+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Kanlı sümük abdesti bozar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kanlı sümük abdesti bozar mı?

  Reklam

 2. Salawat
  Devamlı Üye

  Cevap: Kanli sümük abdesti bozar mı?


  Reklam  Cevap: Abdestin bozulur.

 3. @mir
  âb ü kil
  eksik söylüyorsun salawat kardeş

  Akan kanın abdesti bozup bozmayacağı mezheplere göre farklılık göstermektedir. Her mezhebin dayandığı delilin (hadisin) farklı olması, bu farklılığa sebep olmaktadır. Müçtehitler arasındaki bu ve benzeri görüş ayrılıkları ümmet hakkında rahmet olmaktadır. Müslümanlar kendi mezheplerinde çözümü olmayan bir mesele hakkında, zaruret halinde, diğer bir hak mezhebin ruhsatı ile hareket edebilir ve böylece sıkıntıdan kurtulurlar.
  İdrar ve dışkı yollarından olan kanamanın abdesti bozduğunda, herhangi bir görüş ayrılığı yoktur. Vücudun diğer azalarından akan kan konusunda görüş ayrılıkları vardır.
  Hanefi mezhebine göre önden veya arkadan kan çıkması halinde abdest bozulur.1 Bunun haricinde ağız, burun veya bedenin diğer herhangi bir uzvundan kan, irin veya cerahat gibi şeylerin çıkması da abdesti bozmaktadır.2 Şöyle ki, ağızdan çıkan akıcı kan tükürükten daha çok veya eşit ise, abdesti bozar, değilse bozmaz. Bu, renginden anlaşılır. Diğer uzuvlardan çıkan bir kan ise, çıktığı yeri geçip yanlarına yayılınca abdesti bozar, yoksa iğne ucu gibi çıkıp da yerinde kalan bir kandamlası abdeste mâni değildir. Böyle bir kanın el veya pamuk ile silinmesi abdeste zarar vermez.
  Yaradan çıkan irin, sarı su hakkında da hüküm böyledir. Diğer bir görüşe göre ise, bunlar abdesti bozmaz.
  Hanbelî mezhebine göre ise Hanefi mezhebinden farklı olarak akan kanın çok miktarda olması şartı vardır.
  Şafiî ve Maliki mezhebine göre önden ve arkadan başka herhangi bir uzuvdan gelen kan, irin ve sarı su ile abdest bozulmaz.
  dipnot
  (1) Ebu Dâvud, Taharet: 109, 115; Nesâî, Taharet: 137, Hayız : 6
  (2) Muvatta, Taharet, 46, 47; Zeylai, Nasbu`r-Raye, 1/38; Şevkani, Neylu`l-Evtar, 1/187;ed-Dârekutnî, es-Sünen: 157; Zeylai, Nasbu`r-Raye, 1/37; Zeylai, Nasbu`r-Raye, 1/44; Şevkani, Neylu`l-Evtar, 1/189

 4. Hoca
  erimeye devam...
  @mir kardeş ayrıntılı cevabın için teşekkürler

 5. @mir
  âb ü kil
  ben teşekkür ederim
  aslında delil alınan hadisler tam verilmediği için pek ayrıntılı olmadı
  ama İnşaallah maksad hasıl oldu

 6. Salawat
  Devamlı Üye
  Ben kısa yoldan gittim biraz...

 7. Misafir
  burundan kan birazca gelse abdesti bozarmi

 8. arifselim
  Yönetici
  Hanefi mezhebine göre burundan kan gelmesi abdesti bozar. Tükürükle de kan gelirse yine de abdest bozulur ancak bu miktar tükürüldüğünde tükürükten fazla miktarda olursa abdest bozulur.

 9. Misafir
  selamunaleykum hocam. abdestten sonra burnumu kağıt peçeteyle kurulamak adına peçeteyi burnuma sürdüğümde az bir kan izi oldu. lakin bir iki kez daha sürdüğümde kanın akıcı olmadığını anladım. şu durumda abdestin durumu nasıldır?

 10. Şema
  el-âsa limen âsa
  Kan akıcı değilse abdest bozulmaz. sümükten fazla kan çıkarsa o zaman abdest bozulur.

 11. #UguR
  Devamlı Üye
  Eğer vesvesede kalıyorsanız tekrar abdest alın ve namazınızı kılın, özürlü durumda olduğunuz için öbür vakti o abdest ile kılamazsınız tekrardan abdest almanız gerekir.

+ Yorum Gönder
burundan kan gelmesi abdesti bozar mı,  kanlı sümük abdesti bozar mı,  sümükten kan gelmesi abdesti bozar mı ,  kanli sumuk abdesti bozarmi,  sümükteki kan abdesti bozar mı,  burundan gelen kan abdesti bozar mı,  burundan sümükle kan gelmesi abdesti bozar mı