+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Kol alçılıyken gusül abdesti alınır mı ve ilişkiye girmek günah mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kol alçılıyken gusül abdesti alınır mı ve ilişkiye girmek günah mı?

  Reklam

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Kol alçılıyken gusül abdesti alınır mı ve ilişkiye girmek günah mı?


  Reklam  Cevap: Kol alçılı iken gusül abdesti almak ve ilişkiye girmek caizdir.

  Ameliyat olan kimse nasıl gusül alır? Mesh ederek gusül olur mu?

  Soru

  Ben burnumdan ameliyat oldum ve şu an gusül e ihtiyacım var ama burnuma şu alamadığım için gusülümü alamıyorum. Acaba mahrumuyetimden dolayı burnuma su almadan gusül abdestimi alsam olurmu? Şuan abdestsiz olmam beni bir mesuliyete sokarmı?
  Bir namaz vaktini geçirecek kadar gusülsüz kalmak caiz değildir. Çünkü bunda namazı geçirme durumu vardır.

  Gusülde yıkanması gereken yerler eğer ıslanmaması gerekiyorsa bu yerler ıslak elle meshedilir eğer meshetmek de zarar veriyorsa o takdirde terkedilir.

  Yaralar veya sakat, hasta âzalar üzerine bağlanan bezlere sargı denir. Abdest veya gusül âzaları üzerinde bu gibi bir zaruretten dolayı sargı varsa ve bu sargıyı açıp altını yıkamak da mahzurlu ise, sargının üzerine meshedilir, böylece o âzalar yıkanmış hükmünü alır.

  Kırık ayaklar üzerindeki alçı veya tahta veya madenî sargılar da aynı hükümdedir. İlâçla örtülü yara için de durum aynıdır.

  Sargının tamamını meshetmek gerekmez. Sargının ekser kısmının üzerinin meshedilmesi kâfi gelir.

  Üzerine mesih yapılan sargı için, belli bir müddet yoktur. Özür hâli devam ettiği üddetçe meshe devam edilir. Sargı çevresinde kalan sağlam yerler ise yıkanır.

  Sargıların abdestli iken sarılmış olması da gerekmez.

  Henüz iyileşmemiş yara üzerindeki sargı, düşer veya değiştirilirse mesh bozulmaz. Yeni sargı sarılmasıyla meshin yenilenmesi gerekmez. Abdestlilik hâli devam eder. Sargı üzerine meshi bozan şey; üzerine sargı sarılan yara veya özrün tamamen iyileşmesidir.

  Eğer ameliyat ya da bir yaradan dolayı banyo yapmak zarar verecekse, sadece teyemmüm ederek ibadetlerini yerine getirir.

  Yara üzerine yapılan meshin müddeti ne kadardır?

  Mesh bir zamanla kayıtlı değildir. Abdest bozulduktan sonra yeni bir abdest alındığında sargılı bulunan kısım meshedilir. Her vakit abdest almaya gerek yoktur. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/101.)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. Misafir
  bilgi icin tesekkurler

 4. Misafir
  Iyi gunler özur diliyerek soruyorum ben evli ve çocuk babasıyım sorum şu kolum iki yerden kırdım ve ameliyat oldum iki platin taktılar uzun zaman boyuncada alçıda kalacak alçıda iken ilişye girersem günahmıdır. Deyilsede nasıl cenabetitimi üstümden almam gerek

 5. arifselim
  Yönetici
  Hayırlı günler geçmiş olsun. Bu durumda o yerleri bir şeyle sararsın ve bütün vücudunu yıkarsın. Alçılı olan bölgeyi ise en son üstünde elinle mesh edersin ve bu yeterli olur. Bu durumda olan kimse için cinsel ilişkiye girmek yasak değildir.

 6. Misafir
  İyi günler ben kıl dönmesi ameliyatı geçirdim ve bir hafta oldu doktorum dikişlere su değdirmemem konusunda beni uyardı ama Canım ilişkiye girmek istiyor ilişkiye girsem abdestim nasıl kabul olur

 7. arifselim
  Yönetici
  Geçmiş olsun. Yara veya dikişli bölgeye su dokunması yasak ise gusül yerine teyemmüm edebilirsin bu teyemmüm gusül yerine geçer.

 8. Misafir
  iki kolumda kırık oldundan dolayi alçida gusül abdesti nasıl alabilirim

 9. arifselim
  Yönetici
  Geçmiş olsun. Bu durumda teyemmüm ile yetinebilirsin. Gusül abdesti almana gerek yoktur. Kendin teyemmüm edemiyorsan birinden yardım alabilirsin.

 10. Misafir
  Iki kolumda dikişler var 1 haftadir dikişli bi 10 gun kadar daha kalcak şuan sargili normal abdestimi alirken bi kere uzerinden mest ediyorum bu halde cinsel ilişkiye girip gusul edebilirmiyim banyo bandi kullanarak mest edebilirmiyim  İyi günler benim elim kırık, elimden dirseğimin biraz altına kadar alçıya alındı su değmemesi lazım nasıl cünüplükten çıkarım

 11. imam
  Üye
  öncelikle Allah şifa versin.
  dikişli veya alçılı yerler ne abdeste ne gusül engel olmazlar.
  Sağlam yerleri yıkayın geri kalan yerleri mesh edin.

+ Yorum Gönder
kol alçıdayken gusül abdesti alınır mı ve ilişkiye girmek günah mı,  kol alçıdayken gusül abdesti,  alçılıyken gusül abdesti,  ayak alçıdayken ilişkiye girilirmi,  kol alçılıyken,  kol alçıdayken nasıl gusul abdesti alınır,  ayak alçıda iken ilişkiye girilirmi