+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusul abdesti alırken ilk önce normal abdesti alıp sonra gusulmu alıyoruz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusul abdesti alırken ilk önce normal abdesti alıp sonra gusulmu alıyoruz

  Reklam

 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusul abdesti alırken ilk önce normal abdesti alıp sonra gusulmu alıyoruz


  Reklam  Cevap:

  Gusül abdesti nasıl alınır, adabı nelerdir?  Değerli kardeşimiz;

  Gusülden önce alınan abdest, namaz kılmak için değildir. Guslün adabından olduğu için önce namaz abdesti alınır, sonra gusül abdesti alınır. Gusül abdesti, aynı zamanda namaz abdesti yerine de geçtiğinden, gusül abdestinden sonra tekrar namaz abdesti almaya gerek yoktur. Gusül abdestiyle namaz kılınabilir.

  Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek gusle niyet eder. Ellerini bileklerine kadar yıkar ve üzerinde yapışıp kurumuş bir şey varsa onları temizler. Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerlerini ve uyluklarını yıkar. Sonra sağ avucu ile ağzına bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar. Sonra yine sağ eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler. Bütün bedenini kuru yer kalmayacak şekilde yıkar.

  Şayet yıkandığı yere su toplanıyorsa, ayakları, abdest alırken değil gusülden çıkarken yıkar. Abdest aldıktan sonra, önce başına, sonra sırayla sağ ve sol omuzlarına üçer defa su döker. Her defasında vücudun her tarafını iyice oğuşturur. Hiçbir yerinin kuru kalmaması için dikkat eder. Bunun için saçlarının, sakallarının diplerine, göbeğinin içine suyun ulaşmasını sağlar.

  Eğer vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayı ilaç veya sargı varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunların üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.

  Bir kimse sünnet ve adabına uymadan sadece farzını yerine getirerek gusül almak isterse normal şekilde banyosunu yaptıktan sonra ağza ve burna birer defa su verse gusül almış sayılır.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. Misafir
  Gusul almadan once abdest alin deniliyor ya ona nasil niyet edecegiz

 4. arifselim
  Yönetici
  Gusülden önce alınan abdest sünnettir. Normal abdest alırken niyet ettiğin gibi niyet edersin. Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya demen yeterlidir.

 5. Misafir
  Ben avret yerlerini yikadiktan sonra namaz abdesti alıyorum sonra ağza buruna üç kere su verip sonra önce baş olmak üzere sağ sol omuza üç kere su veriyorum böyle olmaz mi 😢

 6. emre
  Devamlı Üye
  En güzelini yapıyorsun daha nasıl olsun

 7. Misafir
  Sayin arkadaslar beni bu konuda bilgilendiriseniz cok sevinirim ben gusul abdesti alirken vucudumu yikamiyorum kuru bir sekilde gusule niyet ederek ellerimi bilekre kadar yikayip sonra avret yerini yikayip gusul farzini yerine getiriyorum gusulum kabul olmusmudur cogunlukla gusule baslamadan once dus alinir diyorlar temizlenip sonra gusul niyet edilir diyorlar

 8. arifselim
  Yönetici
  Gusül abdestinin farzları ağza ve burna su vermek ile bütün vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır. Bunun adı banyo, duş veya gusül alma olması arasında hiç bir fark yoktur. Sen bu farzları yaptın mı gusül de almış olursun.

 9. Misafir
  Ben gusül abdestini böyle alıyorum kabul olur mu ?
  Besmele çekerek gusüle niyet ediyorum sonra elleri yıkıyorum sonra avret yerlerini yıkıyorum avret yerlerini yıkadıktan sonra namaz abdesti alıyorum sonra üç kere ağza üç kere burna su veriyorum sonra önce başa sonra sağ omuz sol omuzunu yıkıyorum sonra bütün bedeni yıkıyorum kuru yer kalmayacak şekilde böyle kabul olur mu

 10. AKA
  Üye
  Evet aldığın gusül doğru ne eksiği nede fazlası var çok güzel.

 11. Misafir
  selamın aleyküm bu şekilde gusul abdestim kabul olur mu??

  banyoya girmeden önce gusul abdestime niyet ediyorum sonra ağzıma ve burnuma 3 er defa su veriyorum daha sonra tüm vücudumu yıkayıp namaz abdestimi alıyorum(tekrar niyet etmek gerekiyo mu?)en sonda basımdan sağımdan ve sol tarafımdan 3 er defa su dökup ovalıyorm sonda cıkarken ayaklarımı soğuk suyla tekrar yıkıyorum(internetde okumustum sünet diyerekten)çıkıncada allahım sen bnm gusul abdestimi kabul eyle bi hatam varsa afft diyerekten bitiriyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederm

 12. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam kardeşim. Bu şekilde almış olduğun gusül abdesti geçerlidir. Ama namaz abdestini gusül almaya başlamadan önce almak sünnettir. Daha sonra anlattığın şekilde guslünü tamamlarsın.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
gusül abdesti mi önce alınır namaz abdestimi,  önce gusül abdestimi alınır yoksa namaz abdestimi,  gusul abdestinden önce normal abdest alınır mı,  gusulden once namaz abdesti alınır mı,  gusül abdestinden önce namaz abdesti alınır mı,  önce namaz abdestimi alınır gusül abdestimi,  gusulden önce abdest alınır mı