+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Namaza mani olan pislik ne kadardır? Bir damla da olsa vücuttan çıkan idrar abdesti bozar mı? Bu kadar kir namaza mani midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaza mani olan pislik ne kadardır? Bir damla da olsa vücuttan çıkan idrar abdesti bozar mı? Bu kadar kir namaza mani midir?

  Reklam

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Namaza mani olan pislik ne kadardır? Bir damla da olsa vücuttan çıkan idrar abdesti bozar mı?


  Reklam  Cevap: Hafif Necâsetin Namaza Mâni Sayılan Miktarı Ne Kadardır?

  Hafif necâsetlerde ölçü, pisliğin, bulaştığı elbisenin veya uzvun dörtte birisini kaplamasıdır. Miktar dörtte birden az olursa namaza mâni olmaz. Çok olursa, namazın sıhhatine mânidir. Yıkamak farz olur.

  Ancak, ibâdete mâni olmayacak miktarda da olsa, galiz ve hafif her türlü necâsetten temizlenmek takvâya uygun bir davranış olur. Peygamber Efendimiz, "temizlik îmandandır" buyururken, temizliğe dikkat edenlerin kuvvetli bir îmana sahip olduklarına işaret etmiştir.

  Bu bakımdan ister necâsetin galiz kısmından, isterse de hafif cinsinden olsun, kirlenen yerleri imkânımızın müsaadesi nisbetinde temizlemeye çalışır, her ne kadar namaza mâni olmayacak miktarda olsa da, yine tertemiz bir beden ve elbise ile ibadet etmeyi isteriz. Kaldı ki, namaza mâni olmayacak miktardaki pisliği temizlemenin vâcib olduğu da bâzı kitablarımızda kayıtlıdır.+ Yorum Gönder