+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden İdrar torbası kullanmak zorunda olan hastaların abdesti bozulmuş olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İdrar torbası kullanmak zorunda olan hastaların abdesti bozulmuş olur mu?

  Reklam

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: İdrar torbası kullanmak zorunda olan hastaların abdesti bozulmuş olur mu?


  Reklam  Cevap: Devamlı burun kanaması, idrarı tutamama, kusma, yaranın devamlı kanaması, kadınlardaki akıntı gibi abdesti bozan ve en az bir namaz vakti süresince devam eden ve her namaz vaktinde tekrarlanan bedenî rahatsızlıklara özür/mazeret, böyle kimselere de özür sahibi kimse denilir.

  Buna göre; kendisinden devamlı idrar geldiği için idrar torbası kullanmak zorunda olan hastalar, dinî açıdan özür sahibi konumundadırlar. Özür sahipleri, her namaz için vakit çıktığında abdest almak suretiyle namazlarını kılarlar. Bu abdestle vakit içinde diledikleri kadar farz veya nafile namaz kılabilirler. Ancak mümkün olduğunca namaza başlamadan önce torbadaki idrarın boşaltılmış olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle abdeste başlamadan önce idrar torbası boşaltılmalıdır. Şu kadar var ki, vakit namazı için abdest alındıktan sonra, torba içinde biriken idrar ile kılınan namaz geçerlidir. Bu özürleri dışında abdesti bozan başka bir hal olmadıkça, vakit içinde abdestleri devam eder, vakit çıkınca bozulur

  Din İşleri Yüksek kurulu
  .

+ Yorum Gönder