+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusül abdesti alırken vücudumuzdan sıçrayan suyun su kovasına sıçraması/düşmesi bir problem çıkarır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusül abdesti alırken vücudumuzdan sıçrayan suyun su kovasına sıçraması/düşmesi bir problem çıkarır mı?

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Gusül abdesti alırken vücudumuzdan sıçrayan suyun su kovasına sıçraması/düşmesi bir problem çıkarır mı?


  Reklam  Cevap: İçinden su alıp yıkanılan kurna veya herhangi bir kaba elin batmasıyla içindeki su pis olmaz; temizliğinden bir şey kaybetmez. Yeter ki, içine dalan elde bir necaset bulunmasın, bir pislik olmasın.

  Yıkanırken bedenden sıçrayan mâ-i müstâmel dediğimiz kullanılmış suya gelince, bu su, temizdir, ama temizleyici değildir. Bu itibarla, temiz bir suyun içine böyle kullanılmış su damlacıkları düşse, hemen o suyu kirletti denmez, bakılır. Sıçrayan kullanılmış su mu fazla, yoksa kaptaki kullanılmamış su mu fazla? Şâyet temiz suya sıçrayan su damlacıkları azınlıkta, temiz su fazla ise, bununla gusül de yapılır, abdest de alınır. Birkaç damlacık su, kurnadaki yahut kaptaki suyun temizliğine mâni olamaz.
  Bununla beraber dikkat etmeli, kurnadaki veya kovadaki suya eli batırmadan, tasla alıp ötede dökünmeye gayret göstermelidir. Temizlikte titizlik iman kuvvetinin işaretindendir.

  Gerek elin kurnadaki suya batmış olmasından, gerekse yıkanırken su damlacıklarının sıçramasından suyun kirlendiği yolunda vesveseye girilirse, kurnayı temizleme usûlüne gidilmelidir. Bu usûl gayet kolaydır. Musluk açılır, kurna taşıncaya kadar doldurulur. Taşmaya başlayan su temizlenmiş sayılır. Dışarıya akan sular kirli sulardan kabul edilir. Kalan su ile hemen gusledilir. Kurnayı tamamen boşaltmak gerekmez.

+ Yorum Gönder