+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusul abdestinden önce alınan abdest Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusul abdestinden önce alınan abdest

  Reklam
  Sual: Selamınaleykum... Gusul abdestı alırken namaz abdestı alıyorum,fakat namaz abdestı tamamlandıktan sonra bas ve omuslar 3 kez yıkanır dıyolar!!!bas ve amuzları yıkamadan once yanı namaz abdestı tamamlandıktan sonra tekrar agız ve burun gargara yapılırmı yoksa namaz abdestınden sonra dırek bas ve omuzlar 3 kez yıkanırmı ? 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusul abdestinden önce alınan abdest


  Reklam  Cevap: Gusül abdesti nasıl alınır, adabı nelerdir ?


  Değerli kardeşimiz;

  Gusülden önce alınan abdest, namaz kılmak için değildir. Guslün adabından olduğu için önce namaz abdesti alınır, sonra gusül abdesti alınır. Gusül abdesti, aynı zamanda namaz abdesti yerine de geçtiğinden, gusül abdestinden sonra tekrar namaz abdesti almaya gerek yoktur. Gusül abdestiyle namaz kılınabilir.

  Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek gusle niyet eder. Ellerini bileklerine kadar yıkar ve üzerinde yapışıp kurumuş bir şey varsa onları temizler. Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerlerini ve uyluklarını yıkar. Sonra sağ avucu ile ağzına bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar. Sonra yine sağ eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler. Bütün bedenini kuru yer kalmayacak şekilde yıkar.

  Şayet yıkandığı yere su toplanıyorsa, ayakları, abdest alırken değil gusülden çıkarken yıkar. Abdest aldıktan sonra, önce başına, sonra sırayla sağ ve sol omuzlarına üçer defa su döker. Her defasında vücudun her tarafını iyice oğuşturur. Hiçbir yerinin kuru kalmaması için dikkat eder. Bunun için saçlarının, sakallarının diplerine, göbeğinin içine suyun ulaşmasını sağlar.

  Eğer vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayı ilaç veya sargı varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunların üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.

  Bir kimse sünnet ve adabına uymadan sadece farzını yerine getirerek gusül almak isterse normal şekilde banyosunu yaptıktan sonra ağza ve burna birer defa su verse gusül almış sayılır.

  Gusül Abdesti Nasıl Alınır ? ( Öğrenmek için tıkla )


 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Selamınaleykum... Gusul abdestı alırken namaz abdestı alıyorum,fakat namaz abdestı tamamlandıktan sonra bas ve omuslar 3 kez yıkanır dıyolar!!!bas ve amuzları yıkamadan once yanı namaz abdestı tamamlandıktan sonra tekrar agız ve burun gargara yapılırmı yoksa namaz abdestınden sonra dırek bas ve omuzlar 3 kez yıkanırmı
  Konu sahibi her kimsen Ahrette yakana yapışacağım. Bir müslüman bu kadar aşağı olamaz.
  Hem dinden sorarsınız hemde en aşağı küfürleri edersiniz.
  SEN GUSLÜ DEĞİL İMANINI KONTROL ET.
  Herkese hakkım helal olsun dediğim gün SEN HARİÇSİN.

+ Yorum Gönder