+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Ayak alçıdayken boy abdesti nasıl alınır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ayak alçıdayken boy abdesti nasıl alınır

  Reklam
  Sual: selamun aleykum kardeşlerim. Benim ayağım burkulduğu için alçıya aldılar. Doktor alçıya su çarpmaması gerektiğini söyledi. Gusletmem gerektiğinde nasıl gusül abdesti alacam. ? 2. Misafir

  Cevap: ayak alçıdayken boy abdesti nasıl alınır


  Reklam  Cevap: ve aleykumusselam ve rahmetullah.


  Kardeş Allah Şifa Versin;

  Sargı Üzerine Mesh ederken,Vücudun herhangi bir yerinde kırık, çıkık veya yaradan dolayı sargı bulunduğunda, abdest alırken veya guslederken bu sargı çözülerek altı yıkanır ve yaranın üstü meshedilir. Ancak sargının çözülmesinin zararlı olması halinde çözülmeyip üzerine meshedilebilir. Sargının çoğunluğunun sadece bir defa meshedilmesi yeterlidir. Yapılan bu mesh, o uzvun hükmen yıkanması sayılır. Hatta meshetmenin de zararlı olması halinde, bundan da vazgeçilebilir..
  Sargıya meshettikten sonra bu sargı değiştirilirse veya sargı düşerse, mesh bozulmaz; iade edilmesi de gerekmez. Ancak, yaranın iyileşip sargının çıkarılması halinde, mesh bozulur. Yara iyileştiği halde, sargı olsa bile mesih bozulur. Bu durumda, yaraya zarar vermeden sargı çözülerek altının yıkanması gerekir.
  Sargının abdestsiz veya cünüp iken sarılmış olması meshe engel olmadığı gibi belirli bir süresi de yoktur; yara veya kırık iyileşinceye kadar devam eder. Selametle...


 3. Galus
  Özel Üye
  Alçılı ayak yada alçılı kol için gusül nasıl alınır.

  Kırılan veya yarası bulunan bir uzvu (organı) yıkamak zarar verince, kırık üzerindeki alçıya veya yara üzerindeki sargıya, hem abdest ve hem de gusül için bir kez meshedilir. Bu mesh de zarar verirse, terk edilir.

  Elde, tırnakta ve diğer uzuvlarda bulunan herhangi bir yara üzerine konulmuş sakız, pamuk gibi şeylerin veya ilaçların üzerine de zaruret halinde bir kere mesh yapılır. Bunlara sıcak su zarar vermiyorsa, mesh yeterli olmaz, yıkamak gerekir. Yapılacak meshin bütün sargıyı kaplaması gerekmez; çoğunluğunu meshetmek kafi gelir.

  Sargıyı çözmek zarar veriyorsa, özürlü yerin etrafını sargı altından yıkamak gerekmez. Bunlardan açık bulunan yerleri meshetmek yeterlidir.

  Böyle bir sargı üzerine yapılan mesh için belli bir müddet yoktur. Özür devam ettiği müddetçe sargı üzerine mesh yapılır. Bu sargının taharet hali üzere (abdestli olarak) sarılmış olması da şart değildir.

  Bir sargı üzerine mesh yapıldıktan sonra sargı değiştirilirse, tekrar mesh gerekmez. Yine bir sargıya mesh yapıldıktan sonra, onun üzerine başka bir sargı daha sarılmış olsa, yeniden bir mesh daha yapılmaz. Henüz özür kalkmadan sargı açılsa, mesh bozulmuş olmaz.

  Bir özürden dolayı iki ayaktan biri üzerine mesh yapılınca, diğerini yıkamak gerekir. Çünkü bu mesh de yıkamak hükmündedir.

  Özür tamamen kalkınca, mesh bozulmuş olur, artık sargı üzerine mesh yapılmaz. Yerinin yıkanması gerekir.

 4. Misafir
  Selamın aeyküm abi allahın selamı üstüne olsun abi benim ayağım çatladı ve doktor alçıya aldı ben nasıl gusül abdesti alcam ?

 5. Misafir
  Selamin aleykum hocam .bnm parmagim catladi uzerine tampon yapildi sargida acilmamasi lazim .gusul abdesti nasil alabiliriz

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Tampon kalsın sarılı bölgeyi yıkama sadece sil yeter

 7. Misafir
  Hocam benim ayağım 2 yerinden kırıldı ameliyat oldum sadece lavaboya kalkabiliyorum nasıl gusül alacağım

 8. Misafir
  Benim bacak ful alçıda o nasıl olacak açlığın üstüne su deymeside yasak
  Nasıl olcak hocam

 9. @hmet
  Üye
  ayak alçıdayken boy abdesti nasıl alınır
  bacak ful alçıda o nasıl olacak
  Bacak dışında her yerini yıksa ve alçı üstünü sadece mesh et

 10. Misafir
  Sel un aleykum hoca benim başım kırılmış ve dikiş atılmış pansumanli şekilde bengüsül abdesti nasıl alacam

 11. Şema
  el-âsa limen âsa
  başım kırılmış ve dikiş atılmış pansumanli
  Başını yıkama geri kalan yerleri yıka yeter. Allah şifa versin.

 12. Misafir
  Selâmün aleyküm hocam her iki ayağım kırık üzerindeki günü nasıl kaldiracam

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu