+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusül abdestinde sorun Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusül abdestinde sorun

  Reklam
  Sual: Vesveseli biriyim. Gusül abdesti aldım. Daha sonra vücudumun bir yerinde (arka avret yeri) giysinin pamuklarının kalıntıları olduğunu gördüm. Yıkadığım halde kalmış. Fakat ben bir de bunu farkedene kadar bazı vakit namazlarını da kılmıştım. İçimden, bu da vesvese heralde dedim. Şeytan bana ibadeti zorlaştırıyor diye düşündüm ama hem yeniden gusül alınca evdekilerin dikkatini çekeceğim hem de hala "belki de yıkanmıştır" diye de düşünüyorum. Ne yapayım?

  Ayrıca, eğer yeniden gusül almam gerkiyorsa, kıldığım namazlar fasid olur mu? Bundan dolayı da günahkar olur muyum.?

  Eğer gerekmiyorsa, bu durumun ardından vesveseli kıldığım namazı da tekrar kılmam gerekir mi? ? 2. Ufkuaçık
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusül abdestinde sorun


  Reklam  Cevap: İyice yıkandıysanız guslünüz tamamdır.Ancak vesveseli değil de az su kullandıysanız ve de teredütte kaldıysanız o zaman yeniden yıkanmanız gerekir.Gusül abdestini aldığınıza dair tam emin olduysanız kıldığınız namazlarınız sahih olmuş olur.Pamuk kalıntılarının var olması sizin gusül abdestinize mani değildir.Gusül abdestine başlamadan evvel önce yıkanmaya avret mahallinden başlanır.

  Günümüzde banyoda spreyler olduğu için bolca su kullanılır.Bu durumda vücudunuzda kuru bir yerin kalması düşünülemez.Ancak ovularak bütün vücuda suların temas etmesi şarttır.


+ Yorum Gönder