+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden İlk gusül abdestimi aldım dogrumudur? Yeni baliğ olanlar için boy abdesti tarifi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İlk gusül abdestimi aldım dogrumudur? Yeni baliğ olanlar için boy abdesti tarifi

  Reklam
  Sual: hocam ben ılk aldım gusül abdestimi önceden pek bilmiyordumküçügüm daha dıyebılırm
  banyoya girdim 1 kere agzıma 1 kere burnuma su verdim sonra vücüdumu kople ıslattım en kolayından böyle imis acaba dogrumudur cevabınızı beklıyorum net cevap olsun lütfen hocam ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: ilk gusül abdestimi aldım dogrumudur? Yeni baliğ olanlar için boy abdesti tarifi


  Reklam  Cevap:
  Gusül Nasıl Yapılır:

  Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.

  Guslün Farzları:

  1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.

  2. Burna su çekip yıkamak.

  3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.

  Guslün sünnetleri:

  1. Gusle niyet etmek.

  2. Besmele ile başlamak.

  3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.

  4. Avret yerini yıkamak

  5. Gusülden evvel abdest almak.

  6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.

  7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.

  8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.

  Kaynak: Büyük İslam İlmihâli, Ömer Nasuhi Bilmen


+ Yorum Gönder
önce gusül abdestimi alınır,  ilk önce gusül abdestimi alınır,  ılk boy abdestimi yoksa gusul abdestimi alınır,  gusül abdesti alırken ilk namaz abdestimi alınır