+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Asitli içecekler ve güsul abdesti ile ilgili sorular Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Asitli içecekler ve güsul abdesti ile ilgili sorular

  Reklam
  Sual: Selamlar bir konuda iki şey yapıyorum inşallah sorun olmaz .Kola,gazoz gibi vs vs.. içeceklerde alkol oldugunu duydum bunları içmek harammıdır ? birde burunmun sağ deligi tıkanık güsul abdesti alırken nasıl yıkayabilirim ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: asitli içecekler ve güsul abdesti ile ilgili sorular


  Reklam  Cevap: ve aleykumusselam burnunuza çekebildiğiniz kadar
  suyu ulaştırmanız yeterli,asitli içecekler konusunu
  buyrun okuyunuz

  ---------------------

  Yiyecek ve içeceklerden helalini araştırıp almak, hem kendimize hem bakmakla yükümlü olduklarımıza karşı temel bir vazifemizdir.Cola cinsi içecekler bilindiği gibi hiçbir gıda değeri taşımayan su, aroma, tatlandırıcı, köpürtücü, asitlendirici katkı maddelerinden oluşturulmaktadır. Üstelik pek çoğunda kafein ilave edilerek alışkanlık sağlaması temin edilmektedir. Sade gazozlar da dâhil, bütün gazozlarda tat veya koku verici esanslar kullanılır. Bu esanslar, yağ cinsinden maddeler olup suda çözünmezler. Bunları suda çözünür hale getirmek için hem su ile hem de yağlarla tam karışabilen (çözünebilen) ara çözücülere ihtiyaç olur. Bu hususta en bol, en ucuz ve en yaygın olarak kullanılan ara çözücü de etil alkoldür. Etil alkol bunun için gazozların terkibine girer.
  Cola Allahın yasakladığı içki kategorisinde değerlendirilmemekle birlikte içindeki katkılar ve sağlığa olan olumsuz etkilerinden dolayı şüpheliler kapsamında değerlendirilebilir. Peygamber Efendimiz(s.a.v) ümmetine şüpheli şeylerden kaçınmayı tavsiye etmiştir.

  Sakarya il mftlğ.


+ Yorum Gönder