğimiz bu hükümler kanın, kadının normal âdet süresi bitiminde kesilmesi durumundadır. Eğer kan, kadının âdeti mesela altı günken beşince günde kesilmişse, kadının en az hayız müddeti olan üç günü aşmış ve kadın gusül almış olsa dahi, âdet süresi olan altı gün bitmeden kocasıyla ilişkide bulunamaz çünkü âdet müddeti içerisinde kanın tekrar gelme ihtimali vardır. Ancak böyle bir kadın kanın kesilmesi üzerine gusül abdesti alırsa ihtiyaten namazlarını kılar ve oruçlarını da tutar.

+ Yorum Gönder