+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusül alamazsak ve evde değilsek yani duş alma durumu yoksa ne yapmak gerekir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusül alamazsak ve evde değilsek yani duş alma durumu yoksa ne yapmak gerekir?

  Reklam

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: gusül alamazsak ve evde değilsek yani duş alma durumu yoksa ne yapmak gerekir?


  Reklam  Cevap: Gusülden yıkanma durumu yoksa teyemmüm edilmelidir ama bu son çaredir.

  Teyemmüm'ün Hangi Durumlarda Yapılacağı

  1. Görünürde veya şer'an su olmaması durumunda teyemmüm edilir. Seferde olup da su bulunmadığı zaman da teyemmüm edilir. Şer'an suyun olmaması ise şudur: Kişinin yanında su olmakla beraber, içmek için o suya muhtaç olduğundan abdestte kullanamaz. Bu durumda şer'an su yok demektir. Bu nedenle Allah Teâlâ (Su da bulamamışsamz temiz bir toprağa yönelip onunla yüzlerinizi ve ellerinizi mesnedin' (Mâide/6) buyurmuştur. Suya, içmek veya başka birşey için muhtaç olan kimse, suyu abdest veya gusül için kullanamaz.
  2. Suyun uzak olması sebebiyle de teyemmüm yapılabilir. Kişinin bulunduğu yerde su yoksa, bulunduğu yer ile su arasında da yarım fersah'tan (2.5 km.) daha fazla bir mesafe varsa teyemmüm edebilir, suyun bulunduğu yere gitmesi vacib değildir. Çünkü bu zor olur.
  3- Suyu kullanmanın zor olduğu durumlarda da teyemmüm edilebilir. Bu da hissen ve şer'an olur. Su kendisine yakın olduğu halde suyun yanında bir düşman olması sözkonusu ise ve kişi ondan korkarsa oraya gitmesi şart değildir. Şer'an suyu kullanmanın zor olması ise şöyledir; Suyu kullandığı takdirde hastalanması veya hastalığının artması sözkonusu ise bu gibi durumlarda teyemmüm etmelidir. Suyu kullanmak vacib değildir. Çünkü Hz. Peygamber, başı yarıldıktan sonra yıkanıp ölen bir kişi hakkında 'Onun teyemmüm etmesi yeterliydi. Yarasının üzerine bir bez bağlayıp onun üzerine meshederdi, sonra bedeninin sağlam kısmını yıkardı' buyurmuştur.
  4. Şiddetli soğuk nedeniyle de teyemmüm edilebilir. Soğuk nedeniyle su kullanmanın zararlı olması sözkonusu ise, suyu ısıtma imkânı da yoksa teyemmüm edilir. Çünkü Amr b. As, cünüb olduğu halde soğuktan hastalanmak korkusu nedeniyle teyemmüm etmiştir. Hz. Peygamber de onun yaptığını onaylamıştır.1 Fakat bu durumda su bulduğu ve kullanabildiği zaman gusletmeli, teyemmümle kıldığı namazları kaza etmelidir.


+ Yorum Gönder
gusul alamazsak,  gusul abdesti alacak durumda değilsek,  boy abdesti alamazsak ne yapmaliyiz,  gusul abdesti alamazsak ne yapmaliyiz,  zor durumda gusül abdesti,  gusül almaya vakit yoksa,  başkasının evinde gusul abdest almak