+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Şafi mezhebine göre, boya ve yapıştırıcı gibi maddeler bulaştığında gusül ve abdestte ne yapmamız gerekir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şafi mezhebine göre, boya ve yapıştırıcı gibi maddeler bulaştığında gusül ve abdestte ne yapmamız gerekir?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Şafi mezhebine göre, boya ve yapıştırıcı gibi maddeler bulaştığında gusül ve abdestte ne yapmamız gerekir?


  Reklam  Cevap: - Bilindiği gibi, bir madenin suyu geçirip geçirmemesi, teknik bir meseledir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki; eğer bir madde suyla temizlenip çıkıyorsa, bu madde suyu geçiriyor demektir. Kına gibi katman oluşturmayan boyalar asr-ı saadetten beri kullanıla gelmiştir. Kınanın bir anda suyla giderilmediği de bilinmektedir.

  Demek ki, bir madde belli bir süre içinde de olsa, sonuç olarak suyla giderilebiliyorsa, bu özellik, o maddenin suyu geçirdiği şeklinde kabul edilmiştir. Oje gibi suyla giderilmeyen ve deri üzerinde katman oluşturan maddeler su geçirmiyor.

  - Çalışırken zorunlu olarak ellerimize sürülen maddeleri bir temizleyici ve suyla gidermeye çalışacağız, buna rağmen tamamen çıkmazsa bu af kapsamına girer. Çünkü, bu tür kirlenmeler bir zaruret sonucu oluşmuştur. “Dinde zorlama yoktur. Din kolaydır” gibi İslam prensiplerinin gereği de budur.


+ Yorum Gönder