+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusül Etmeye Vaktim Yok Ne Yapmalıyım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusül Etmeye Vaktim Yok Ne Yapmalıyım?

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Gusül Etmeye Vaktim Yok Ne Yapmalıyım?


  Reklam  Cevap: Haram kalmaya vakit bulan gusul almayada vakit bulur.

 3. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  İmam-ı Gazali (rh.a) demiştir ki: Bir kimse rüyasında, ölmüş olan bir arkadaşını görünce:
  “Allahu Zülcelal sana nasıl muamele etti” diye sormuş; Adam şöyle cevap vermiştir.
  “Ben bir gün kendimi cenabetlikten temizlememiştim. Bundan dolayı Allah’u Zülcelal bana ateşten bir gömlek giydirdi. Onun içinde yuvarlanıyorum.”

  Onun için insan cenabet olduğu zaman, en kısa zamanda yıkanmalıdır. Gusül yaparken veya diğer zamanlarda yıkanırken örtünmeye dikkat etmeli; göbeği ile diz kapağının arasını örmek sureti ile gusül abdestini almalı ve çıkacağı zaman üzerindeki örtüyü çıkarıp bir miktar su dökündükten sonra derhal giyinmelidir.

 4. Misafir
  nie diz kapağınıyla gobegi kapatıyoruz iğne boslugu kadar yer kalacak şekilde yıkanmak deilmidir guslün farzııı ????

 5. Misafir
  cünüp olmak günah değildir vakit geçince gusül abdesti almak farzdır diorsunuz ... vakit geçtiği halde abdest almaya fırsat bulamassak günaha mı girmiş oluruz lutfen beni bilgilendirirmisiniz ....??

 6. Hoca
  erimeye devam...
  cünüp olmak günah değildir vakit geçince gusül abdesti almak farzdır diorsunuz ... vakit geçtiği halde abdest almaya fırsat bulamassak günaha mı girmiş oluruz lutfen beni bilgilendirirmisiniz ....??
  Evet doğru denmiş ama bunu basite almayın, Farzı terketmek büyük günahlardandır.

 7. Ercan
  Devamlı Üye
  nie diz kapağınıyla gobegi kapatıyoruz iğne boslugu kadar yer kalacak şekilde yıkanmak deilmidir guslün farzııı ????
  guslün farzı üçtür;
  1- Ağza su vermek
  2- Burna su vermek
  3- Vücudun her yerini ıslatmak.

  Örtünme ise edep gereğidir. Farz değildir.


 8. Ufkuaçık
  Devamlı Üye


  Cünüp (cenabet) gezmek, dolaşmak haram mı?

  Cünüp gezmek,dolaşmak seni dinden çıkarmaz, kafir yapmaz. Fakat caiz değildir. Neden? Çünkü cünüpken namaz kılamazsın, birçok ibadetleri yapamazsın! Böylece cünüp durmak yani gusul abdesti almadan dolaşmak seni harama yöneltmiştir. Namazını aksatmıştır. Cenabet olmuşsan ve müslümansan en kısa zamanda gusül abdesti alman gerekir. Burada ölçü iki namaz arasındaki vakittir. Yani bu süre içinde gusül abdesini almış olmak gerekir. Burada yanlış anlaşılma olmaması açısından belirtelim ki; Cünüp olmak, cenabet olmak, rüyada ihtilam olmak günah değildir. Ayıp da değildir. Bunlar fıtri olaylardır. Yani Allah c.c yaratılışda insanlara bu hazları ikram etmiştir.

  Nikahlı eşiyle birlikte olan veya gece rüyasında ihtilam olan için utanılıcak veya günah sayılacak hiç bir durum yoktur. Önemli olan, zamanını geçirmeden gusul abdestini almaktır. cünüp olarak yemek-içmek harammı dır? Hayır haram değildir. Elini ve ağzını yıkadıktan sonra yersin, içersin. Nereye kadar yiyp içebilirsin? tabiki namaz vaktine kadar. Namaz vaktinden önce gusul abdestini almış olman gerekir. cünüp olarak uyumak harammı dır? Hayır cünüp olarak uyumak haram değildir. Uyuyabilirsin! Nezamana kadar? Yukarıda da belirttiğimiz gibi namaz vaktini geçirmeyecek şekilde. Cünüp olarak normal günlük işlerimi yapabilirmiyim? Yapabilirsin. Tabi namaz vaktini geçirmemek şartıyla. Cuma Cünüp Gezmek veya cünüp olmak Gunah mı? Cuma günü cünüplük ile diğer günlerdeki cünüplük arasında bir fark yoktur.

  Cünüplük konusundaki kurallar kaideler hergün için aynıdır! Hiç gusül abdesti almasam, hep cünüp olarak gezsem, dolaşsam ne olur? Amman ha kardeşim, bu sadece meraktan sorulmuş bir soru olsun. Sakın ola ki bir müslüman olarak gusülü terketmeyi düşünme! Hayatının hatasını yaparsın? Guslü terk eden dinden çıkmazsa da büyük günah işlemiş olur. Gusülsüz gezen namaz kılamaz. Namaz kılmamak insanı küfre sürükleyen büyük günahlardandır. Böyle bir kimsenin de imanını kaybetmesi çok kolay olur. Onun için guslü geciktirmemelidir!

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Allahü teâlâ buyuruyor ki: "Şu üç şeye devam eden gerçek dostumdur. Bunları terk eden de gerçek düşmanımdır. Bu üç şey namaz oruç ve cünüplükten gusüldür.") [Beyheki]

 9. Misafir
  Eğer benim hiçbir abdest alma şansım yoksa hem gusil hem teyemmüm yapmak için Şansım yok oruc kabul edillirmi

 10. arifselim
  Yönetici
  Abdest ve gusül orucun şartlarından değildir. Ama hiç olmazsa insan teyemmüm alma durumu vardır. Mazeretsiz cünüp olarak bir vakit namazı geçirmek haramdır.

 11. Misafir
  Beyler Ben Dün Sabah Duşa Girdim Gusül Abdesti Aldım Iftardan sonra Dayanamayım Masturbasyon Yaptim Şimdide Gusl Alamiyom sebebi dun Dusa Girdim Annemle Babama Ne Derim Ben Baska Turlu Kolay Alinisi Varsa Yada Avret Yerimizi Yikasak Cünupluk Gecermi

 12. arifselim
  Yönetici
  Bu fiili işlerken düşünmeliydin. Gusül etmek zorundasın. Allah utanılmaya anne ve babadan daha layıktır. Avret yerlerini yıkamakla cünüplük geçemez.

+ Yorum Gönder
gusül almaya vakit yoksa,  gusül alacak vakit yoksa,  gusle vakit yoksa,  gusul abdesti almaya vakit yoksa,  guslu aksatmak,  abdeste zaman yok,  gusul alacak zaman yoksa ne yapilmali