+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Yabancıya Dokunmaktan Dolayı Gusül Abdesti Gerekir Mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yabancıya Dokunmaktan Dolayı Gusül Abdesti Gerekir Mi?

  Reklam
  Sual: Lütfen yardımcı olunuz yoksa kafayı yiyeceğim. Dün otobüs çok sıkışık olduğu için arka arkaya olduğum bir bey ile otobüs fren yapınca söylemesi ayıptır poposu bana çarptı. Acaba gusül abdesti almam gerekir mi ne olur yardımcı olunuz. ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Yabancıya Dokunmaktan Dolayı Gusül Abdesti Gerekir Mi?


  Reklam  Cevap: meni gelmişse gusül abdesti gerektirir
  Mezî, Vedî.yse temizlenmek yeterlidir

  dört çeşit su vardır.

  1- İdrar, 2- Meni, 3- Mezî, 4- Vedî.

  Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:

  1- Sıçrayarak çıkması,

  2- Hazzın hasıl olması.

  3- Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.

  Vedî. idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur. Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.

  Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise "kazi" denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.

  Guslü Gerektiren Haller:

  1. Cinsel ilişkide bulunmak:Meni gelmese bile erkekle kadının cinsel organları birbirine kavuşursa gusül gerekir.

  Resulullah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Kadının ve erkeğin sünnet mahalleri birbirine dokunur da kertik kaybolursa gusül, lazım gelir. "(Buhârî, Gusl 28; Müslim, Hayz 87; Ebu Dâvud, Taharet 84; Nesâî, Taharet 129; Ibn Ma'ce, Taharet 111; Muvatta, Taharet 71)

  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir. Resulullah (s.a.v.)'a: "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Evet gerekir" diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Ona gusül gerekmez" dedi.."(Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82)

+ Yorum Gönder