+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusül abdestimin şekli yanlışlarım varmı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusül abdestimin şekli yanlışlarım varmı?

  Reklam
  Sual: Hayirli ramazanlar. Ben gusül abdestini su sekilde aliyorum bu dogrumudur yanlismidir bir konunuzda gördüm sünnetten sevap alamazsiniz yaziyodu bu beni süpheye düsürdü ve icime süphe düstü.Ben önce besmele cekip niyet ediyorum. Niyet ettim Allah rizasi icin gusül abdestimi almaya diyorum sonra 3 defa ellerimi bileklere kadar yikiyorum,sonra avret yerimi yikiyorum sonra elimi yikayip agzima ve burnuma 3 er defa su verip namaz abdesti aliyorum sonra 3 defa basima 3 defa sag ve sol omzuma su atiyorum ama sadece basimin üstünü sag omzumu ve sol omzumu ovaliyorum sadece üst taraflarini, sonrada dusu basimdan asagi 3 sag ve sol taraflarimdan 3 defa tutuyorum ama sadece suyu tutuyorum ovalamadan bütün vücut islansin diye sonra ayaklarimi yeniden yikayip cikiyorum.bu sekilde benim güsül alis seklim yanlismi.Zaten bu konuda icim kemiriliyo ve saatlerce banyoda kaliyorum bu yanlismidir cevaplayin lütfen.Cok tesekkür ederim. ? 2. bekir34
  Eğri ok, doğru yol almaz

  Cevap: Gusül abdestimin şekli yanlışlarım varmı?


  Reklam  Cevap: Guslün farzları üçtür.
  I) Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak. 2) Buruna su çekmek ve yıkamak. 3) Tepeden tırnağa bütün vücudu yıkamak.
  Vücut yıkanırken en ufak bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde gusül yerine gelmemiş olur. Onun için kulaklar, göbek çukuru, saç, sakal ve bıyıkların dipleri iyice yıkanır.
  Guslün sünnetlerine gelince: 1) Gusle besmele ve niyet ile başlamak. 2) Avret yerini yıkamak ve bedenin herhangi bir yerinde pislik varsa onu temizlemek. 3) Gusülden evvel abdest almak. 4) Abdestten sonra, önce üç defa başa, sonra üç defa sağ, üç defa da sol omuza su dökerek her defasında bedeni iyice oğuşturmak. 5) Guslederken çok fazla veya çok az su kullanmaktan kaçınmak. 6) Kimsenin göremeyeceği bir yerde yıkanmak. 7) Tenha bir yerde yıkanılsa bile, avret yerini açmamak. 8) Guslederken konuşmamak. 9) Gusl bitince bedeni bir havlu ile kurutmak 10) Gusulden sonra çabucak giyinmektir.
  Guslün adabı aynen abdest adabı gibidir.
  Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek gusle niyet eder. Ellerini bileklerine kadar yıkar ve üzerinde yapışıp kurumuş bir şey varsa onları temizler. Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerlerini ve uyluklarını yıkar. Sonra sağ avucu ile ağzına bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar. Sonra yine sağ eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler. Bundan sonra namaz abdesti gibi bir abdest alır. Şayet yıkandığı yere su toplanıyorsa, ayaklan, abdest alırken değil gusülden çıkarken yıkar. Abdest aldıktan sonra, önce başına, sonra sırayla sağ ve sol omuzlarına üçer defa su döker. Her defasında vücudun her tarafını iyice oğuşturur. Hiçbir yerinin kuru kalmaması için dikkat eder. Bunun için saçlarının, sakallarının diplerine, göbeğinin içine suyun ulaşmasını sağlar. Eğer vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayı ilaç veya sargı varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunların üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.


+ Yorum Gönder