+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusül abdesti almadan önce kirlerin giderilmesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusül abdesti almadan önce kirlerin giderilmesi

  Reklam
  Sual: SelamünAleyküm,gusül abdestine baslamadan önce kirleri gidermek benim tam 1 saat sürüyor çok vesvese yapıyorum her bir uzvu yıkadıktan sonra ellerimi yıkayıp diğer uzva geçiyorum bu da beni çok yıprattı,yani banyodan çıkmam 1-1.5 saati buluyor ne yapmam lazım gusülden önce necis temizlemek farzmıdır yardım edermisiniz ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusül abdesti almadan önce kirlerin giderilmesi


  Reklam  Cevap: Gusülden önce taharetlenip abdest alırsanız sorun kalmaz kardeşim. Selametle.

 3. Misafir
  Değerli kardeşimiz;

  Gusülde bir kimsenin kuru yer kalıp kalmadığını bilmesi zordur. Bu sebeple ölçü bilmek emin olmak değildir. Baştan ve omuzlardan su dökülmesi gusül için yeterlidir. Bu da beş dakikalık bir süredir. Bir kimse beş dakika süreyle üzerine su dökmüşse tüm vucudun ıslandığı ve kuru yer kalmadığı kabul edilir. Bunun dışında sizin bilmediğiniz kuru yer kalsa dahi gusül geçerlidir.

  Şeytan insanı dinden soğutmak ve ibadetleri çekilmez hale getirmek için vesvese verir. Şeytanın vesvesesine kanmamak gerekir. Allah'ın rızası şeytanın vesvesesine takılıp da saatlerce banyoda kalmak değildir. Kişi guslü tam yapacağım diyerek israfa girmektedir; israf ise haramdır. Saatlerce gusül almakta Allah'ın rızası aranmaz.Vesveselerden uzak durunuz. Vesvese, zararlı olan şüphe, kuruntu demektir. Hadis-i şerifte, (Vesvese şeytandandır. Abdest alırken, guslederken ve necaset temizlerken, şeytanın vesvesesinden sakının) buyuruldu. (Tirmizi)

  Vesvese etmek günahtır. Vesvese eden imamın arkasında namaz kılmak mekruhtur. Vesvese, suyu israf etmeye sebep olur. İsraf ise haramdır. Vesvese, namazı geciktirmeye, cemaati, hatta namaz vaktini kaçırmaya sebep olur. Vakti, ömrü zayi etmeye sebep olur.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder